Adsense nedir

Öncelikle arkadaşlar hepinize iyi günler. başlıkta belirttiğim gibi adsense onayı nasıl alınır diye bir yazıya tıkladığınızda, daha önce bir onay yapmış ve reddedilmiş olarak kabul ediyorum. Adsense nedir biraz bundan bahsedelim. Adsense google çok büyük bir reklam şirketidir. Google bu platformda reklam yayın yapmakta ve bizleri iş ortağı adı altında bir nevi işi almasıdır, en büyük platformları olan youtube videolarında gördüğümüz adsense reklamları bir web sitesi içerisinde görmemiz mümkün. Eğer bir web siteniz varsa google adsense başvuru yaparak onaylanma süreci ile geçtikten sonra sitemizde reklam yenileyebiliriz. Peki bu kadar kolay mı, tabii ki de değil adsense’e başvuru yapmak çok basit olabilir fakat onaylanması o kadar da basit değil. Şimdi asıl konumuz olan adsense’e olayını almamız için sitemizde olması gerekenleri ve olmaması gerekenleri aşağıda sırası ile paylaşacağım.

Web sitesinde olması gerekenler

Özgün içerik

Web sitemizde olmazsa olmazlarından bir tanesi olan özgür içerik, özgün makale olması gerekiyor. Bu ne demek, örneğin başka bir siteden kopyala yapıştırdığımız zaman, google bunu çok kolay bir şekilde özgün olmadığını yani yazının bize ait olmadığını anlamaktadır. Google’ın bunun için geliştirdiği panda robotu ile çok kolay bir şekilde tespit etmektedir. Web sitenizde kesinlikle kopya içerik barındırmayın sizin kendi kalemi aldığınız ve tamamen size ait yazılar yazınız. Yazdığınız yazılar en az 200 kelime olacak şekilde yazınız 200 kelimenin altındaki yazılar seo açısından sizlere zarar verecektir. Kopya içerikten uzak durun yazdığımız yazıları bize ait olup olmadığını daha önce internette var mı yok mu nasıl anlayacağınızı denetleyemez birçok intihal sorgulama siteleri mevcuttur. Yazdığınız yazıları kopyalayıp bu sitelere yapıştırdığımız da yazarın size mi ait yoksa bir başkasına mı ait olup olmadığını sizlere. Tespit edecektir intihal nasıl sorgulanır sitesine ulaşmak için tıklayınız

İletişim formu

Sitenizde mutlaka bir iletişim formu olmak zorundadır her ne sitesi kurarsanız kurun iletişim formu olmayan bir site google tarafından dikkate alınmayacaktır. Yani bu ne demek oluyor sitenizi ziyaret eden kullanıcılar gerek duyduklarında mutlaka sizlerle iletişim halinde olmalıdır en kolay yoldan size ulaşmalı ve düşüncelerini sizlerle paylaşmaktır bu google için çok önemlidir. Blogspot gibi basit görünen sitelerde bile iletişim formu olmadığında adsense onayı alamamaktadır. Eğer bir wordpress kullanıyorsanız bu iletişim formunu eklemeniz birkaç dakikanızı bile almaz bir eklenti yardımı ile bunu çok basit bir şekilde oluşturabilirsiniz. WordPress iletişim formu nasıl aktifleştirilir tıklayınız.

Gizlilik politikası

Gizlilik politikası bir sitenin olmazsa olmazlarından bir tanesidir siteye ister büyük olsun ister küçük olsun gizlilik politikası mutlaka olmalıdır. Yukarıda bahsettiğim gibi blogspot gibi basit bir sitede bile gizlilik politikası olmaması adsense onayını alamayınca anlamına gelir. Eğer siteniz küçükse basit bir gizlilik politikasına kendiniz yazabilirsiniz. Eğer büyük bir siteye sahipseniz avukatlar yardımı ile gizlilik politikası oluşturur ve kendinizi güvence altına almak için bir yazı yazarsanız gizlilik politikası nasıl oluşturulur makalesine okumak için tıklayınız.

Yasaklı yasaklı içerik

Eğer sitenizde yasaklı içerik olan + 18 içerikler barındırıyor sanız adsense onay almanız mümkün değildir. Yazılarınızın toplum kurallarını aykırı olmayacak bir şekilde yazılarak yayınlanması gerekiyor yasaklı yayınlar her zaman için sitenize zarar verecektir. Bir not olarak eklemek istedim ki adsense onay aldıktan sonra ben nasılsa onayı aldım bundan sonra istediğim makaleyi ve yasaklı içerikleri paylaşırım gibi bir düşünceye kapılmayın çünkü siteniz sürekli takip de olacaktır.

Bu yukarıda yazdığım maddeler adsense onayı almak için olmazsa olmazlardır. Eğer bunları uyup da güzel bir site yapıp ve güzel bir organik hiti sahip olursanız adsense hesabınız onaylanacaktır. Sizler de sitenizde reklam göstermeye başlayacaksınız ve hedefimiz olan para ödemesini her ayın 21’inde alacaksınız bir de şunu belirtmek isterim adsense başvurusu yaparken sitenizde en az 50 ile 100 arasında makale olması sizin işinizi kolaylaştıracaktır 10 veya 20 adet bir makale ile adsense onay almanız çok zordur ve Google’a kendinizi göstermek istiyorsanız Günde en az 2 adet makale yayınlayınız.

Okuduğunuz için teşekkür eder düşünceleriniz ve fikirleriniz için alttaki yorum kısmından veya iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz iyi günler dilerim.

Bir Cevap Yazın