Günümüz YouTuberları yaşam stilleri ve paylaştıkları içerikleriyle izleyicilerinin her birini etkileyerek, YouTube kanalı açarak gelir elde etmek istemesine sebep oluyor. Hatta öyle ki YouTuber olmak da günümüzde bir meslek haline geldi ve bu yüzden insanlar kendi kanalını kurarak para kazanmak istiyor.

YouTube, dünyanın her bir yanından içerik üreticilerine kendi fikirlerini ve bilgilerini paylaşma imkânı sunuyor. Bunların yanında içeriklerinden para kazanmalarına da imkân tanıyor. Siz de bir kanal sahibi olabilir ve yasal yollardan YouTube ile zengin olabilirsiniz.

YouTube’da video izlenmelerinden makul bir gelir kazanabilirsiniz; ancak bunun yanında para kazanmanıza yardımcı olacak birkaç yöntem daha mevcut. Öyleyse, herkesin merak ettiği ‘’YouTube’da nasıl para kazanırsınız?’’ sorusunu cevaplayalım.

Kendinize Bir Kanal Açın

Öncelikle kendiniz için bir konsept belirlemeli ve kitle analizi yapmalısınız. Hitap edeceğiniz kitle nelerden hoşlanıyor, ne türde videolar izlemeyi seviyor gibi soruları cevaplayarak kanalınıza bir yön çizmelisiniz. Belirli bir konsept seçtikten ve planlama yaptıktan sonra videolarınızı düzenli bir şekilde atmalısınız.

Kanalınız herhangi bir konu hakkında olabilir. Hayat tarzınızı paylaşabilir, kısa filmler çekebilir, şarkı söyleyebilir veya eğitici içerikler üretebilirsiniz. Hangi konuda içerik üreteceğinize karar vermenin yanı sıra hesabınızın ismini de akılda kalıcı bir şey yapmalısınız.

Videolarınızı çok uzun yapmak yerine ilk başlarda kısa tutarak istatistiklerinize ulaşabilir ve içerik uzunluklarınızı istatistiklerinize göre şekillendirebilirsiniz. Amacınız her daim izleyiciyi sıkmamak ve onlarda merak uyandırmak olmalı. Ayrıca videolarınızı paylaştıktan sonra izleyicilerinizle sık sık iletişim kurmayı ve onların yorumlarına cevap vermeyi unutmayın.

Para Kazanmayı Etkinleştirin ve AdSense Hesabı Kurun

Para kazanmayı etkinleştirmek için kanalınızın 1000 aboneye ve 4.000 saat izlenmeye ulaşmış olması gerekiyor. Ayrıca 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirmeli ve hiçbir topluluk kuralını da ihlal etmemiş olmanız lazım. Bu şartları karşılıyorsanız para kazanma sekmesinden AdSense hesabınızı oluşturabilirsiniz. Eğer daha önce bir AdSense hesabı oluşturmak isterseniz, reklam göstermek istediğiniz YouTube kanalının linkini alarak Google AdSense sitesi üzerinden kendiniz yapabilirsiniz; ancak şartları karşılayana kadar gelir elde edemezsiniz.

Videolarınızı üretirken topluluk kurallarını ihlal etmemeye ve telif hakkıyla korunan içerikler kullanmamaya dikkat edin. Bu şekilde yayınlayacağınız içerikler için para kazanmanız mümkün olmayabilir. Eğer henüz para kazanmak için gereken koşullara sahip değilseniz, YouTube para kazanmayı aktifleştirmeden önce yapabileceğiniz başka seçeneklerden de bahsedeceğiz.

Reklamların yanı sıra katıl butonu açarak kanalınızı severek takip eden kullanıcılar için özel içerik sunabilirsiniz. Böylece ürettiğiniz içerikler için YouTube izlenme gelirleri haricinde katıl kitlesinden de bir gelir elde edebilmeniz mümkün.

Sponsorluk Alın

Eğer YouTube’ta belirli bir kitleye sahipseniz, ve her videonuzda belirli kullanıcı sayısına ulaşıyorsanız kanalınızın içeriğiyle paralel olacak şekilde bir marka ile anlaşabilir, sponsorluk alabilirsiniz. Bu durumda markalar istatistiklerinizi de görmek isteyecektir, eğer daha fazla markayla çalışmak istiyorsanız kitlenizin de seveceği markalar ile anlaşmalısınız ve videolarınıza güzel bir şekilde entegre etmelisiniz.

Henüz para kazanmayı aktifleştiremediyseniz bile sponsorluk alabilmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken istatiklerinizi de alarak iş birliği yapmak istediğiniz markalara ulaşmak. İlk başlarda bir markayla anlaşmak zor olabilir fakat uzun vadede istikrarınızı devam ettirirseniz markalar iş birliği için size gelmeye başlayacaktır.

Bütün bunlara alternatif olarak videolarınızda anlaşmalı linklere de yer verebilirsiniz. Mesela videonuzda bahsettiğiniz bir ürünün herhangi bir e-ticaret sitesinden size özel linkini veya kodunu alarak, linkinizden alışveriş yapacak her bir kişi için belirli bir komisyon alabilirsiniz. İzlenmeleriniz az olsa bile bu şekilde başlangıçta bile para kazanmanız mümkün.

YouTube, internetten para kazanmak isteyen kişiler için kaçınılmaz bir fırsat. Öyle ki üretebileceğiniz her farklı türden içerik için farklı kitlelere ulaşabilir ve kendinize ait kitleyi yaratabilirsiniz. Bahsettiğimiz bütün adımları uygularsanız kısa sürede kanalınız büyüyebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.Youtube Shorts Nedir? Shorts ile Para Kazanma

Youtube Shorts Nedir?

   Her gün bir sürü insanın bu kategoriye yükleme yapmış olduğu Youtube shorts nedir? Bu makalede Youtube shorts’un ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına değineceğiz.

   Youtube shorts Youtube’un normal videolar kısmına eklemiş olduğu bir diğer kısımdır. Youtube’da normal videolar ve shorts videolar olmak üzere videolar iki ayrı başlık altına bölünmüştür.

   Shorts videolar, bir dakikadan kısa bir şekilde oluşturulan ve bunun yanında dikey formatta hazırlanan videolardır. Bu videoların fazla izlenmesi normal videolara göre ihtimal olarak daha fazladır. Çünkü shorts kısmında atmış olduğunuz shorts videonuz daha çok aboneniz olmayan yabancı kullanıcılar tarafından izlenir. Bu durumda kanalınızın abonesini arttırmak için çok iyi bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu durumun bir kötü yanı bulunmaktadır. Shorts kısmındaki izleyiciler bir kanala abone olurken genellikle hemen shorts’un ara yüzündeki abone ol tuşuna tıklayarak abone olurlar. Bu durumda bildirim zilini açmamalarına neden olur. Bildirim zilini açmıyor olmaları kanalınızı tam anlamda takip etmediklerini gösterir. Bunun yanında shorts üzerinden gelen aboneler genellikle pasif aboneler olarak karşımıza çıkmaktadır.

   Bir shorts videosu attınız. Ardından bu shorts video milyonlarca izlendi ve bu video üzerinden binlerce abone kazandınız. Bundan hemen sonra atmış olduğunuz normal bir video tahminen bin kadar bile zor izlenecektir. Bunun sebebi yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bildirim zilinin açılmıyor olması ile birlikte izleyicilerin kanalda uzun bir süre gezinmiyor olmalarıdır. Bunun sonucunda da pasif aboneleri görmek hiçbir şekilde şaşırtıcı olmayacaktır.

   Youtube shorts kısmına istediğiniz tarzda video atabilirsiniz. Youtube shorts üzerinde oyun videolarının gerçek hayat videolarına göre daha az izlendiğini görmekteyiz. Bunun en temel sebebi birçok insanın oyunlar ile ilgilenmemesi ile birlikte gerçek hayat videolarının herkesi temelden ilgilendiriyor oluşudur. Gerçek hayat videolarına baktığımız zaman milyonlarca beğeniye ulaştıklarını görüyoruz.

   Youtube shorts üzerinden kanalınızı ilerletmek istiyorsanız her gün düzenli olarak shorts videosu eklemeniz gerekebilir. Atmış olduğunuz her kısa video iyi bir izlenme almayabilir. Shorts mantığı oldukça basit bir mantıktır. Shorts videolarında videonun izleyiciler tarafından ne kadar süre görüntülendiği oldukça önemlidir. Etkileşim olarak tanımlamış olduğumuz bu kavram shorts videolarında oldukça önemlidir. Özellikle ortalama video izlenme süresi oldukça önemli bir ölçüt olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hususları göz önünde bulundurunca Youtube shorts üzerinde kaliteli videolar paylaşmamız gerektiğinin farkına varıyoruz. Öyle bir video oluşturmalıyız ki izleyiciler tekrar tekrar izleyecek duruma düşmeli. İzleyicilerin tekrar tekrar izlemesi ile birlikte videolarınız milyonlarca izlenmeye çıkabilir. Youtube shorts sistemi üzerinde kafanızı çok fazla yormanıza gerek yoktur. Üretmek istediğiniz konuyu düşünün. Videoyu çekin. Ardından videoyu düzenleyerek videoyu oldukça kaliteli bir hale getirin. Videonun girişini başarılı bir şekilde yapın ki izleyiciler izlediği gibi videodan çıkmasınlar. Videodan çıktıkları takdirde videonuzun izlenmesinin pek ileriye varamayacağını söyleyebiliriz.

   Youtube shorts kısmının ne olduğundan nasıl kullanıldığından ve oluşturacak olduğunuz kısa videonuzu nasıl oluşturmanız gerektiğinden bahsettikten sonra şimdi shorts üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağız.Shorts ile Para Kazanma

   Youtube shorts ile para kazanmak mı? Evet, ülkemize son aylarda eklenen bu özellik ile birlikte artık shorts videoları ile para kazanabiliyoruz. Youtube shorts fonu olarak başlatılan para kazandıran bu sistemde Youtube shorts videolarınızın fazla izlenmesi durumunda iyi paralar kazanabiliyorsunuz. Bir shorts videonuzdan para kazanabilmeniz için normal videodan para kazanma şartlarınızı (1000 abone, 4000 saat) tamamlamış olmanız gerekiyor. Bu kuralı sağlıyor olmanız durumunda Youtube üzerinden kısa videolar aracılığıyla para kazanabiliyorsunuz. Kısa videonuzun Youtube tarafından beğenilmesi ve para kazanmaya uygun görülmesi durumunda bu size en az 100 dolar kazandırıyor. En az verilen alt limitin 100 dolar olarak konulması bir doların yaklaşık 15 TL olması bakımından büyük önem taşıyor. Bir kısa videonuzun uygun görülmesi ile birlikte yaklaşık 1500 TL kazanmanızın mümkün hale geldiğini söyleyebiliriz.

Özet:

   Bu makalede Youtube’un ayırmış olduğu iki alt video çeşidinden biri olan shorts videolar başlığına değindim. Youtube shorts’un ne olduğuna, nasıl kullanıldığına, sistemin nasıl çalıştığına, bir shorts videosunun nasıl hazırlanması gerektiğine ve bu sistem ile nasıl para kazanabileceğinize değindim.


Bir Cevap Yazın