Çayın yanında bir efsane isimdir simit. Simit Fırını Açma da iş fikirleri arasında en üst sıralarda yer alan sektörlerden birisi olmalıdır kanımca. Simit dükkanı açmak için belki biraz işi bilen birilerine ihtiyacımız olsa da yeterli sermaye ile simit dükkanı açma fikrini gerçeğe çevirebiliriz. Simit taş fırında olmalı ki, simit denilince akıllara gelen o çıtır kıvamı verebilsin. Elektrikli fırınlarda yapılan simitlerin, taş fırın simidi karşısında hiç şansı yok.

Simit bir efsane isimdir bana göre. Zaten öyle olmasa her köşe başında simit arabasıyla satış yapmakta olan simitçileri göremezdik. Hele bir de yanında üçgen peynir oldu mu tadından yenmez. Neyse konumuzu dağıtmayalım sonuçta bizim sitemiz simit tarifi sitesi değil. Konumuz simitçi dükkanı açma konusu.

Simit Dükkanı Açmak İçin Gereken Malzemeler

Simit dükkanından ziyade simit fırını açmak söylemi daha mantıklı olacaktır. Eğer simit fırını açarsanız ve simitleri siz yaparsanız önüne 10 masa atmanız durumunda simit dükkanı açmış olursunuz. Sadece dükkan açıp bir yerlerden simit getirerek bu işin olmayacağını düşünmekteyim. Ne var ki bende bu işi araştırmak adına İstanbul da bulunan ve nam yapmış olan bir simit fırınına gidip araştırma yaptım. Gerçek anlamda anladığım adamın bu işi yaptığı olduğu. Gayet hijyenik bir fırın ortamı ve temiz giyimli çalışanları ile simit fırını gayet güzel kazandırıyor.

Simit fırını açmak için gerekenler listesine de gelirsek eğer şimdi aşağıda sıralayalım onları:

  • Fırın açmak için dükkanın bulunduğu binadan izin almak
  • İyi bir havalandırma sistemi
  • Depo veya mutfak yapılabilecek bir alan
  • Odunları koyabileceğimiz bir alan
  • Un ve susam gibi malzemeleri koyabileceğimiz bir alan

Bunları ayarladıktan sonra gerisi kolay. Daha sonra yapmamız gereken iç dekorasyon ve iş başı.

Susam fiyatları çok pahalı olsa da sizler için bir hesap yaptım simit fırını kazancı ile ilgili umarım size bir referans olur. Zaten iş fikirleri konusunda uzman olan kendimi bu yüzden seviyorum. Gidiyorum araştırıyorum hesaplıyorum ve bu bilgileri sizlere sunuyorum daha ne yapayım.

Bir Simitte Kaç Gram Susam Var?

1 simitte ortalama 9 gram susam bulunmakta.

Yani bir kilogram susamdan 110 tane simit çıkabiliyor. Bu da yaklaşık olarak 35 kuruş susam maliyeti var anlamına geliyor. 35 kuruş da un ve yağ maliyeti olarak düşünürsek bir simidin bize maliyeti 70 kuruş oluyor. Bu rakamları tabi araştırarak hesaplayarak sunuyorum ama üreticileri daha iyi bilir. Lakin arada çok fazla oynama olacağını düşünmüyorum çünkü en kaliteli ürünleri kullanarak yapılan bir simidin maliyeti 50 – 70 kuruş arasında. Fırını açmanın maliyeti ise 100 bin TL civarında.

Simit Fırını Kazandıran İş Fikri Mi?

Evet, simit fırını açma kazandıran iş fikirleri arasında yer alabilir. Ne var ki yaptığımız araştırmalar neticesinde bir simidin maliyetini 50 – 70 kuruş arasında çıkardık. Ortalama bir simidin satış fiyatı ise 2,50 TL.  Yani her simitten ortalama 180 kuruş kar elde ediliyor. Günde 500 simit çıkarsanız 900 TL, 1000 simit çıkarsanız 1800 TL gibi bir kazanç yapıyor.

Aylık kazanca da vurduğumuzda diğer giderleri çıkarırsak 15000 TL gibi bir rakam söz konusu. Tabi anladığımız kadarıyla çok kaliteli ürünler kullanılarak yapılan simitleri satmamız zor. Neden derseniz eğer fiyatı 2,50 TL olan simidi en kaliteli ürünler ile yaparsak kazanamıyoruz. O zaman kaliteyi bozmayacak ve fiyatı artıracağız. Fiyatı 3 TL yaparsak eğer diğer masrafları da buradan çıkarız ve bizim cebimize aylık 15000 TL gibi bir rakam kalır.

Bir Cevap Yazın