Anahtar kelime araştırması, sıralama konumlarını izlemek ve küçük resimler oluşturmak, YouTube videolarınızı optimize etmenize yardımcı olacak araçlardan sadece birkaçıdır.

bu yazıda eğer sabırlı bir şekilde okursaniz sizlere nasıl bir YouTube ve WAP site yönetimi nasıl yapılır ondan bahsedeceğim.

Video akışı hizmetleri ve büyük miktarda trafik bildiren sosyal medya platformları ile videolar, en yavaş çevrimiçi içeriğin en popüler şekli olarak yavaş ama emin adımlarla hareket ediyor. Ayrıca, mobil cihazların yaygın kullanımı ve artan İnternet bağlantısı hızıyla daha erişilebilir hale getirilir.

İnsanların ekranlarına yapıştırılmasının ne kadar güçlü olduğunu anlamak için Twitch ve YouTube gibi sitelerin ötesine bakmayın. Nitekim, YouTube’a göre, 18-34 yaşları arasındaki ABD vatandaşlari Mobil cihazlarda, herhangi bir TV yayınında veya kablolu ağda olduğundan daha fazla video izliyorlar .

Bunu akılda tutarak, video optimizasyon yapmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Videolarınıza bakarak daha fazla göz alabilmeniz için, insanların videolarınızı çevrimiçi bulabildiğinden ve videoları alan geniş bir rekabet havuzunda izlemeyi seçtiklerini garanti etmek için elinizden geleni yapmalısınız .

Kendinizi YouTube’da farketmek göz korkutucu olabilir, ancak bu yazıda YouTube videolarınızı SEO için optimize etmenize yardımcı olacak en iyi araçlardan bazılarını oluşturduk.

Daha fazla uzatmadan başlayalım!

1. Video ön prodüksiyon: Dikkate alınması gerekenler

Video üretmenin en önemli parçalarından biri, kamera çalışmaya başlamadan önce her şeyin hazır olması. İşin büyük kısmı aslında video ön prodüksiyonu veya planlama aşamasında yapılır. Sonuçta, önce bir plan yapmadan harika bir video oluşturamazsınız, değil mi?

Anahtar kelime araştırması yapmak

Hangi konuların popüler olduğunu ve hangi kolektif terimlerin videoları bulmak için en çok kullanıldığını bilmek, dijital video pazarlama stratejinizin başarısı için zorunludur. Belirli bir hedef anahtar kelimenin etrafında videolar oluşturarak, YouTube SERP’inde daha üst sıralarda yer almak için daha iyi bir şansınız olur.

YouTube otomatik tamamlama

Muhtemelen, YouTube’un arama kutusuna bir sorgu yazarken bazı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri önerdiğini fark etmişsinizdir:Otomatik Tamamlama özelliğini bu kadar harika kılan, ücretsiz olması ve yalnızca popüler anahtar kelimeleri öne çıkarmasıdır. Temel olarak, YouTube, insanların video bulmak için en çok kullandıkları terimleri işaret eder. YouTube SEO açısından, videolarınızın önerilen bu anahtar kelimeler etrafında optimize edilmesi gerekir.

Yukarıda YouTube’un, ilk sorgu ile birlikte birkaç başka anahtar kelime önerdiğini görebilirsiniz. Her öneri bir video konusu için harika bir fikir olabilir, ancak harika uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir. Popüler olmasının yanı sıra, uzun kuyruklu anahtar kelimeler de pek rekabetçi değildir ve bu nedenle, sıralanmaları daha kolaydır.

KeywordTool.io

Anahtar kelime araştırması yapmak için başka bir araç, daha fazla YouTube otomatik tamamlama önerisi almak için mükemmel olan basit ama kapsamlı KeywordTool.io’dur.

Bu araçla, anahtar kelime varyasyonlarını otomatik olarak bulabilir ve yüzlerce sıralanabilir otomatik tamamlama önerisi alabilirsiniz. Çözüm ayrıca, daha fazla görüntüleme elde etme şansı daha yüksek olan anahtar kelime tabanlı video etiketleri ve başlıklar da önerir.

Ek olarak, Keyword Tool Pro, daha da fazla öneri toplamak için hedef sorgusuna sayı ve harf ekler. Bu ücretli özellik sayesinde, ücretsiz hesapta elde ettiğinizden iki kat daha fazla sonuç alabilir, ayrıca doğru YouTube arama hacmi tahminleri alabilirsiniz.

Kparser

İnceleyeceğimiz üçüncü anahtar kelime araştırma aracı Kparser. Bu sezgisel ve kullanımı kolay ücretli çözüm, videolarınızı tanıtmak için kullanılacak en iyi uzun kuyruklu sorguların binlerce önerisini de toplar ve sunar.

Aracın, KeywordTool.io gibi, hedef sorgulamadan önce ve sonra ekstra anahtar kelimeler eklemenizi sağladığından, ayrıştırma derinliğini seçmenizi ve dahil edilen ve hariç tutulan anahtar kelimeleri incelemenizi sağlar. Ayrıca, sonuçlar bir araya getirilerek gruplar halinde toplanabilir ve tıklama başına maliyet, sıra ve hacme göre kolayca sıralanabilir.

Sizin ve rakiplerinizin kanallarını analiz etmek

Tabağınızda olduğu gibi kanalınızı yönetmeye yeteri kadar yeter, ancak hangi yöne gideceğinizi veya daha iyi sonuçlar elde etmek için ne yapmanız gerektiğini bilmenin tek yolu, kanalınızın mevcut verilerini incelemek ve ana şebekenizle karşılaştırmak rakipleri.

Elbette, kanalınızı parçalamanıza ve karşılaştığınız kanallarla ilgili her şeyi öğrenmenize yardımcı olabilecek birkaç araç vardır.

YouTube Analytics

YouTube Analytics , kanalınızda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenmek için en iyi yerdir. Bu ücretsiz, kullanımı kolay ancak kapsamlı araç, videolarınızı kimin izlediğini ve neleri izlemekten hoşlandıklarını size söyleyebilir, ayrıca hangi videoların daha fazla gelir elde edebileceğini bulmanıza yardımcı olabilir.

Bu çözüm, size gerçek zamanlı raporlar, görüntüleme sayısı, beğenilerin ve beğenilerin oranı ile izleyici demografisi sağlayan, kanalınızın ve her bir videonun ayrıntılı bir analizini gerçekleştirmenizi sağlar.

YouTube Analytics, birlikte çalışabileceğiniz üç temel rapor kategorisi sunar: Gelir, İzleme süresi ve Katılım – maksimum sonuç için hepsini incelediğinizden emin olun. Bunun üzerine, bu kategoriler gerçek zamanlı ve Genel Bakış bölümleriyle tamamlanmaktadır. Araçtan yararlanmak için, videolarınızı yüklemeye başlamalısınız, böylece performansınızı artırmak için sistemin üzerinde çalışacağı bazı veriler vardır.

Quintly

Quintly adlı, kullanımı kolay, ücretli web tabanlı uygulama, şirketlerin gözlerini kendi sosyal medya hesaplarında tutmalarını, referans noktalarını – rakamlarınıza veya rakiplerinize göre – ve gelecek kampanyaları iyileştirmelerini sağlamak için oluşturuldu. Bu çözüm Facebook, LinkedIn, Instagram, Twitter ve tabii ki YouTube’dan veri sağlıyor.

Quintly’nin YouTube ile entegrasyonu, verilerin toplanmasını ve analiz edilmesini çok hızlı ve basit hale getirir. Hangi veri noktaları için sonuç almak istediğinizi lazer hassasiyetle belirleyebilirsiniz: aboneler, yayınlanan videolar, kanala bağlılık veya belirli bir video – siz adlandırın.

Dahası, YouTube Analytics hesabınızı bağlayabilir ve birkaç dakika içinde Kısa sürede çalışmaya başlayabilir ve YouTube kanalınızın KPI’lerini manuel olarak izlemek için saatlerce çalışabilirsiniz. Bunun da ötesinde, raporlama basittir – otomatik, özelleştirilebilir, beyaz etiketli – ancak ihtiyacınız ve istemeniz gerekir.

Son olarak, işlevleri ve özellikleri, tüm işlemlerin ve ayrıntıların üzerinde kalabilecek şekilde tasarlanmıştır ve her zaman ihtiyacınız olan tüm veriler ve daha fazlası ile donatılmıştır – görüntüleyici konumu, kullanılmış cihaz, kaynak – en iyi şekilde yararlanmak için YouTube video kampanyalarınızdan

Rakip IQ

Rival IQ’nun analitiği, YouTube rekabetinizi daha derin bir seviyede anlamanıza yardımcı olur ve sonuçta daha iyi performans sonuçları elde etmek için bilinçli kararlar almanızı sağlar.

Sosyal medya takibi ve kanallar arası raporlama, “rakiplerinizin” başarısının ardında derinlemesine bilgi edinmenizi sağlar, böylece bir karşılaştırma yapabilir ve çevrimiçi varlığınızı artırabilirsiniz. Maksimum katılım için ne zaman içerik yayınlayacağınızı, geçmiş birikim verilerini görüntüleyin ve rakiplerinizin her güncelleme yaptığında haberdar olun; rakip izleme sadece bir esintidir.

Rival IQ’nun verileri gösterme şekli, analitik yeniler ve veri bilimcilerinde olduğu gibi işlenmesi kolaydır. Bu araç uygun bir şekilde kapı ölçüsünden YouTube metrikleri oluşturur; size ve rakiplerinizin kanallarına anlık bir bakış açısı sunar – günlük yayın sayısı, yayın başına katılım oranı, yayınlanacak en iyi zaman ve normal şüpheliler: beğeniler, beğeniler, görüşler, aboneler ve yorumlar.

vidIQ

vidIQ, YouTube’daki videolarınızın erişimini artırmanıza yardımcı olmayı amaçlayan güçlü bir özellikli bir araçtır. Bu optimizasyon çözümü, YouTubers’a her adımda yardımcı olur: ne zaman video yayınlayacağınızı önermekten sizi en iyi niş etkileyicilere bağlamaya ve izleyici katılımını izlemekten YouTube SEO optimizasyonuna kadar.

Özet olarak, vidIQ kanalınız, videolarınız ve rakipleriniz hakkında kapsamlı bilgiler sunarak dört kanalı ücretsiz olarak karşılaştırmanıza olanak tanır. Sonuçta sağladığı veriler pazarlama stratejinizde olumlu değişiklikler yapmanıza olanak sağlar.

VidIQ Vision Chrome eklentisi, kendi başına harika bir araçtır. Doğrudan tarayıcıda trafik ayrıntıları ve etiketleri dahil olmak üzere rakiplerinize derinlemesine araştırma yapmanızı sağlayan birkaç YouTube optimizasyon aracından biridir.

Rakip etiketlerini yakalama

Rekabetinize biraz daha derine dalmak için videolarının YouTube tarafından farkına varılması için kullandıkları etiketlere bakın. Yalnızca etiketler, hedef anahtar kelime için sıralanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda birisi benzer bir etiketle bir video izlerken YouTube’un kenar çubuğunda alakalı bir video olarak görünmenize de yardımcı olabilir.

Etiketler başlangıçta YouTube’da gizlenmiş olsa da, sayfanın HTML koduyla görüntülenebilir. Bunu yapmak için, sayfaya sağ tıklayın ve “Sayfa Kaynağını Göster” e gidin. Sonra sayfadaki “anahtar kelimeler” kelimesini arayın. Onun peşinden giden her şey videonun etiketleri! Ancak HTML sizin çayınız değilse, size yardımcı olacak birçok araç vardır.

TagsForYouTube

YouTube, uzun yıllar önce video etiketlerini genel gözlerden gizlemeye karar verdi. YouTube Chrome uzantısının ücretsiz Etiketleriyle , YouTube etiketleri orijinal konumlarına döndürülür.

Bir videoya hangi etiketlerin eklendiğini görmek için videonun açıklamasının hemen altındaki “daha fazlasını göster” i tıklamanız yeterlidir. Kenar çubukları, kaplamalar veya veri katmanları yok – yalnızca çıplak etiketler. Analitikle ilgili güçlü bir araç değildir, ancak HTML yoluyla etiket arama zorluğundan kurtarır.

Herhangi bir ek analitik bilgi olmadan yalnızca YouTube videolarının etiketlerini görmenin basit bir yolunu görmek istiyorsanız, bu araç tam olarak ihtiyacınız olan şey.

TagsYouTube

Rakiplerinizin etiketlerini gözetlemenizi sağlayan önceki aracın aksine, bu ücretsiz çözüm, hedef anahtar kelimeye dayalı bir etiket oluşturabilir.

TagsYouTube aracının ücretsiz sürümü, hedef anahtar kelimenizle ilgili bir etiket listesi almanızı, beğendiklerinizi seçmenizi ve bunları son etiket listesine eklemenizi sağlar. Daha sonra başka bir anahtar kelime ekleyebilir ve bu etiketleri son etiketler listenize de ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimeler eklemeye devam ederek, memnun olduğunuz bir etiket listesi alana kadar.Bu hizmet, etiket oluşturmanın yanı sıra, Gelişmiş Başlık, Açıklama, Küçük Resim Oluşturucu gibi özelliklerin yanı sıra, videolarınızı YouTube için en iyi şekilde nasıl optimize edebileceğinize dair pratik ipuçları ve öneriler de sunar.

RapidTags Adından da anlaşılacağı gibi, bu ücretsiz araç hızla etiketler oluşturabilir. RapidTags ile ilgili en güzel şeylerden biri, farklı yerler için etiketler bulmak için arama yaparken bir dil filtresi uygulayabilmenizdir.

İş akışı oldukça basittir: hedef sorgunuzu arama kutusuna girin; araç daha sonra YouTube’a kopyalayabileceğiniz alakalı etiketler üretecektir.

Ardından, şu anda sahip olduğu kaç görünüm, beğenme, beğenme ve yorum yapma gibi trafik ayrıntılarını öğrenmek için hedef sorguyu daha da analiz edebilirsiniz. RapidTags ayrıca, videonuzun hedef sorgu için sıralamasını gerektiren tahmini görünüm sayısını ve bağlantı sinyallerini – beğeniler gibi – gösterir.

2. Video post-prodüksiyon: Videoyu parlatma

Artık videonuzun etrafındaki tüm hazırlık çalışmalarını yaptınız ve kaydettikten sonra, halka açılmaya hazır olmadan önce bazı son dokunuşlar eklemeniz gerekir.

Küçük resim oluşturma

Kitap kapakları ve film afişleri bize sırasıyla bir kitaptan veya bir filmden neler bekleyebileceğimize dair bir fikir verir. Video küçük resimleri aynı amaca hizmet eder: İnsanlara izlerlerse videoda ne göreceklerini kabaca anlarlar. Bu nedenle, videonuzu YouTube’a yüklemeden önce, profesyonel bir araç kullanarak yüksek kaliteli bir özel küçük resim oluşturun.

Canva

Canva, YouTube videoları için güzel küçük resimler oluşturmak için mükemmel olan lider bir grafik tasarım aracıdır. Tasarımcı olmasanız bile kullanımı kolaydır.

Bu aracın sadece küçük resimler oluşturmak için kullanılmadığına dikkat edilmelidir – Canva ayrıca kitapçıklar, sunumlar, satış sahaları ve benzeri gibi başka tasarımla ilgili görevlerde de kullanılabilir. Koleksiyonlarınızdan resim yükleme seçeneğinin yanı sıra, aralarından seçim yapabileceğiniz bir milyonun üzerinde yazı tipi, grafik, fotoğraf ve şablon sunar.

Küçük resimler oluşturma konusunda Canva, bol miktarda ücretsiz stok fotoğraf, arka planlar, metinler, şekiller, çizimler ve daha birçok şeyle doludur ve harika bir çözümdür. Ayrıca, bu aracı ücretsiz olarak, birkaç ücretli özellik ve unsur dışında, bilgisayarlarda, Android ve iOS cihazlarda kullanabilirsiniz.

FotoJet

Bir başka güçlü ücretsiz web grafik tasarımcısı, fotoğraf editörü ve kolaj yapımcısı aracı FotoJet. Bu çözümle şaşırtıcı YouTube küçük resimleri oluşturmak, parkta bir yürüyüş mesafesindedir.

Bu grafik tasarım aracını öne çıkaran şey, yalnızca genel tasarım özellikleri değil, YouTube için şaşırtıcı küçük resimler oluşturmaya daha fazla odaklanmasıdır. Kolajlar için 500’den fazla şablonla FotoJet, video küçük resimleri dahil olmak üzere YouTube için çeşitli grafikler üretmek için harika bir kaynaktır.

Bu aracın en iyi kısmı, gelişmiş küçük resim oluşturma aracıdır. Kreasyonlarınız için her türlü hassas düzenlemeyi yapmanıza olanak sağlar – görüntüleri döndürür, filtreler ekler, kırpır veya yeniden boyutlandırır. Ayrıca, Canva’ya benzer şekilde FotoJet’in sürükle ve bırak arayüzü sezgisel ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Snappa

Snappa ayrıca YouTube için çarpıcı küçük resimlerden daha fazlasını yaratma özgürlüğünü sunan hepsi bir arada grafik tasarım yazılımıdır. Basitliği ve çok yönlülüğü, profesyonel olmayan tasarımcılar için doğru yönde dürtülmesi gereken bir araç haline getirir.

Yukarıda bahsedilen diğer tasarım araçları gibi, Snappa da istediğiniz şekilde tweak ve özelleştirilebilen nefes kesici şablonlar bolluğuna sahiptir.

Bu freemium aracını benzersiz kılan şey, sizi tasarım sürecinde adım adım ilerletmek, size neyi oluşturmak istediğinizi sormak ve platformun tam olarak nasıl çalışacağını göstermek.

Videoyu optimize etme

Videonuzu YouTube’a yüklemeye karar vermeden önce, onu parlatmak ve bir düzenleme aracıyla çalıştırarak son rötuşları eklemek isteyebilirsiniz. Neyse ki, videolarınızı iyileştirmenin yeni yollarını gösterebilecek ve süreci hızlı bir şekilde izleyebilecek çeşitli video optimizasyon araçları var.

iMovie

YouTube videolarının düzenlenmesi söz konusu olduğunda ve Mac’inizde yalnızca yerel uygulamaları kullanmak istiyorsanız, iMovie’yi deneyin.

Bu sezgisel video düzenleme yazılımıyla, videonuzun bölümlerini istediğiniz şekilde kırpın, kırpın ve yeniden düzenleyin. Ayrıca, araç titrek videoları düzeltmenize, başlık eklemenize, harika görsel efektler atmanıza ve videonun ses dosyalarını yönetmenize olanak sağlar.

İMovie’nin en güzel yanlarından biri, GoPro kameralarına, iPhone’lara ve diğer modern kameralara video kaydedenler için harika bir haber olan 4K ve HD videoları desteklemesi. Ayrıca, araç bu yüksek tanımlı videoları Facebook, Vimeo ve tabii ki YouTube’a kolayca yükleyip yayınlamanıza izin verir.

Öyleyse, hala video düzenleyicilerin iplerini öğreniyorsanız, bu araç başlamak için mükemmeldir.

karıştırıcı

Önceki seçenekten daha gelişmiş olan ücretsiz bir video düzenleme aracı Blender’dır. Yalnızca aracı 3B, VFX, oluşturma, animasyon, modelleme ve hatta video oyunları oluşturmak için kullanmanıza izin veren özellikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda videoları kırpmanıza, her türlü filtreyi ve geçişi uygulamanıza izin verir .

Blender ile bir videonun zaman çizelgesine istediğiniz kadar çok görüntü, ses ve video dosyası ekleyebilir ve Mac, Windows veya Linux cihazlarında uygun gördüğünüz şekilde düzenleyebilirsiniz. Blender ayrıca dalga formlarını görselleştirir ve kullanıcıların yaratıcı bir deneyim yaratan ses dosyalarını karıştırmasına izin verir. Ayrıca, aracın histogram ekranlarından, canlı önizlemesinden, vectorscope özelliklerinden ve çok daha fazlasından yararlanabilirsiniz.

Bu aracın karmaşıklığı nedeniyle, en iyi sonuçları elde etmek için tüm giriş ve çıkışlarını bulmanız biraz zaman alabilir.

Corel VideoStudio

Dizilimimizdeki bir diğer video düzenleme aracı ise Corel VideoStudio. Bu ücretli Windows’a özgü yazılım, birkaç video eklemenize ve bunları aynı anda bölünmüş ekran arabiriminde düzenlemenize ve kırpma, kırpma, yeniden boyutlandırma ve yeniden düzenleme gibi bazı geleneksel düzenleme işlemlerini gerçekleştirmenize olanak sağlar.

Ek olarak, bu çözüm dört açılı çok kameralı video editörleri, lens düzeltme araçları, stop motion animasyonu ve 3D video düzenlemesi özelliklerine sahiptir.

Dahası, bir sonraki seviyeye geçmek için, VideoStudio’nun teknoloji yığını, kullanıcıların video oluşturma süresini azaltan, kullanıcının video donanımını hızlandırabilir. Bunun da ötesinde, kullanıcılar doğrudan VideoStudio ile yaparak videoları YouTube’a dışa aktarıp yüklerken zaman kazanabilirler.

3. Video tanıtımı: Videonuza daha çok göz atın

Her dakika, neredeyse iki hafta boyunca YouTube’a video içeriğinin eklenmesiyle, herhangi bir konuda yüzlerce video bulmak çok kolay. Ancak, doğru şekilde tanıtılmamışsa, videonuz hemen bulunmaz. Özel araçlardan yararlanarak, yalnızca YouTube oyunundaki en iyi oyuncular tarafından elde edilen istatistikleri elde etmenizi sağlayabilirsiniz.

Sıralama sıralaması

Video SEO yapıyorsanız, pozisyon izleme araçlarıyla düzenli video sıralama kontrolleri YouTube kanalınızın başarısı için ön koşuldur. Bu tür kontroller size kiminle rekabet ettiğinizi söyleyebilir ve video pazarlama kampanyanızı buna göre ayarlamanıza olanak tanır.

SE Sıralaması

SE Sıralaması, doğru veriler, ayrıntılı raporlar ve analizler elde etmek için kullanılabilecek birinci sınıf bir anahtar kelime izleme aracına sahiptir. Anahtar kelime izleme aracıyla birlikte, platform, daha fazla iş yapmanıza yardımcı olan birçok faydalı özellik sunar.

Anahtar kelime sırası denetleyicisi aracı, herhangi bir konum ve cihaz için Google, Yahoo ve YouTube sıralamalarında günlük denetimler yapabilir. Rakamlarla ifade edilen günlük sıralama değişikliklerini grafiklerin yanı sıra grafikler olarak gösterir ve her sıralama konumu için URL’yi belirtir. Ayrıca, her sorgu için bir hedef URL belirleyebilirsiniz ve hedef olmayan tüm URL konumları kırmızı renkle vurgulanır.

Aracın arkasındaki teknoloji, göz atma geçmişi olmayan kullanıcıların seçilen hedef konum için nasıl davranacağını simüle ederek veri toplar ve verileri kendiniz için doğrulamak istiyorsanız önbelleğe alınmış bir kopya sunar.

Beş arama motoru ve lokasyondaki sıralamayı takip etmenin yanı sıra, endüstrinizden 5 yarışmacıyı takip etmekte ve onlar hakkında doğru ve rekabetçi bir zeka elde etmekte özgürsünüz. Ayrıca, araç, herhangi bir arama sorgusu için TOP 100 sonuçlarını izlemenizi sağlar – herhangi bir anahtar kelime veya arama motoru için konumlarınızın projenizdeki belirli bir süre boyunca nasıl değiştiğini kontrol edin.

RankTrackr

RankTrackr aracı, en popüler arama motorları için sıralamaları izler ve bir sitenin – sizin veya rakiplerinizin – yanı sıra anahtar kelimelerin konumu hakkında ayrıntılı bilgiler sunar.

Anahtar kelimeleri takip ederken büyük bir artı, bunu konumlara göre (şehir veya posta kodu) yapmanın ve mobil cihazlarda nasıl sıralandıklarını görebilmenizdir. RankTrackr’ın izleme motoruyla, bir etki yapmak istediğiniz alanı tam olarak filtreleyerek başlangıç düzeyinde bile nasıl sıralandığınızı öğrenebilirsiniz. Bu veriler, hedef kitlenizi meşgul etmenize yardımcı olacak harika stratejiler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, performans geçmişinizin anlık görüntüsünü grafiksel olarak görebilirsiniz ve ilave geçmiş verileri almak için SERP sonucu geriye doğru izleme özelliğini kullanabilirsiniz. Bu, bir sorunu tespit etmeyi ve çözmeyi basitleştirir.

Son olarak, anahtar kelime sıralamanızı rakiplerinizinkiyle – yukarıda gösterildiği gibi – inceleyerek ve karşılaştırarak ve stratejinizi en üstte tutmaya adapte ederek bu freemium aracıyla rekabette öne geçebilirsiniz.

YTRank

YTRank, tek bir amaç göz önünde bulundurularak tasarlanan çok basit ve ücretsiz bir araçtır: belirli bir anahtar kelime için YouTube video sıralamasını izlemek için.

Web sitelerine girdikten sonra tek yapmanız gereken, trafiğinizin çoğunu alacağınız ülkeyi seçmek, YouTube videonuzun URL’sini girmek ve konumlarını kontrol etmek istediğiniz en fazla 6 anahtar kelimeyi eklemektir.

Ardından, anahtar kelimenizin hangi sayfada ve hangi konumda bulunduğunu görmek için aşağı kaydırın. Bu kadar basit.

Sosyal medyada paylaşma

Videolarınıza bakarken daha fazla göz almak, video pazarlama kampanyalarınızın başarısı için inanılmaz derecede önemlidir ve sosyal medya platformları bu konuda yürütülecek mükemmel kaynaklardır. Videonuzla ilgili kelimenizi geniş ve geniş bir alana yaymanıza yardımcı olacak araçlardan bazıları.

DrumUp

YouTube videolarını tanıtma süreci, izleyiciler için kolayca bulunmalarını içerir. DrumUp, videolarınızın tanıtımını çeşitli sosyal ağlarda zamanlamanızı sağlayan ücretli bir araçtır.

DrumUp ile sosyal medya hesaplarınızı Instagram, LinkedIn ve Facebook’tan ekleyebilir ve tek bir kolay erişilebilir platformdan hedef sosyal kitlenizle iletişim kurabilirsiniz.

Sosyal profillerinizi doğruladıktan sonra, çevrimiçi yayınlanmadan önce sosyal yayınlarınızın önizlemesini görebilirsiniz. Videolarınızı tanıtan mesajlarınızı basit, sezgisel bir sosyal otomatik gönderme çözümü ile özelleştirin.

HootSuite

Şirketlerin sosyal pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmelerini sağlayan bir diğer sosyal medya yönetim hizmeti HootSuite’dir. Bu ücretli araç, bir sonraki seviyeye kadar iletişim kurmayı hedeflemekte ve şirketleri yalnızca genel mesajlar göndermekle kalmayıp, müşterileriyle ilişkileri geliştirmek için güçlendirmektedir.

Aracın gösterge tablosu, uygulamaya bağlı her sosyal hesap için sekmeler sağlar. Modern sosyal medya, mesaj göndermenin ötesine geçer ve destek sağlamayı, özel fırsatlar sunar ve müşterileri tekrar alım yapmaya teşvik eder.

Hootsuite, aynı anda birçok profili yönetmeyi zahmetsiz hale getirir. Gelişmiş seçenekler ücretsiz değildir, ancak bazı ekstra yatırımlarla, gelişmiş sosyal analizler, güvenlik, izleyici katılımı ve birden fazla kullanıcı elde edersiniz.

eClincher

eClincher, sosyal varlığınızı denetlemenizi ve yönetmenizi kolaylaştıran başka bir tam özellikli ücretli sosyal medya yönetim aracıdır. Bu çözümün araç takımı akıllı bir sosyal gösterge tablosu, içerik küratörlüğü, anahtar kelime takibi, analitik, yayınlama ve otomasyon, birleşik bir sosyal gelen kutusu ve bir çok yararlı seçenek içerir.

EClincher ile tüm sosyal profillerinizdeki içerikleri (YouTube videoları dahil) tek bir konumdan yönetin, kurun, planlayın ve yayınlayın. Belirli bir içerik parçası iyi performans gösteriyorsa, eClincher size bildirecek ve bu içeriği henüz görmemiş olan sosyal kanallara daha etkili bir şekilde katılmak için tekrar kullanabileceksiniz.

Bu sosyal araç, web’den sıcak alakalı içerik bulma ve anında yayınınıza ekleme konusunda size yardımcı olabilir. Araç, hedef kitleniz tarafından hangi içeriğin beğenileceğini belirleyebildiğinden, bu özellik sosyal medya profillerinizin performansını artırabilir.

Video yorumlarını yönetme

Fiziksel olarak ele alabileceğinizden daha fazla sosyal medya yorumu ve sorusu edindiğiniz bir durumda bulundunuz mu? Sosyal yorumlar, işletme incelemelerinin günümüzdeki bir sürümüdür ve markanız için hayati öneme sahiptir. İyi ki birçok araç, tüm sosyal bağlantılarınızda kalmanıza yardımcı olabilir.

YouTube yorum denetimi

YouTube, uygunsuz yorumları otomatik olarak filtreleyecek ve yalnızca ilgi çekici yorumları yerinde bırakacak ayarları özelleştirebilmenizi sağlayan kendi içerik denetleme aracına sahiptir.

Hangi yorumların görünebileceğini tanımlayan ayarları yapılandırmak için, Creator Studio’ya gidip Topluluk ayarlarına erişmeniz gerekir.

Burada, yorumlarının otomatik olarak onaylanmasını sağlamak için kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Ayrıca ‘gizli’ olarak işaretlenmiş kullanıcılar tarafından bırakılan yorumları da görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, engellemek istediğiniz kelimelerin bir listesine girildiğinde, belirtilen kelimeleri karşılayan veya yakından eşleşen yorumlar, insan incelemesi için bir kenara bırakılacaktır. Ayrıca, yeni yorumları geri almak ve hashtag’leri ve URL’leri içeren canlı sohbet iletilerini saklamak için Bağlantıları engelle seçeneğinin yanındaki onay kutusunu işaretleyin. Son fakat en az değil, ‘Kaydet’e basmadan önce videolarınız, kanalınız ve canlı sohbetteki yorumlarınız hakkındaki temel ayarları yapılandırın.

Yorumların kendilerine gelince, herkese açık yorumları, inceleme için tutulanları ve YouTube tarafından spam olarak kabul edilenleri görüntülemek için Yorumlar bölümüne gidin. Burası, yorum beslemenizde hangi yorumları görmeyi hak ettiğine karar verebileceğiniz yerdir, ancak ne yazık ki, çok fazla el işi yapmanız gerekir. Bununla birlikte, yükü hafifleten bazı çözümler vardır.

TubeBuddy

TubeBuddy, YouTube kanalınızı yönetmenize yardımcı olacak birden fazla araçla donatılmış ücretsiz bir tarayıcı uzantısıdır. Verileri görmek için kanalınızla harici araçlar arasında geçiş yapmanız gerekmez – tüm araçlar YouTube arayüzünün üstüne eklenir.

Popüler bir çözüm olan TubeBuddy, faydalı araçlarla doludur ve yorumlarınızı yönetmenize yardımcı olmak için oldukça az yol vardır.

Öncelikle, doğrudan YouTube yorum sayfasında çalışırken, TubeBuddy size yorumları filtreleme seçeneği sunar: yanıtlamadığınız, takip yanıtlaması gerekenler, olumlu veya olumsuz düşünceleri olanlar veya sorularınız. Bu şekilde nerede daha fazla etkileşime girmeniz gerektiğini ve izleyicilerinizin ne hakkında konuştuğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Hazır yanıtlar, popüler görüntüleyici yorumlarına hızlı cevaplar oluşturmayı sağlayan başka bir yardımcı araçtır. Kısa cevaplarınızı hazırladıktan sonra, video altında bir kullanıcı yorumunun hemen yanında bir tane seçerek mesajların yeniden oluşturulmasında zaman kazanın.

Sözünü hak eden yorumla ilgili en son TubeBuddy aracı kelime bulutu. Bulut, yorumlarınızdan en çok kullanılan kelimeleri, kanalınız için öne çıkanları ve kanalınızın genel ses tonu hakkında hızlı bir fikir edinmenizi sağlar.

Akıllı Denetleme

Sosyal medya platformları için yorum denetimi sağlayan ücretli bir araç SmartModeration’dır. Saygısız yorumları kaldırmak ve web’deki itibarınızı gerçek zamanlı olarak otomatik pilotta korumak için tasarlanmıştır.

Çoğu otomatik yorum denetim aracı, yorumlarda yazılanları anlamak için yalnızca anahtar kelime listelerine dayanır. Buna karşılık, YouTube’un spam metinli yorumları filtrelemek için anahtar kelime kara listelerine ve algoritmalarına bakan kendi araçları vardır. Ancak, bu araç onları silmeden yalnızca insan incelemesi için ayırır.

Smart Moderation burada devreye giriyor. Bu araç Facebook, Instagram ve YouTube’daki sosyal profillerine bağlanıyor ve gönderildiği anda istenmeyen yorumları siliyor. Bunun da ötesinde, aletin makine öğrenme AI’sı, bu tür yorumları bir insanın yaptığı gibi çok doğru bir şekilde kaldırır. Bu özellik bu çözümü ön plana çıkarır çünkü insanlar gibi kelimeleri anlar. Ayrıca servisi kullanmaya devam ettikçe istihbarat motoru eğitilebilir.

Son olarak, yazılım birden fazla dili desteklemektedir ve bu nedenle, izleyicilerini ve içeriklerini korumak için dünyanın her yerinden içerik üreticileri tarafından kullanılabilir.

Son sözler

Video içeriğinin herhangi bir pazarlama stratejisinin sahip olması gereken bir bileşen olduğu konusunda çok az şüphe yoktur. Müşterilerimize yeni kitleleri çekmek, katılım ve büyümeyi teşvik etmek ve genel müşteri dönüşümlerini artırmak için inanılm

Bir Cevap Yazın