Makale yazarak internetten para kazanmak gerçekten de mümkün. Her gün birçok insan çoğu öğrenci olmak üzere ev hanımları veya freelance çalışmak isteyenler internetten para kazanma yollarını araştırıyor. İşte bu yollardan birisi de makale yazmak. Konu hakkında eğitimler aldıktan ve biraz deneyim kazandıktan sonra ortaya harika işler çıkartabilir, ve para kazanabilirsiniz.

Makale yazmaya nasıl başlarım? Herkes Makale yazabilir mi?

Makale yazmak, özellikle de seo uyumlu makale yazmak, sanıldığından biraz daha zor. Çoğu kişi bunun yalnızca yazım yeteneği veya genel kültürle alakalı olduğunu düşünür. Evet, bunlar da gereklidir ama bunların yanında kişinin; deneyim, seo bilgisi ve araştırma yeteneği de olmalıdır.

Bir makaleyi başarılı yapan ilk şey onun özgünlüğüdür. Özgünlük, daha önce yazılmamış konuları yazmak değil; aynı konular olsa da bunu, özgün bir biçimde yazmaktır. Makale yazmaya başlamak için elbette bir alt yapınızın olması gerekli. Makale yazdığınız her konuyu araştırmak bir süre sonra size zaman kaybettirecektir. Bu da belirli bir genel kültür seviyesinde olmakla aşılacaktır. Bunun yanında kitap veya süreli yayın okuma alışkanlığı da size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Hangi Platformlarda makale Satabilirim?

Her amatör freelancer gibi makale yazarları da işin başında nerede satış yapacağını bilmez. Bu durumda hayalindeki satış sayısını tutturamayabilir ve makale yazarlığı işinden soğuyabilir. Bu noktada müşteriyi freelancer ile buluşturan sitelerde başlamak uygun olacaktır. Bu siteler belirli bir komisyon oranı ile çalışır. Yazdığınız içerikleri satabileceğiniz bazı platformlar şunlardır: İcerik.net, Yazkazan.net, Bionluk, freelancer.com, iyimakale.com, fiverr. Ancak söylemeliyiz ki freelancer.com ve fiverr daha çok görsel odaklı işlerin satıldığı platformlar ve yabancı diliniz yoksa Türkçe içerik almak isteyenlerin sayısı epey bir az. O halde gelin diğer 3 siteyi inceleyelim.

  • Bionluk

Bionluk yabancı versiyonu fiverr olan bir site. Bu platformda ses sanatçıları, grafik tasarımcı ve görsel sanatçılar, yazarlar ve finans uzmanları bulunuyor. Siteye belirli bir ücret karşılığında üye olduğunuzda iş ilanları açabiliyor ya da size uygun işlere teklif gönderebiliyorsunuz. Kullanıcı sayısı oldukça fazla olan bu platformda her ne kadar Bionluk’ta yazarlık yapmak diğer sektörlere oranla zor olsa da biraz sabreder ve güzel bir profil oluşturursanız zamanla belirli kazançlar elde edebiliyorsunuz.

Site linki: https://bionluk.com/

  • İcerik.net

İcerik.net yalnızca yazarların olduğu bir platform ve oldukça fazla kişi kullanıyor diyebiliriz. Makalelerinizi ya da içeriğiniz her neyse iki farklı şekilde satabiliyorsunuz. Bunlardan ilki hazır makale satışı. Hazır makale satışında daha önce yazdığınız herhangi bir konudaki makaleyi sisteme yüklüyor, hangi kategoride olduğunu ve fiyatı da girdikten sonra satışa sunuyorsunuz. İkinci satış şekli ise klasik sipariş satışı. Alıcılar size hangi konuda, kaç kelimelik makaleler istediğini iletiyor ve siz de siparişi onayladığınızda işlem tamamlanıyor. Siteye kaydolmak için 20 TL kadar ödeme yapılması gerekiyor ve burada yazmaya başlamak kayıt esnasında, editörlerin inceleyeceği bir örnek makale göndermek zorunlu.

Diğer makale satış platformları ile karşılaştırıldığında bazı avantajları var. Öreğin 100 kelime için ne kadar ücret istediğinizi siz belirliyorsunuz ve bu ücret en az 2 TL olacak şekilde ayarlanabiliyor. Bu da emeğinizi korumanıza olanak sağlıyor. Ayrıca satın alımlarınızda harcadığınız para ve satışlardan kazandıklarınız 3 gün bir havuzda tutuluyor ve böylece alıcılar içeriği beğenmediğinde paralarını geri alabiliyor.

Site linki: https://www.icerik.net/

  • Yazkazan.net

Yazkazan.net de İcerik.net gibi çalışan bir freelance makale yazarlığı sitesi. Siteye 10 TL kadar ücreti bir defa ödemek şartıyla kaydolabiliyor, sonrasında sizden istenen konularda makaleler yazarak kazanç elde edebiliyorsunuz. Site size, kayıt yaptırdıktan sonra 24 makalelik bir eğitim veriyor. Bu eğitime katılmak zorunlu değil. Eğitimler kategorisinde ulaşabilir, makaleleri okuyabilirsiniz.

Ancak bu siteden diğerlerine oranla daha az kazanacağınızı söyleyelim. Zira alıcılar 300 kelimelik bir makale için 1.5 TL ödeme talep edebiliyor. Ayrıca, ödeme alabilmeniz için hesabınızda en az 200 TL birikmiş olması gerekiyor.

Site linki: https://www.yazkazan.net/

Bir Cevap Yazın