wordprees sitesi nasıl kurulur, sıfırdan wordpress sitesi nasıl kurulur

Merhaba arkadaşlar Sıfırdan WordPress Sitesi Kurmak Ve Seo Ayarları Yapmak bildiğiniz gibi İnternet dünyası gün geçtikçe gelişmekte ve büyümekte, internetin yapı taşı olan web siteleri artık inanılmaz sayılara ulaştı, dünya üzerini bırakın sadece ülkemiz üzerinde bile yaklaşık 1 milyon web sitesi mevcut, bu yazımda sizlerle beraber adım adım WordPress Sitesi kuracağız ve sitemizin bu büyük havuzda nasıl en yükse ye çıkarırız onu detaylı bir şekilde anlatacağım.

Tam Bir Rehber

Arkadaşlar internette bir web sitesi yapmak için birçok sağlayıcı mevcut, yani açıkçası siz şimdi Google’a küçük bir arama yaptığınızda yani arama kısmına ‘web sitesi kurmak’  diye küçük bir arama yaptığınızda karşınıza alt alta sıralanmış birçok sonuç çıkacaktır, bazısı ücretsiz web site kurmanız olanak sağlarken bazısı belli bir ücret karşılığı web site kurmanızı sağlayacaktır. Bir site kurmak için bu kadar seçenek varken insanın aklının karışmaması mümkün değil, bizlerde sizin aklınız karışmasın diye bu yazıyı yazmış bulunmaktayız yani sizler burada belirteceğim adımları tek tek yaparak hayalinizdeki Web siteye kavuşmuş olacaksınız. Şimdi gelelim asıl konumuza, arkadaşlar hayalinizdeki siteyi kurmadan önce kafanızda iyice bir planlayın, neden buna ihtiyaç duyuyoruz ki kurduktan sonra kalanını düşünürüz diyen bazı arkadaşlarımız illaki vardır, arkadaşlar İnternet dünyası 5 yıl önceki gibi değil artık, eğer iyi bir fikriniz ve iyi bir planınız varsa ancak adam akıllı para kazanıp popüler olabiliyorsunuz. Yani aslında bahsettiğim eğer fikriniz güveniyorsanız ve iyi bir gidişat planladıysanız Web site kurun yoksa boşa paranız gitmiş olur, lafı fazla uzatmadan işimize geçelim.Bir site oluşturmak için internette birçok sistemin ve reklamların döndüğünü üst kısımda anlatmıştım, şimdi gelelim ben size hangi sistemi öneriyorum sorusunun yanıtına. 

İnternette Bulunan Sitelerin %36’sı WordPress Kullanıyor! İnternet üzerinde bulunan milyonlarca site var ve bunların da %36’sı WordPress alt yapısına sahip olan siteler, yani açıkçası benim size önerdiğim sağlayıcı belli, arkadaşlar bu yazımızda da sizlerle beraber sıfırdan bir WordPress tabanlı bir site kuracağız. Tabiki bu kurma işinden önce WordPress ‘i bir tanımak lazım, ilk öncelikle WordPress kullanarak nasıl siteler kurulabilir sorusunun yanıtını hemen sizlere göstereyim. Arkadaşlar WordPress ile ‘kişisel blog, e-ticaret sitesi, profesyonel web sitesi’ rahatlıkla kurabilirsiniz, gelin şimdi bu site biçimlerinin detaylarına bakalım daha sonra WordPress ‘i tanımaya geri dönebiliriz. 

Kişisel Blog : 

Kişisel Blog nedir sorusunun yanıtı oldukça basit, insanlar kişisel blog açarak yani onların kendilerini gün içerisindeki aktivitelerini ve daha birçok eylemi anlattıkları bloglardır. Buna benzer blog türlerde mevcut mesela örnek verecek olursak, gezi blogu,yemek tarifi blogu gibi birçok blog türünde mevcut. Yani açıkçası WordPress kullanarak kendinize hobileriniz yazdığınız bir kişisel blog açabilirsiniz. 

E-ticaret Sitesi :

Geldik aslında en zahmetli olan işe bu yaptığınız şey sadece site ile kalmıyor daha fazla emek harcamanız ve her zaman aktif bir şekilde sitenizi yönetmelisiniz, nedir bu e-ticaret sitesi olayı? Arkadaşlar online alışveriş sitelerine e-ticaret sitesi deniyor, bu tarz siteleri yapmak hem maliyetli hemde baya zahmetli bir iş haline geliyor, WordPress kullanarak aylık veya yıllık bir ücret karşılığı bir e-ticaret sitesi kurabiliyorsunuz ama dediğim gibi bunada zaman ayırmanın lazım.

Profesyonel Web Site :

Aslında bu lafı duyduğumuzda hepimizin aklına şu geliyor şaşalı büyük çaplı bir Web site ama aslında o kadar abartılacak bir şey değil, örneğin bir haber sitesi de bu kategoride bir makyaj sitesinde yani blog ve e-ticaret siteleri dışında hepsi bu kategoride ama WordPress ‘in sağladığı ayrıcalıklar dahada profesyonel olabiliyorsunuz tabiki de. Bunada aylık veya yıllık belli bir ücret karşılığı profesyonel bir web site kurabiliyorsunuz.Arkadaşlar yukarıda bulunan üç kategoriyi de WordPress ‘den kolaylıkla yapabilirsiniz bu kategorilerinde anladığımızda göre WordPress ‘i tanımaya devam edebiliriz.


Arkadaşlar WordPress ‘i tanımaya devam ederken tabiki fiyatlandırma dediğimiz sisteminde iyi bir şekilde bilmemiz gerekiyor, arkadaşlar ilk WordPress hesabı açtığımızda ücretsiz paketi kullanmakta yoz tabiki bu paketin pek bir işlevi yok, açıkçası bu paketle WordPress ‘i tanıyabilirsiniz yani küçük küçük yazılar paylaşıp neyin ne işe yaradığını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Gelelim asıl işlevi olan ücretli paketlerin listesine ve nasıl bir fiyatlandırma izlediğine.Arkadaşlar fiyatlandırma eğer WordPress ‘in kendi sitesinden bir paket alıyorsanız yıllık olarak yapılıyor, yani sizin alacağınız paketin bir yıllık tutarını ödüyorsunuz ama eğer siz Godaddy gibi bir sağlayıcı Dan alırsanız aylık Olarak ta paket ödeyebiliyorsunuz, yani kısaca özetlemek gerekirse WordPress ‘in kendi sitesinden alırsanız aldığınız paketin bir yıllık ücretini ödemeli siniz, eğer siz bir sağlayıcı dan alırsanız gene yıllık veya aylık olarak alabiliyorsunuz. Şimdi gelelim bu fiyatlandırma nasıl sorusunun yanıtına.WordPress ‘in kendi sitesine girip daha detaylı bir şekilde bakabilirsiniz ama ben kısaca şöyle özetleyebilirim :

  • Kişisel Paket : 13₺ 
  • Premium Paket : 25₺
  • Business Paket : 75₺
  • E-Ticaret Paketi : 125₺

Not: fiyatlar değişebilir.

  • Arkadaşlar fiyatlar bu şekilde Yani eğer bir blog yazarıysanız kişisel paketi alabilirsiniz ama eğer profesyonel bir web sitesi kuracaksınız da en düşük Premium paketi almanızı tavsiye ederim, bazı arkadaşlarımız var mesela onlar ucuz olsun diye kişisel paket ile profesyonel bir web sitesi kurmaya çalışıyorlar e tabiki haliyle hiç güzel bir site olmuyor, yani ne kuracağınız başta dediğim gibi önemli çünkü ona göre paket alıyorsunuz. 
  • WordPress ‘i anlatmaya çalıştım umarım anlamışsınızdır hadi şimdi gelin sıfırdan WordPress sitemizi kurmaya başlayalım. 

Adım 1 : Bir Domain Alma 
Arkadaşlar bu adımda ne yapacağız derseniz, bu adımda bir domain nasıl olmalı sorusunun yanıtını sizlerle beraber vereceğiz. 
Bir Domain alırken aslında en büyük sorun insanların domain isim seçimidir, eğer bir domain alacaksanız bu domain’in ismi akılda kalıcı ve etkileyici olmalıdır, yani hedeflediğimiz kesimi etkilemelidir, mesela Netflix, Spotify gibi akılda kalıcı bir şey olmalıdır, birçok domain uzantısı mevcut bunların fiyatlarında kendileri gibi değişmekte, mesela bir ‘. Com ‘ uzantısının fiyatı 30 ₺ iken bir ‘. Online’ uzantısı 7₺ tabiki bu online uzantılı alan adları için ilk yıl için biçilen indirimli fiyat, günümüzdeki dolar kurunu hesaba katarsak açıkçası ikinci yıl ücreti 300 ₺ civarında olmakta tabiki ikinci yıl bu dolar düşer veya yükselirse o ayrı bir mesele olacaktır, şimdi gelelim domain alırken hangi firmayı tercih etmeliyiz sorusunun yanıtına. 
Arkadaşlar internette birçok domain hizmeti veren firma mevcut bunların bazısı ilk yıl için hiçbir ücret talep etmezken bazılarında çok makul fiyatlarda hizmet vermekteler, bizim tercihimiz açıkçası Godaddy neden derseniz hemen alt kısımda küçük bir liste halinde sıralayayım. 


Neden Godaddy? 


+ Kaliteli Müşteri Hizmetleri + Hızlı Geri İade +Uygun Fiyatlı Sanırım üst kısımda yazdıklarım yeterli olacaktır, eğer bir domain alıyorsanız sağlam bir yerden almalısınız öyle değilmi yani domain hizmetimiz iyi olursa siteniz bir o kadarda iyi bir hale gelecektir. Arkadaşlar isim seçem kısmında hayal gücünüzü kullanmanızı tavsiye ederim çünkü insanın en yaratıcı gücü hayal gücüdür. 

Adım 2 : Bir Tema SeçinArkadaşlar alan adımızı aldık ve sıra geldi Web sitemizin yapı taşlarından olan tema konusuna.
Tema neden önemli derseniz aslında kısaca anlatmak lazım, arkadaşlar bir kullanıcıyı sitenizde etkileyen birçok faktör mevcut, bunlar arasında en önemlisi hiç şüphesiz temaları muz olmalıdır, bir tema kullanıcıyı büyülemeli sitede daha uzun süre durmasını sağlayan şeylerden birisidir, kullanıcılarını sitemizde ne kadar uzun süre durursa bu sizin için o kadar iyi olacaktır, bir tema nasıl olmalı konusunda aşağıda bulunan küçük listemize bakmanızı tavsiye ederiz.
Bir Tema Nasıl Olmalı?


Göz YormamalıRenkli OlmalıKonunuza Yani Sitenizin Kategorisine Uygun OlmalıBasit OlmalıKullanıcıyı Yormamalı 
Arkadaşlar yukarıdaki listemize uygun bir tema bulursanız o kadar fazla hit çekersiniz tabiki buna uygun sizlerde birkaç madde ekleyebilirsiniz. 


SSL Sertifikası Nedir WordPress Sitemize Nasıl Kurabiliriz?


Arkadaşlar öncelikle hemen başlamadan önce ilk sorumuzu yanıtını verelim SSL Sertifikası nedir ne işe yarar gelin hep beraber bir mercek tutalım.SSL Sertifikası aslında bir güvenlik Sertifikasıdır, sitenizin kullandığı hosting güvenlidir ancak yıllık 10 – 100₺ Arası değişen bir fiyata güvenli bir SSL Sertifikası a sahip olabilirsiniz, http üzerinde aktarılan verilerinizi başka siteler veya kötü amaçlı kişiler ve şahıslar tarafından ele geçirmemesini sağlar, ayrıca sitenizin arama motorlarında da yükselmesini sağlar, Google’ın açıkça söylediği gibi güvenli siteleri Google Arama motorunda ön plana çıkaracağız demişti, peki şimdi gelin bu sertifikayı nasıl WordPress Sitemize kurabiliri.


<IfModule mod_rewrite.c>RewriteEngine OnRewriteCond %{SERVER_PORT} 80RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteaadı.com/$1 [R,L]</IfModule> Şimdi wp-config.php dosyasını açın ve “arkadaşlar hepsi bu kadar umarım işinize yaratmıştır satırın üstünde bulunan kodunda yerleştirmeyi unutmayın lütfen. define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, trdeğiştir Arkadaşlar WordPress kontrol panelini açın ardından aşağıda görmüş olduğunuz düzenlemeyi yapın. WordPress Genel AyarlarNot – Arkadaşlar yapmış olduğumuz düzenleme sitenin tümünü etkilemektedir sizlerde siteyi düzenlerken lütfen dikkat edin, sitenizde yapacağınız bir hata sitenizin arama motorundan silinmesini veya görünmemesine sebebiyet verebilir. 

Adım 4 – Arkadaşlar sıra ücretsiz olarak büyük işler başaran Kısmımıza geldi. Arkadaşlar sitemize Really Simple SSL eklentisi kuruyoruz. Arkadaşlar bu eklentiyi asıl kullanma amacımız site izin İçerisinde bulunan Verileri http// ve https// olarak otomatik düzenlemesidir.  Arkadaşlar bunu yapma amacımız yukarıda anlattım bunu da yaptıktan sonra bazı hatalara artık maruz kalmayacaksın. 
Arkadaşlar SSL Sertifikası wp Sitemize bu şekilde kurup güvenlik avantajı mızı iki katına rahatlıkla çıkarabiliriz.  
Son Adım Küçük Ayarları Yapmak : Arkadaşlar son adım dediğimiz adım aslında ufak detaylar ve WordPress Sitemize neler ekleyeceksiniz ondan bahsedeceğiz. Sitemize bir logo şart bu yönden logonuzu kendinizde yapabilir veya başka bir siteden belli bir ücret karşılığında oluşturabilirsiniz. Sitemizin logosu Konunuza ile uyumlu olmalı bu logo konusu da tema ile aynı neredeyse çünkü logpnuz insanların aklında kalmalı, o logoyu nerede görseler direkt en sitenize girme hissiyatı oluşmalı. Bir diğeri ise makalelerini nasıl olmalı konusuna, arkadaşlar sitenizin İçerisinde bulunan makaleleri tamamen kendimiz yazmalısınız yani bir yerden kopyala yapıştır olmamalı, peki nasıl olacak sorusuna gelince, arkadaşlar sitenizin İçerisinde bulunan makaleler  en düşük 300 kelime olmalı ve genellikle Konunuza uygun makaleler olacaktır. Arkada aşklar bir telif hakkı yasasında oluşturmalısınız, bu da önemli Hem ileride para kazanma konusunda hemde insanların sizin işinizi ciddiye aldığınızı göstermek amacıyla yapmalısınız. Arkadaşlar bir diğeri ise gerekli sayfalar, bu sayfalar neler derseniz hemen söyleyeyim bir iletişim sayfası ve bir hakkında sayfası bu sayfalar gayet güzel olmalı ve iyi bir içerikli sayfa oluşturmalısınız ki daha iyi olsun. 


SEO NEDİR VE DOĞAL SEO ÇALIŞMASI NASIL YAPILMALIDIR?


Search Engine Optimization (SEO),  web sitenizin veya web sayfanızın arama motorunda yer alan sonuç sayfasının görünürlüğünü iyileştirme işlemi olarak adlandırılır.  Bir işletmenin web sitesinin keşfedilmesi için kesinlikle SEO önemli rol oynar. Şöyle ki; siteniz eğer arama motoru sonuç sayfalarında ilk sıralarda ya da üst sayfalarda yer alırsa sizin satışlarınızda,  sayfa trafiğinizde önemli derecede artışlar olacaktır. SEO genel olarak; pazarlama, tasarım ve içerik üretimi gibi çoğu alanda uyarlanmıştır. Bazı SEO çalışmalarında sektör analizi gereklidir. Örneğin;  bir içeriğin rakibiyle karşılaştırılması gibi… Fakat burada şu önemli noktayı da belirtmeliyiz ki; çoğu zaman içinde değişen arama motorlarının sıralama algoritmaları daha çok önem arz eder.     

   SEO’nun en önemli özelliğiyse;  kaliteli içeriklerin üretimini sağlamak,  yüksek ziyaretçiye sahip, dış bağlantılı linkler alarak web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında en üst sıralarda bulunmasıdır.  SEO’nun Üretim Aşamasında ki Genel 6 Farklı Aşama:Araştırma:  Rakiplerin analizi,  sektör analizi, anahtar kelimelerin araştırılması ve güncel araştırmalar.Planlama Ve Strateji:  web sitelerinin linklenmesi,  içerik planlaması, sosyal medya yönetimi ve teknik uygulama stratejilerinin belirlenmesi.Uygulama:  Web sitesi için optimizasyon kararları alınarak uygulanması gerekir.Ölçümleme:  Arama motorunun sıraya sokulması,  web sitesinin trafiği ve diğer ölçümlerin rapor haline getirilmesidir.Değerlendirme:  SEO stratejisiyle uygulanma sürecinin titizlikle kontrol edilmesi gerekir.Onarım:  Web sitesi hazırlanmasında küçük büyük demeden tüm problemlerin ele anıp değerlendirilmesidir.  SEO’nun Yapımı:     Aslında bakıldığında,  sıralamayı etkileyen tüm etmenler göz önüne alındığında,  SEO karmaşık ve zor gibi gözükebilir.  Fakat, yapacağınız temel uygulamalarla optimizasyon işlemleri korktuğunuz kadar zor değildir.  Arama motorları, kullanıcılara her zaman en iyi hizmeti sunmayı amaçlar. Arama motorları çeşitli sitelerde,  sitenin içeriği hakkında detaylı taramalar yapar. Bu neticede de, aranan konu veya anahtar kelimeyle bağlantılı sonuçlar dahi bizlere gösterilir. 

Öyle ki; arama motorları, siteyi detaylı bir şekilde taradıktan sonra yönlendirme ve içeriklerin kullanıcılar tarafından nasıl daha iyi anlaşılabileceğini inceler.  Ve böylelikle hem kullanıcılara en iyi hizmeti sunarken hem de kullanıcı dostu sitelerin arama sonuçlarında ki sıralaması üst sıralarda gözükür. 

 SEO Yapımında Önemli Noktalar:

Site kodları arama motoru optimizasyonuyla uyumlu olması için optimize edilmeli -Rakip sitelerin çalışmalarını yakından takip etmek-Dijital pazarlama analiz araçları etkin bir şekilde kullanılmalı-Sitenin hızı arama motorları tarafından yüzleri güldürecek seviyeye çıkartılmalı-Backlink sorgulama siteleriyle beraber rakip sitelerin aldığı bağlantılar çok iyi takip edilip bunlara uygun bir yöntem geliştirmek-İçerik kesinlikle makale yazım kurallarına göre düzenlenmeli-Resimlerin hem özgünlük hem de boyut olarak kontrolü sağlanmalı-Rich Snippet (Yapısal Veri Kullanımı)önem verilmeli-Doğal backlink alımıyla sitenize daha çok referans sağlayabilirsiniz.  -Anahtar kelimeleri bulmak,  içeriklere yön vermek veya anazliz etmek çalışmaları da çok önemlidir.-Sitede yer alan içeriklerin yeterli uzunlukta olması için çalışmalar yapılmalıdır.-Aşırı SEO ve spam’a neden olacak etkenlerden kesinlikle uzak durulmalı.-İçeriğin;   ilk giren kişi ve özgün olmasına dikkat edilmeli-Uygun bir domain tespiti yapılmalı-Yerel dizinlere kayıt tutulması-Sayfa otoritesini arttırmak için çalışmalar yapmak-İtibar yönetimiyle;   firma ve marka güvenliliğini artırmak-Sosyal medya yönetimiyle birlikte sosyal sinyallerin artması;  böylelikle marka bilinirliliğine katkıda bulunulması-Google’ın kalite politikalarına uygunması gerekir-Yelp vb. iş ile ilgili dizinlere kayıt işlemleri sunmak.-Yapısal veri kullanarak kullanıcıya daha verimli bir içerik sunma-Responsive tasarımıyla tüm mobil cihazlarda ergonomik kullanım elde edilmesi-2018 yılı itibariyle AMP gibi teknolojilerin kullanımı

SEO’nun Önemi Nedir?    Kim istemez ki web sitesine ziyaretçiler çekmeyi.  Düşün ki, sıfır ziyaretçisi olan iyi bir sitenin de değeri kesinlikle sıfırdır.  İşte bu yüzden SEO çok önemlidir. Sizde, ziyaretçi trafiğinizi artırmak için aşağıda sayacağımız kuralları çok iyi bilmelisiniz.

Kaliteli Trafik:   İşletmeniz açısından ziyaretçi sayılarınız ne kadar artıp alıcıya dönüşürse sizin de trafiğiniz doğru orantılı olarak artar.  Ayrıca dönüşüm oranını web site trafiğinin kalitesini belirlemek adına da kullanabilirsiniz. Bu yöntem, işletmenizin türüne ve sizin hedeflerinize bağlı olsa da %5’lik dönüşüm oranı kesinlikle çok iyi bir orandır diyebiliriz.   İyi bir trafik deyince aklımıza, web sitenizin ziyaretçilerine sunmuş olduğu ürünleri aramaları gelmelidir. Örneğin; akıllı bir telefon satıyorsunuz meyve satın almak isteyenler tarafından trafik gelmemelidir.

Trafik Miktarı:  SEO’da trafik kalitesi,  çok önem arz eder.  Fakat trafik miktarı da bir onun kadar önem arz ediyor.   Trafiğiniz ziyaretçi sayılarından ölçmeniz mümkündür. Ancak izlemeniz gereken yollar vardır.  Bunları; sayfa görüntülemeleri, ziyaretçiler ve ziyaretçi süreleri olarak sıralanır. Siz bu verileri kendiniz elle hesaplamanıza gerek yoktur.  Google Analytics ya da StatCounter vb. web site trafiğiyle de artırmaya yarayacak araçlar mevcuttur.

Organik Trafik(Parasız):  Organik trafik,  web sahiplerinin en çok tercih ettiği bir araçtır.  Hem ücretsizdir, hem de çok fazla ziyaretçi ve dönüşüm getirilmesini sağlar.  Örneğin; internet kullanıcıları arama butonuna bir anahtar kelime girdiler ve arama sonuçlarında da verilen bir bağlantıyı tıkladılar.  Bu şekilde elde edilen ziyaretlere organik trafik adını veriyoruz. Bu şekilde açıklandığında, kulağa çok kolay gelebilir fakat rekabet edecek sayı son derece fazladır.  Bundan dolayı doğru sonuçlar alabilmek için kesinlikle, iyi bir SEO yapmanız gerekiyor.

SEO’nun Çalışması:    SEO,  yukarıda da bahsettiğimiz gibi web sitesinin optimize edilmesini sağlar.  Ve insanların belirli anahtar kelimeleri kullanarak sitenizi kolayca bulmasını sağlayan kavram Seo’dur diyebiliriz.  SEO’nun bizlere faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:-Konuyla alakalı bilgiler-Arama motorlarının güvenilir olmasını sağlar-Daha iyi ve daha fazla trafik getirir    Arma sonuçları,  kısa sürede bizlere ulaşsa da aslında arama motorunda ki süreç oldukça karışıktır.  Hepimizin bildiği gibi, bu süreç arama çubuğuna herhangi bir kelime yazıp enter’a basmakla başlar.  Bu konuyu daha kavramak adına, arama motoruyla ilgili şu bilgileri verelim:

Crawling:  Türkçe’  de “emekleme”  anlamına gelir.  Aslında bu işlem işin tam olarak başlangıcıdır.  Bu aşama da; dünya çapında ki web sitelerinden, bağlantıdan bağlantıya veya sayfadan sayfaya bilgi toplanmaktadır.  

Sıralama:  Sonuçlar en fazla uyanlarla bağlantılı olarak sırayla gösterilir.  

Indexing:  Bilgi toplandıktan sonra web crawler’ lar girdi listesinde ki (index) bilgi depolanmalıdır.     Sonuçların kalitesinden emin olmak adına,  arama motorları algoritma adı verilen kurallar kullanırlar.  Arama motoru algoritmaları, insanlar tarafından en güvenilir kaynaklardan çok alakalı bilgilerin alınmasıdır.    Günümüzde en popüler arama motoru olan Google, algoritmaları üzerinde çalışan özel bir ekipten oluşur. Bu ekip kullanıcıları Google’ı kullanırken,  deneyimin kalitesinin artırılmasından sorumludurlar. Hatta Google bazen algoritmaları için özel isim dahi kullanır. Örneğin; Panda, ekranda ve içerik ödüllendirme ya da cezalandırma ile ilgili bir algoritma olarak karşımıza çıkar.  Penguin’se, spamdexing’i (Google kullanıcılarına karşı işlemler) önleyebilmek adına sorumluluk almıştır. Sonra da iki kavramı da iyileştirmek adına Hummingbird oluşturmuştur. Yani Google, en fazla harika web sitesi içeriğine önem verir.  

SEO’nun Kategorileri:     Site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere 2’ye ayrılır.  

Site İçi SEO:     Site içinde ki optimizasyon,  web sitenizde ki elementlerin ayarlanması sonucu ortaya çıkar.  Böylelikle, arama motorları bilgiyi daha kolay bir şekilde endekslerler.  Örneğin;  -İyi formatlanan bir URL-Anahtar kelimeleri doldurmamak-Görseller için alternatif bir metin-Düzgün başlıkların oluşumu(H1,  H2 vb.)

Peki,  Site İçi SEO Yaparken Dikkat Etmemiz Gereken Unsurlar Nelerdir? Anahtar Kelime Toplama(Anahtar Kelime Araştırması):   

 Eğer yayınladığınız bir içerikten,  iyi miktarda organik trafik almak istiyorsanız doğru anahtar kelimeleri seçmeniz gerekiyor.  Anahtar kelime; internet kullanıcıları tarafından, arama motorlarında aradıkları konu veya fikirlere verilen kavramdır diyebiliriz.    Anahtar kelime araştırması çok çok önemlidir. Şöyle ki; kullanıcıların, sizin sayfanızı ya da web sitenizi bulabilmek için hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını anlamamız için yardımcı olur.  Özellikle; yazı başlıklarının yazı içinde ki başlıkların, gövde metninin hedeflenen anahtar kelimelerle doğru orantılı olmasına dikkat edilmelidir.

Teknik Kısım: –Bütün URL hatalarını düzeltmeniz gerekiyor-Bir site haritasını sahiplenin-Yanlış yönlendirmelere karşı dikkatli olup engelleyin-Web sitenizde asla ve asla kırık bağlantılar bırakmamanız gerekir

Optimizasyon:  Site de olması gereken bazı kavramlar vardır.  Bunlar;-Alakalı içerik-Kolay nagivasyon-İyi bir yapı     Bunlar çok çok önemli kavramlardır.  Web sitenizin hangi sayfalarının çok önemli olduğuna dair bizleri bilgilendirir.  Kolay nagivasyon sayesinde, ziyaretçileriniz sitenizde daha uzun bir süre kalır. Alakalı bir içerik de,  kaliteli trafiğin oluşmasını sağlar.  

Kullanıcı Deneyimi:   Ziyaretçiler,  web sitenizi ziyaret ettiğinde onlara çok iyi hizmet sunmalısınız.  İnsanlar eğer ki, sitenize ürünlerinizle alakalı konular için geliyorsa onların ilgisi olan ürünleri onlara sunun.  Aradıklarını kolay bir şekilde bulmaları için kategoriler oluşturun. Bütün ürünlere, alakalı fotoğraflar dahil olmak üzere detaylı bilgiler ekleyin.  Bloggersanız, içerik kategorilerine ziyaretçilerin daha kolay ulaşmasını sağlayın. Sayfa düzenine çok çok dikkat edin. Görselliğe ve sitenizi çekiciğine önem verin ki site daha çok ziyaretçi çekebilsin.  Böylelikle ziyaretçinin ilgisini çektiği için site içinde daha çok zaman geçirebilir. Ayrıca bunlar dışında, web siteniz kesinlikle hızlı olmalıdır.  

Site Dışı SEO:      Site dışı SEO,  site içi SEO’dan daha az teknik bilgi gerektirmesine rağmen en az onun kadar da aynı zamanda önem arz eder.  Site dışı SEO bir nevi SEO’yu tanıtmanın bir başka yolu olarak karşımıza çıkar. Böylelikle insanlar, web sitenizin ziyaret edilmeye değdiğini bilirler.  

Peki,  Site Dışı Yaparken Neler Önemlidir?İçeriğin Pazarlanması:  İçerik,   hepimizin bildiği gibi önemli bir etkendir.  Bundan dolayı da içerik pazarlamanın önemi gün güne daha çok artmaktadır.  İçerik pazarlama, arama sonuçlarında da en yüksek sıralamalarda olabilmek adına çok çok önemlidir.  Mükemmel bir içerik pazarlama stratejiyse;-Yeni ziyaretçilerin getirilmesine-İşletmelerin itibarını artırır-Ürünlerin satılması için daha çok kişiyi etkileyebilirsiniz-Uygun maliyetli olmasından dolayı tasarruf etmek mümkündür.

Reklam:  Reklamların vesilesiyle çok fazla kişiye ulaşabilirsiniz.  İyi yapılmış bir reklam sayesinde, rakiplerinize de fark atabilirsiniz.  Reklamlarınız kesinlikle; yaratıcı ve çekici olmalı ki insanlar markanıza daha çok ilgi gösterebilsin.  

Halkla İlişkiler:   Halkla ilişkiler sayesinde işletmeniz daha fazla tanınır.  Halkla ilişkiler sayesindeşu önemli noktalarda avantaj sağlayabilirsiniz;-Otoriteyi daha iyi kurabilirsiniz-Toplumdaki ilişkilerinizi iyileştirebilirsiniz-Düzenlenen resmi bir bilgi vermek-Marka bilinirliliğini artırmak.

SEO Çalışmalarının Raporlama Süreci:      Öncelikle SEO danışmanınız,  sizlerle yapacağı ilk toplantı da;   teknik yeterlilik, rekabette ki konum,  rakiplerin SEO yatırımları, yakın-orta- uzak vadeli planlara,  önceliklere göre bir strateji belirlemelidir. İlk olarak teknik alt yapının düzeltilmesi yapılır,  içerikler güçlendirilir ve trafiğin sitemizi hızlı bir şekilde terk etme oranı bakımından düşürmememizi sağlar.  Operasyonel süreçleri haftalık olarak başlatılıp kontrol edilmesi gerekir. Sonra da 1 ay 4 parça olacak şekilde marka,  teknik, içerik, site dışı, ölçümleme başlıklarıyla beraber her hafta raporlanması gerekir.  
Peki Nasıl Para Kazanacağız? 

Arkadaşlar bir siteden para kazanmak için birçok alternatif var, yani Google’a web sitesinde para kazan dediğimizde karşımıza bir çok sorun çıkacaktır, gelin şimdi biz sizin için tek tek bunların detaylarına bakalım.
İlk olarak Google Adsense den bahsedelim arkadaşlar dünyanın en popüler web para kazanmasını sağlayan hizmet ta kendisidir, neden derseniz yaklaşık 2 milyon kullanıcısı ve devasa yatırımcı ve reklam veren şirketleri vardır, peki bu nasıl para kazandırıyor?


Arkadaşlar onay süreci zorlu olan Adsense aslında Sitemize iyi bir Hit sağlarsınız iyi paralar kazanabilirsiniz, web sitenize ekleyeceğinize bir kod satırı ile Web Sitemizde birçok reklam yayınlanmaya başlar bu reklamları sizler belirleyebilir veya kapatabilirsiniz, inananlar bu reklamlara tıkladıkça genellikle Türkiye’de her tık başına yaklaşık 0,20₺-0,30₺ Arası bir fiyat ödemekte tabiki bu sitenize giris ve çıkışa göre değişiklikler gösterebilmektedir. Peki bunun onay süreci nasıl?Arkadaşlar onay için birçok şartı yerine getirmelisiniz hatta onaylanan adsense ve Domain beraber 150₺ gibi bir fiyata sahip oluyor yani hiç para kazanmasını bile  bu hesabı satıp stabil bir para kazanabilirsiniz, gelin şimdi kısaca adsense onay hizmetleri neler onlardan bahsedelim, arkadaşlar onay için özgün 30 tane makaleye ihtiyacınız var, bir telif hakkı yasası, gerekli sayfalar, günlük 150-200 arası giriş tabiki bunların hepsi sosyal medyadan olamayacak ve daha sonra onay alabilirsiniz tabiki bu kriterler değişebilir sitenin kategorisine göre.


Adsense nasıl ödeme yapıyor derseniz, arkadaşlar adsense 200₺ limiti dolduran kullanıcıların belirttiği adrese bir pin gönderiyor, sizlerde bu pin gelişi 2-4 hafta sürüyor daha sonra bu pin geldiğinde adsense hesabınıza giriyorsunuz daha sonraki gün hesabınıza eft ile yatıyor. Tabiki ödeme talebinde bulunmak için 200 ₺ alt limiti doldurmanız lazım. Sitenizin ban yemesi için program politikalarına ve gerekli şartlara uyumalı aksi takdirde malesef ban yiyibelirsiniz. 
Peki başka para kazanma yolları varmı diyen arkadaşlarımız için kısa bir cevap verelim, arkadaşlar sponsorlu reklam dediğimiz olay var burada ürün satanlar veya hizmeti olanlar için reklam alanı açıyorsunuz daha sonra bu satıcıların bannerlarını sizler oraya ekliyorsunuz. Tabiki bunu yapabilmeniz için baya iyi bir siteye sahip olmalısınız, burada iyi bir siteden kastımız baya fazla girişe sahip olmalısınız yani en düşük günlük girişiminin 10k olması lazım ki sizler rahatlıkla sponsorlu reklam yayınlayabilesiniz. Bu bir kural değil fakat reklam verenlerin sizi bulabilmesi için yeterli bir hit olmalı. 


Sitenizin Nasıl En Başta Görünmesini Sağlayabilirsiniz? Arkadaşlar birçok web site sahibinin büyük sorunu olan rank sorununu nasıl kolay bir şekilde yenersiniz gelin hızlıca bakalım. Sitenizin en başta çıkması için yapmanız gerekenler basit, yukarıda anlattığımız seo çalışmasını uygulayarak da en başta çıkabilirsiniz ama ayriyeten küçük şeylerde var, mesela her yazınız 500 kelimeden fazla olsun, genellikle yazılarınız da link kullanın, ve güzel etkileyici başlıklar seçin. 


Arkadaşlar bu yazımızda sizlerle beraber nasıl WordPress Sitesi kurulur ve Seo ile ilgili bilgiler verdik umarız beğenmişsinizdir kendinize iyi bakın.

Bir Cevap Yazın