Kelime anlamı olarak stoksuz satış olarak da denilir. Dropshipping, yani stoksuz bir şekilde yürütülen e-ticaret, ürünlerin satıcı tarafından depolanmadan, direkt tedarikçiden alıcıya teslim edildiği e-ticaret modelidir. Bu e-ticaret türünde satıcı herhangi bir şekilde ürünle fiziksel olarak ilgilenmesi gerekmez.

Bulduğunuz tedarikçiden aldığınız ürünleri kendi e-ticaret sitenizde veya pazaryerleri üzerinden satar, siparişleri tedarikçiye iletir ve geri kalanı her şeyi tedarikçiye bırakırsınız. Kargo, lojistik ve stok yönetimi gibi durumlar ile uğraşmak istemiyorsanız dropshipping sizin için tercih edilebileceğiniz çok karlı bir iş modeli olabilir.

Dropshipping Nasıl Yürür?

Dropshipping ara satıcının sadece sermaye koyarak kar elde etmesine dayanır. Genel bir satış stratejisi ilk olarak üreticiler ürünleri imal eder ve toptan olarak perakendecilere veya toptancılara satarlar. Sonrasında toptancılar ürünleri alır, depolar ve fiyatı yükselterek perakendecilere satar.

Perakendeciler ürünleri alır ve son tüketicilere satar. Dropshipping de ise perakendeci, üreticiyle veya toptancı ile anlaşır. Ürünlerini onların stoğundan satabilmek için anlaşma yapar. Müşteri, perakendecinin internet sitesinden veya ürünün pazaryerinden sipariş verir. Perakendeci, toptancı veya üreticiye gelen siparişlerin detaylarını iletir.

Toptancı veya üretici, gelen siparişe göre ürünün ve sipariş hizmetinin ücretini perakendeciden alarak siparişi kargolar. Bu satıştan ise perakendeci tüketiciden satış miktarını alır. Bu şekilde son tüketicinin ödediği ücretten toptancı veya üreticiye verilen sipariş hizmetiyle ürün ücreti çıkarılarak kalan para perakendecinin cebine girer. Yani kısacası sanal olarak sadece ürün alan perakendeci geri kalan aşamalar ile uğraşmadan ürünü pazarlayarak gelir elde etmiş olur.

Dropsipping’de Hedef Kitle Seçimi

Ürünlerinizi pazarlayabileceğiniz, öncelikli olarak satış yapmaya çalışacağınız potansiyel müşteriye hedef kitle denir. Kısacası ürünlerinizi almaya en yatkın olan insanlar sizin hitap edeceğiniz kitledir. Normalde şirketler ürünlerini kitlelere göre değiştirirler. Ancak stoksuz e-ticaret yani dropshipping yaparken önceliğiniz kitleyi belirlemektir.

Kitleye göre sattığınız ürünleri kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bu nedenle kendinize üründen önce potansiyel müşteriler belirlemeniz başlangıç için çok daha yararlı olacaktır. Yani kısacası ilk olarak kendinize satacak ürün aramayın. Tam tersine belirli ihtiyaçları olan insanların bu ihtiyaçlarını giderecek ürünler bulmak çok daha kolaydır. Son olarak bulduğunuz ürünleri pazarlayabilirsiniz.

Uygun Ürün Seçimi

Potansiyel hedef kitlenizi belirledikten sonra bu kitlenin ihtiyaçlarına uygun satabileceğiniz ürünleri belirleyin. Ürün seçerken bazı hususlara dikkat etmek sizin yararlı olacaktır. Bu hususlar; kitlenizin ihtiyaçlarını karşılaması, aklınızdaki ürünleri satan rakipleriniz olup olmadığını, eğer satan rakipleriniz varsa, onları pazarlama ile nasıl geçebilirsiniz, pazaryeri rekabeti bu ürün üzerine ne kadar yoğun, pazarda size yer var mı ve son olarak bu ürünü diğer ürünlerin önüne nasıl geçireceğinizi bilmeniz gerekir.

Ürün Tedarikçisi Nasıl Bulunur?

Dropshipping’de tedarikçi, sizin için bir ortak kadar önemlidir. Doğru tedarikçi ile başlamak işlerinizi çok kolaylaştıracakken, yanlış bir tedarikçi ise sizi başarısızlığa sürükleyip zarar etmenize neden olur. Bu nedenle tedarikçi seçerken dikkatli olmanız gerekir. Tedarikçi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar; Ücretleri size uygun olmalı ve istenilen ücretle iyi bir kar elde etmeniz önemlidir. Kargolama ve ürün ücreti dışında ek ücret istenmemesi veya istenilen ek ücretlerin kar marjınızı büyük oranda etkilememesi gerekir.

Ürünlerin kargolanması ve lojistik sistemi düzgün işlemeli ürünler zarar görmemeli. Bu gibi hususlara çok dikkat etmeniz gerekiyor çünkü satıştaki önceliğiniz karınız her zaman koyduğunuz paradan fazla olmasıdır. Bu dengeyi bozacak ekstra ücretler sadece zarar etmenize neden olur.

Satış Yapacağınız Doğru Platformu Bulun

Tedarik edilen ürünlerin satılacağı platform seçimini doğru yaptığınızdan emin olun. Son zamanlarda pazaryerlerinde komisyon oranlarının yükselmesi elde ettiğiniz kâr oranın düşmesine neden olabilir. Bu nedenle pazaryeri veya platformlardan satış yapmaya başlamadan önce hesaplarınızı iyi yapın. Çünkü ilk hedefiniz az maliyet ile çok kar elde etmektir.

Size kalması gereken ücretin aracılar ile erimemesi gerekir. Bunun için kendi e-ticaret sitenizi kurarak satış yapmanız da mümkündür. Pazaryerlerine kıyasla daha kârlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun nedeni ise komisyon oranlarının çok daha az veya hiç olmamasıdır. Kendi ürünleriniz için e-ticaret sitenizi açmak istiyorsanız bu alanda hizmet veren kişilerden yardım alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise sitenizi kurarken teknik aksaklıkların yaşanmamasıdır. Çünkü bu durum müşteri kitlenizi rahatsız edebilir.

Dropshipping Avantajları

Dropshipping’in birçok farklı avantajı vardır. Bunlar kısaca:

Maliyetlerin Düşüklüğü: stoksuz e-ticaret yapan kişilerin başlangıç maliyetleri genel anlamda diğer e-ticaret modellerine nazaran daha düşüktür. Bunun nedeni ise satılacak ürünlerin stoklanması ile ilgili gerekli olan depo ve çalışan maliyetlerinin olamamasıdır.

Ölçeklenebilirlik: Sattığınız ürünlerin stoklanması ve lojistiğiyle siz ilgilenmezsiniz bu da fazladan depo alanına veya çalışana ihtiyaç duymadan daha fazla satış hacmini aynı verimlilikte sağlarsınız.

Esneklik: Bu ticaret modelini kullanırken ürünlerinizi önceden alıp depolamanız gerekmediğinden çok esnek bir şekilde ürünlerinizi, kataloglarınızı, hatta odaklandığınız potansiyel müşteri kitlesini bile değiştirmeniz mümkündür. Genel olarak satıcılar stokta tutulan ellerindeki ürünlerinin hepsini satmadan kataloglarını değiştirmeleri zarar etmelerine yol açar. Kısacası bir üründen ne kadar almışlarsa o kadarını satmaları gerekir. Fakat dropshipping’de böyle bir durum söz konusu değildir. Eğer dropshipping de sitenize eklediğiniz bir ürün satmıyorsa, neredeyse hiçbir masraf yapmak zorunda kalmadan listeden kaldırıp, yerine başka bir ürün koymanız mümkündür. Hatta aynı şekilde sattığınız bütün ürünleri bile değiştirebilirsiniz.

Dropshipping’ Dezavantajları

Her ne kadar dropshippingin çok karlı bir model olduğu bilinse de bazı dezavantajları da beraberinde getirir. Bu dezavantajlar:

Müşteri ile İletişim: Dropshipping iş modeli kargo ve lojistik sorumluluğunu sizden alır ancak bu, müşterinin deneyiminin çok büyük bir kısmının sizin kontrolünüz dışında olması anlamına da gelir. Yani, tedarikçi seçimini yapma dışında, ürünlerin vaktinde varması gibi durumları garantilemeniz zorlaşır. Ayrıca kargolama ve ürünler tamamen sizin kontrolünüz dışında kaldığı için müşterilerin sorunlarını zamanında çözmek zaman alır. Özellikle müşterilere hizmet verirken, müşteriden aldığınız bilgiyi tedarikçiye, tedarikçiden alınan bilgiyi de tekrar müşteriye iletmek zorunda kalmanız sizi epey bir yorar ve yavaşlatır.

Rekabet Ortamı: Avantajlarında bahsedildiği gibi dropshipping’e başlamak nispeten daha kolay ve daha az sermaye gerektiren bir iş türüdür. Bu durum sizin için çok büyük bir avantaj gibi dursa da sizin potansiyel rakipleriniz için de aynı şekilde avantajlı bir durumdur. Yani, dropshipping’e birçok insan aynı anda ve aynı avantajlar ile başlar. Bu sebeple aynı anda birçok rakip ile aynı pazaryerinde karşılaşırsınız. Bu yüzden iyi bir pazaryeri ve ürün araştırması yapmazsanız karşılaşacağınız rekabet sayısı çok fazla zorlayıcı olabilir.

Ürünler ile İlgili Eksiklikler: Dropshipping yapacağınız zaman ne yazık ki ürünleri birer birer elden geçirmek gibi bir şansınız olmayacağını bilmeniz gerekir. Yani stoklu ticaret yapan birisi gibi ürünlerdeki hasar ve sorunları görme imkânınız yoktur. Bu da müşterilerinize eksik ürün gidebileceği anlamına gelir. Müşteri kitlenizi kaybetmeden düzgün ve hayal edilen ürünün aynısının gitmesi çok önemlidir. Bunun için de güvenilir üretici veya tedarikçiler ile çalışmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın