21. yüzyıl itibariyle artık tamamen her şeyi teknolojik ortamlarda sanal olarak halledilmeye başlandı. İnsanların ürünlere ve hizmetlere ulaşması ise e-ticaret siteleri vasıtasıyla halletmesiyle sanal ticaret siteleri günümüzün yeni gelir elde etme ortamları oldu. Bu e-ticaret kavramı genel anlamıyla, müşterilerin herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda, rahatça fiyat analizi yaparak daha uygun fiyata mal veya hizmet satın alabildikleri ve karşılığını yine dijital ortamda ödedikleri birer platformdur.

Talebin bu kadar fazla olması e- ticarette, bu işi yapacak kişilerin bazı kıstasları göz önünde bulundurması gerekir. Başarıya ulaşmak için hedef kitlenin yoğun olması, daha çok müşteriye daha  fazla ürünü, en düşük maliyetle ulaştırabilmesinde yatıyor.

E-Ticaret Neden Rağbet Görüyor?

E-ticaretin temelinde ulaşılabilirlik yatar. İnsanların fiziksel bir mağaza yerine sanal ortamlarda alışveriş yapması bundandır. 7 gün 24 saat ellerinde altında milyonlarca ürün olması sanal mağazaların tercih edilme nedenidir. Bunun bir de satıcılar tarafından da karları vardır.

Bir işletmeyi her gün her saat açık tutmak çok büyük maliyetleri de beraberinde getirir. E-ticaret fikri bu yüzden her iki taraf açısında da çok karlıdır. Ayrıca fiziksel mağazalarda sergileyebileceğiniz ürün sayısı sınırlıdır ama sanal mağazalarda herhangi bir yer sıkıntınız yoktur.

E-Ticaret İçin Şirket Zorunluluğu Nedir?

İnternetten satış yapmak için bir şirketiniz olması ve işinizi resmiyete dökmeniz lazımdır. Tabii bazı durumlarda şirket kurmadan da satış yapmanız mümkündür, ancak resmiyete dökülmeden yapılan satışlar da bazı sınırlar olduğu için bu da size ek gelir getirmekten öteye geçemeyecektir. Ayrıca işinizi büyütmeye karar verirseniz bir şirketiniz olmaması sizi resmi olarak zor durumda bırakabilir. Şirketin kuruluş maliyetleri şirket türüne göre değişir. En düşük maliyetli ve kurulması en kolay olan tür ise şahıs şirketidir.

Ticaret Odası kaydı dâhil, yaklaşık 500 – 600 TL maliyet ile kurabilirsiniz. Diğer şirket kurma seçenekleri arasındaki anonim şirket, yeni başlayanlar için biraz zorlayıcı olabilir. Bu nedenle tek başınıza şirket kurmak için şahıs şirketi veya ortaklı şirket kurmak için de limited şirket başlangıç için daha kolay tercihler olacaktır. Yasal bir şirket kurduğunuzda kredi kartlarıyla ödeme için anlaşmalar yapmanız daha kolaydır. Ayrıca ticari bilgilerinizi belirterek site ziyaretçilerine güvenilir, kurumsal bir yapınız olduğunuzu gösterebilirsiniz.

E-Ticarette Ürün Seçimi Nasıl Olur?

Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız size en çok kazandıracak ürünleri seçmeniz gerekir. Satılacak ürün talep görmüyorsa sağladığınız diğer olanak ve avantajların bir önemi yoktur. Bunun için başlamadan önce internetten alışverişin hangi durumlarda tercih edildiğini ve insanların hangi ürünlere ulaşmakta zorlandığını bilmekte yarar vardır.

Küçük bir araştırma ile çok fazla veriye ulaşabilirsiniz. Örneğin sosyal paylaşım platformlarından ve forumlardan insanların almakta ve tedarik etmekte zorlandığı ürünleri analiz edebilir ve bu ürünleri sağlayan diğer rakiplerinizin ne gibi sorunlar ile karşılaştığını araştırıp, bu sorunları aşmanın yollarını arayabilirsiniz. Sonrasında ürün satışında sizi zorlayıp zarara sokmayacak avantajları müşterilinize sağlayarak onları sizden alışveriş yapmasına teşvik edebilirsiniz. Unutmayın, ne kadar az o ürünün satıcısı olursa sizin ürününüz o kadar ön plana çıkar.

Ürün Seçiminde Dikkat Edebileceğiniz Noktalar Nelerdir?

Ürününüz ne kadar az kırılgan olursa kargolanması o kadar kolay olur. Ürünün kargoda zarar görerek müşteriye hasarlı bir şekilde ulaşması satıcı olarak profilinizi zedeler. Bu yüzden tercihen hassas ve özel bir ambalajlama gerektirmeyen ürünler tercih etmek yararınıza olur. Ayrıca ürününüzün hafif ve fazla yer kaplamaması stok maliyetlerinizin en aza inmesine, düşük kargo ücretleriyle gönderi yapabilmenize olanak tanır. Ürünün değeri belirsiz olmalıdır. Yani değeri kişiden kişiye değişmelidir. Bu sayede ürün fiyat analizi yapılması zorlaşır ve istediğiniz fiyattan satmanızın önü açılır.

Dönemsel ürünlerden kaçının çünkü bu yılın sadece belli zamanlarında satış yapmanıza neden olur. Ortalama fiyatta ürünler satın. Çünkü fiyatın düşük olması karın yükselmesi için çok fazla satış yapmayı gerektirir. Bu da size fazladan zaman kaybına uğratır. Fiyat yükseldiği zamanda insanların alış gücü düşer bu da günlerce sipariş beklemenize neden olur.

Hedef Kitleyi Oluşturmak

Hedef kitle, olası satış yapabileceğiniz müşteri potansiyeli demektir. Bu kitleyi ne kadar iyi analiz edersiniz o kadar iyi satış yapmanız mümkündür. Ayrıca kitlenin ihtiyaçlarını bilmek, ürün seçimi yapmanıza ve o üründen iyi karlar elde etmenize yardımcı olur. Bunun için yararlanabileceğiniz istatiksel veriler sunan siteler mevcuttur. Örneğin bazı geniş e-ticaret sitelerinde bazı ürünlerin tercih edilme oranları verilir.

Örneğin bir kazağın giyim sektöründe en çok tercih edilen 3. Ürün olduğu yazar. Siz bu ürüne girip inceleme yaptığınızda satmak istediğiniz üründe neler bulunması gerektiği konusunda fikir edinmiş olursunuz. Bunun dışında fiyat analizi de yapabileceğiniz online siteler mevcuttur. O kategoriye veya ürüne ait fiyatların online olarak tüm satış rakamlarını size gösterir.

Siz de bu şekilde ürünü ortalama ne kadardan satmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz. Ayrıca forum ve paylaşım platformlarından ürünlerin yorumlarını okuyup talebin ne yönde olduğunu anlamanız kolaylaşır.

En Uygun E-ticaret Platformunu Nasıl Seçilir?

Seçeceğiniz sitenin mobil ve SEO uyumluluğu, hızı, tasarım özellikleri, kullanım kolaylığı, güvenlik unsurları ve e-ticaret firmasının sağlayacağı teknik destek gibi birçok kriteri göz önünde bulundurup değerlendirerek en uygun platform seçimini yapmalısınız. Birçok web sitesinde var olan arka planda çalışan bir yönetim paneli vardır. Ürünlerinizin eklemesini buradan yapabilir, siparişlerinizi takip edebilir, pazarlama kampanyalarının düzenlemesini oluşturabilir, satış raporları düzenleyebilir yani kısacası e-ticaret sitenizin yönetimiyle ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi buradan halledebilirsiniz. Bu yüzden platformun kullanım kolaylığı sağlaması sizin için önemli olmalıdır.

Öncelikle bir alan adı ile web sitenizin internetteki adresini oluşturmalısınız. Alan adını seçiminde mümkün olduğunca kısa, ürünleri tanıtan ve akılda kalıcı bir isim kullanmanızda yarar olur. Alan adının ve marka tescilinin yapılması da önemlidir. Bu şekilde ileride oluşabilecek fikri mülkiyet sorunları ile de uğraşmamış olursunuz. Kendi alt yapınızı oluşturabileceğiniz gibi fazla harcama yapmadan hazır bir e-ticaret altyapısı kullanabilirsiniz. Bu şekilde işin geliştirme ve test süreçlerini ekarte ederek direkt olarak ürün ekleme aşamasına geçebilirsiniz.

E-Ticaret Sitenizi Başarıya Ulaştırabilecek Öneriler Nelerdir?

E-ticaret sitenize olabildiğince zaman ayırın ve müşterilerinizin her an ulaşabileceği bir satıcı profili oluşturun. Sorunların anlık çözümü satış kitlenizin artmasına sağlamaya yardımcı olur. Bu anlamda ziyaretçilerinize canlı destek verebilirsiniz. Bu şekilde müşterilerin taleplerini daha iyi anlayıp ürünlerde iyileştirme yapabilirsiniz. Ayrıca müşteri sadakati de artar.

Avantajlı indirim kampanyaları yaparak daha fazla müşteri çekebilirsiniz. Böylece sitenizi daha fazla insan inceler ve satış yapma şansınız artar. Ürün trafiğini düzenli analiz edin. İnsanların ürünü ekleyip neden satın almadığını öğrendiğinizde insanları çekecek düzenlemeler yapma imkânınız olur. Birlikte satabileceğiniz uyumlu ürün kombinasyonları oluşturun. İnsanlar aynı anda ne kadar çok ürüne uygun fiyatlar ile sahip olursa tekrar sipariş etme olasılığı artar.

Ürünlerinize olumlu yorumlar yazılmasını teşvik edin. Ne kadar çok ve güzel yorum olursa yeni potansiyel müşterilerinize satış yapmanız kolaylaşır. Hedef kitlenizi anlayacak anketler düzenleyin. Bu şekilde eksiklerinizi görmeniz kolaylaşır. Ürünlerinizi pazarlayacak uygun sosyal medya hesapları oluşturun veya hali hazırda büyük kitleli hesap sahipleri ile anlaşın. Ne kadar çok reklamınız olursa ürünleriniz o kadar çok duyulur.

Bir Cevap Yazın