Yeni yıl ile birlikte gelen doğalgaz zamları birçok hanenin korkulu rüyası haline geldi. Yapılan bu zamlar büyük tepkilere neden olurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile belirlenen ailelere doğalgaz yardım yapılacağı ifade edildi. Cumhurbaşkanının yapmış olduğu açıklamanın ardından yapılacak olan doğalgaz başvurusunun Tüm detayları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından detaylı bir şekilde sunuldu.

Yapılan açıklamalarda doğalgaz yardımı başvurularının E-devlet üzerinden yapılacağı belirtildi. Bu destekten yararlanmak isteyen tüm vatandaşların sistem üzerinden bakanlığa sunulan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvurularını yapabilecek açıklandı. E-devlet sosyal yardım başvuru hizmeti ekranında sunulacak olan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde dolduran tüm vatandaşların yapmış olduğu başvurular değerlendirmeye alınacak ve bu değerlendirmeler sonucunda yılda iki kez olmak üzere doğalgaz yardımı yapılacaktır.

Doğalgaz yardımı başvuru sürecinde e-devlet kaydı bulunmayan vatandaşların bu süreçte başvuru yapabilmesi için farklı kolaylıklar sunuluyor. E-devlet kaydı olmayan vatandaşların ilk başvuru tarihi 18 Şubat 2022’den itibaren kendilerine en yakın sosyal hizmet merkezlerine müracaat edebilecekleri iletiliyor. Yanı zamanda bulundukları il veya ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da başvuru yapabileceklerinin mümkün olduğu söyleniyor.

Doğalgaz yardımı parası nedir

Artan doğalgaz fiyatları ile birlikte doğalgaz kullanan hanelerin bu alanda bir desteğe ihtiyacı olduğunu tespit eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımı kapsamında bir destek paketi açıkladı. Uzun bir dönemdir beklenen doğalgaz desteği 3 milyarlık bir yardım bütçesi ile yürürlüğe kondu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının halihazırda devam eden bir kömür desteği söz konusu idi. Ancak bugün 647 il ve ilçede Kullanımı devam eden doğalgaz konusunda açıklanan yeni paket ile ihtiyaç sahibi olan ailelerin bu alanda desteklenmesi hedefleniyor. Bu alanda ayrılan 3 milyar liralık bir bütçenin 4 milyon haneye yılda 2 defa ödenmek üzere doğalgaz yardımı şeklinde dağıtılması planlanıyor.

Açıklanan doğalgaz yardım paketi için başvurular 18 Şubat 2022 tarihi itibar ile başlatılmış durumdadır. Henüz bu sürecin en zaman son bulacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Yılda iki kez ödenmesi planlanan doğalgaz desteği için ilk ödeme tarihi olarak Mart ayı işaret ediliyor. Bu nedenle başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin en kısa sürede E-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirmeleri öneriliyor.

Doğalgaz yardım parasında kimler faydalanabilir

2022 yılında açıklanan doğalgaz yardım paketinde 4 milyon haneye ulaştırılmak üzere 3 milyon doğalgaz desteği sunuluyor. Bu destekten faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekiyor. 18 Şubat 2022 tarihinde başlayan doğalgaz yardım başvurularından 4 milyon hanenin faydalanabilmesi planlanıyor.

Hanelerin doğalgaz yardımından faydalanabilmesi için öncelikli Kural ihtiyaç sahibi olmalarıdır. İhtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlar hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullandıkları haneleri için başvuruda bulunabilir. Sosyal dayanışma ve yardımlaşma kriterlerine sahip olan vatandaşların e-devlet üzerinden yapmış oldukları başvurular değerlendirmeye alınacaktır. Bu değerlendirmenin ardından başvuruları onaylanan vatandaşlar 450 ile 1150 lira arasında değişen doğalgaz desteğinden faydalanabilecektir. 

Doğalgaz desteğinden faydalana bilen ve bu desteği almaya hak kazanan engelli ve yaşlıların bu süreçte mağduriyet yaşamaması için bazı kolaylaştırmalar getirilmiştir. Yaşlı ve engelli hak sahibi yerine bu abonelerin faturası ve kimliği ile birlikte yakınları bu desteği alabilmektedir.

Yine sağlık raporu bulunan kronik hastalar ve hayatını bir cihaza bağlı olarak sürdüren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için, bu hastaların yaşadığı hanelere belirlenen destek tutarına ek olarak %5 fazla bir ödeme sağlanacaktır.

Doğalgaz yardım parası başvuru tarihleri nedir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu doğalgaz desteği açıklamasının ardından Bakan Derya Yanık tarafından gerekli tüm detaylar Türk halkına bildirilmişti. Bu bildirimlerin ardından 18 Şubat 2022 tarihi itibariyle doğalgaz yardımı başvuru süreci başlatıldı. Bu tarihten itibaren ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlar e-devlet üzerinden başvurularını yaparak yardım talebinde bulunabilir.

 18 Şubat 2022 tarihinde başlayan doğalgaz yardım başvurularının ne zaman son bulacağı ve başvuruların ne zaman açıklanacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak Bakan Derya Yanık tarafından yapılan açıklamalarda doğalgaz desteğinin bir yıl içerisinde iki farklı ayda yapılacağı belirtilmişti. İlk ödemelerin ise Mart ayında yapılmayı planlandığı açıklamış açıklanmıştı. Bu doğrultuda yapılacak olan yardım başvurularının 15 günlük bir süreç içerisinde sonuçlanacağı düşünülüyor.

Doğalgaz yardımı başvuru tarihleri nedir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu doğalgaz desteği açıklamasının ardından bakan Derya Yanık tarafından gerekli tüm detaylar Türk halkına bildirilmişti. Bu bildirimlerin ardından 18 Şubat 2022 tarihi itibariyle doğalgaz yardımı başvuru süreci başlatıldı. Bu tarihten itibaren ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlar e-devlet üzerinden başvurularını yaparak yardım talebinde bulunabilir.

 18 Şubat 2022 tarihinde başlayan doğalgaz yardım başvurularının ne zaman son bulacağı ve başvuruların ne zaman açıklanacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak Bakan Derya Yanık tarafından yapılan açıklamalarda doğalgaz desteğinin bir yıl içerisinde 2 farklı ayda yapılacağı belirtilmişti. İlk ödemelerin ise Mart ayında yapılmayı planlandığı açıklamış açıklanmıştı. Bu doğrultuda yapılacak olan yardım başvurularının 15 günlük bir süreç içerisinde sonuçlanacağı düşünülüyor.

Doğalgaz yardımı başvuru şartları nelerdir

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bugüne kadar ihtiyaç sahibi olan aileler için kömür desteği sağlıyordu. 2022 yılının başında doğalgaz fiyatlarında yaşanan önemli artışlar ile harekete geçen bakanlık artık doğalgaz desteği ile de ihtiyaç sahibi ailelere yardım elini uzatıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından doğalgaz desteği ve başvuru süreci konusunda tüm detaylar netleştirildi. Ve doğalgaz desteği için ayrılacak olan 3 milyon liralık bütçenin ihtiyaç sahibi olan 4 milyon aileye, Yılda iki kez olmak kaydı ile ulaştırılması hedefleniyor.

Devlet tarafından verilen doğalgaz yardımı için başvurular e-devlet üzerinden sağlanıyor. e-devlet üzerinden yapılan başvurular için kullanılan başvuru ekranı tüm vatandaşların erişimine ve başvurusuna açık halde bulunuyor. Ancak bu her başvuru yapanın bu destekten faydalanabileceği anlamına gelmiyor. Her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı doğalgaz yardım başvurusunda bulunuyor olsa bile bu başvurunun değerlendirilme aşamasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kurumları tarafından belirlenen kriterler baz alınıyor.

 e devlet  aracılığı ile yapılacak olan başvuru şartları maddeler halinde belirtiliyor. Başvuru aşamasında sorulan tüm sorular kişinin ekonomik durumunun tespiti açısından bilgi verici nitelikte sunuluyor. Başvuru yapan kişinin gelir durumu, evinin kira olup olmadığı, bir evde kaç kişi yaşadığı, evde yaşayan kişilerin yaş ve sağlık durumları gibi farklı birçok konuda sorulan sorular ile kişilerin bu desteğe ihtiyacı olup olmadığı tespit ediliyor. Ve kişilerin vermiş oldukları bilgiler doğrultusunda değerlendirmeler yapılarak başvurular sonuçlandırılıyor.

Doğalgaz yardımı başvuruları e-devlet ekranı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hazırlanan doğalgaz yardımı için başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor. E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardım başvuru hizmeti sayfasına giriş yaparak sizlere sunulan başvuru formunu dijital ortamda doldurmanız gerekiyor.

Doğalgaz yardım başvuruları için öncelikli olarak e-devlet sayfanıza giriş yapmanız gerekiyor. Şahsınıza ait olan T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sayfanıza ulaştıktan sonra burada karşınıza çıkan kurumlar arasından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını seçmeniz gerekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi içerisinde yer alan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sayfasına giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta yer alan yeni başvuru bölümüne tıklayarak başvuru sürecine başlayabilirsiniz.

Yeni başvuru bölümüne tıkladıktan sonra karşınıza çıkan aydınlatma metnini detaylı bir şekilde okumanız yapacağınız başvurunun eksiksiz olması konusunda önemli bir aşamadır. Aydınlatma metni okuduktan sonra sizden istenen bilgileri en doğru şekilde Giriş yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 Bu aşamada sizlerden kişisel verilerin korunması ile ilgili yayınlanan metinleri okuyup anladığınızda ve kabul ettiğinize dair bir onay talebi bulunmaktadır. Bu onayı vermediğiniz takdirde doğalgaz yardım başvurularınız tamamlanmayacaktır. Kişisel verilerin korunması konusunda onay verdikten sonra son bir teyit aşaması sizleri bekliyor. Yapmış olduğunuz başvuru da girmiş olduğunuz T.C. kimlik numarası, isim, soy isim adres bilgilerinin teyit aşaması yer alıyor. Girmiş olduğunuz tüm bilgiler doğru ise Evet seçeneğini tıklayarak başvuru sürecine devam edebilirsiniz.

Sıradaki sayfada sizlerden maddi gelir ve yaşam koşullarınız hakkında bazı bilgiler talep ediliyor. Bir gelir sahibi olup olmadığınız, Evinizin kira olup olmadığı, evde kimlerin yaşadığı, okula giden çocuğun uzun olup olmadığı, evinizde yaşlı bir ay veya küçük bebek olup olmadığı, hasta kişiler olup olmadığı gibi birçok farklı alanda farklı sorular soruluyor. Sizden istenen tüm bu bilgileri tam ve eksiksiz bir şekilde giriş yaptığınızda artık e-devlet üzerinden yapmış olduğunuz başvurularınız tamamlanıyor.

Doğalgaz yardımı başvuru sonuçları nerede açıklanıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen doğalgaz yardımlarının başvuruları e-devlet üzerinden yapılıyor. Yapılan başvurular belirli bir değerlendirme aşamasından sonra sonuçlandırılıyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda eğer doğalgaz yardımı almaya hak kazanmış iseniz yapmış olduğunuz başvurunun olumlu sonuçlandığını dair bilgiler yine e-devlet üzerinden sizlere iletiliyor.

18 Şubat 2022 tarihinde başlayan başvuru sürecinde gerekli başvuru aşamalarını eksiksiz ve doğru bir şekilde yaparsanız başvurunuz en kısa sürede değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirmenin ardından başvurunuzun nasıl sonuçlandığını e-devlet hesabınıza Giriş yaparak sosyal yardım başvuru hizmeti sayfasında bulabilirsiniz.

Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanmış ise kimliğiniz ile birlikte PTT şubelerine başvurabilirsiniz.  Bu aşamada en son doğalgaz faturanızı ibraz etmeniz sonucunda hak etmiş olduğunuz doğalgaza yardım desteğini almanız sağlanıyor.

Doğalgaz yardım ödemeleri nasıl yapılıyor

İhtiyaç sahibi hanelerin devletin sağlamış olduğu doğalgaz yardımı ödemelerinden faydalanabilmesi için öncelikli olarak başvuru aşamasında eksiksiz bir şekilde sonuçlandırılması gerekiyor. İlgili yerlerden doğalgaz destek talebinde bulunan kişiler yapılan değerlendirmelerin ardından doğalgaz yardım ödemelerini hak edip edemediklerini yine e-devlet üzerinden öğrenebiliyor. Yapmış olduğunuz doğalgaz destek başvuru olumlu sonuçlandıysa bu aşamadan sonra ödemelerin başlayacağı tarihi beklemeniz gerekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya yanı tarafından yapılan açıklamalar doğalgaz destek başvurularının bir yıl içerisinde iki kez yapılacağı yönündeydi. İlk ödemelerin Mart ayında yapılacağı belirtilmişti. Siz nerede doğalgaz yardımı ödemeleri başvurusu neticesinde destek almaya hak kazandıysanız Mart ayında yapılması planlanan ödemeler başladığında kimle birlikte size en yakın PTT şubesine başvurabilirsiniz. Doğalgaz destek ödemelerinin hak sahibinin PTT hesabına yatırılacağı para yine Bakan Derya Yanık tarafından açıklanan detaylardan birisidir.

Doğalgaz yardım ek gelir olara ödemeleri her ay yapılacak mı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık doğalgaz desteği hakkında Bilgilendirme yaparken öncelikli olarak bakanlık bünyesinde hala devam eden kömür desteğinden bahsetti. Ancak yaygınlaşan doğalgaz kullanımının kömürün iki katından fazla haneye ulaştığını açıklayan Bakan Derya Yanık doğalgaz desteği için 3 milyarlık bir bütçe ön gördüklerini belirtti.

Doğalgaz desteği için ayrılan 3 milyarlık bu bütçenin 4 milyon haneye ulaştırılması hedefleniyor. Her bir hane için yapılacak olan destek ödemesinde ısıl haritaya göre belirlenmiş olan 450 ile 1150 lira arasındaki bir değerden bahsediliyor. Bölgeye göre değişiklik gösterecek ödemelerin ise üçer aylık dönemler halinde Yılda iki kez gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu tarihler arasında ilk ödeme için hedeflenen zaman dilimi ise mart ayı olarak gösteriliyor.

Doğalgaz yardım miktarı ne kadar, ek gelir olur mu

 Geçtiğimiz günlerde açıklanan doğalgaz destek paketi için ilk başvurular 18 Şubat 2022 tarihinde başlatıldı. Yapılan başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması ve mart ayında ilk destek ödemelerinin yapılması hedefleniyor. Bu konu daha detaylı olarak açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yardım sürecinin Öncesinde çok detaylı bir çalışma olduğundan bahsetti.

Bakan Derya Yanık’ın yapmış olduğu açıklamalar neticesinde her bir hane için farklı doğalgaz desteği yapılacağı öngörülüyor. Bu destek rakamının 450 ile 1150 lira arasında değişeceği belirtiliyor. Bu rakamların nasıl belirlendiği konusunda akıllarda kalan soru işaretine yönelik yapılan açıklama ise şu şekilde;

Yardım miktarı belirlenmeden önce bakanlık bünyesinde farklı birçok ekip oluşturuluyor. bu ekipler Türkiye genelinde doğalgaz altyapısı olan ve kömür desteğinden yararlanan hanelerin taleplerini alıyor. Aynı zamanda doğalgaz desteğinin hangi koşullar doğrultusunda yürütülmesi gerektiğine dair özel çalışmalar yapılıyor.

Tüm bu çalışmalar yapılırken Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ortak bir çalışma yürütüyor. Aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığının da katkıları ile gerekli değerlendirmeler yapılıyor. Bu değerlendirmelerde Türkiye’nin farklı iklim koşullarına sahip olan bölgeleri göz önüne alınarak bölgelerin ısıl değerlerine göre bir endeks geliştiriliyor. Bu endeksler her bir ilçe için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu son 4 yıllık sıcaklık verilerinin kullanılması sonucu elde ediliyor Böylelikle her bir bölge için farklı bir destek tutarı belirleniyor.

 

Doğalgaz yardımı başvuruları hakkında merak edilenler

2022 destek paketleri kapsamında açıklanan doğalgaz yardım desteği birçok haneyi yakından ilgilendiriyor. Ülke genelinde toplamında 4 milyon Hani ulaşması hedeflenen doğalgaz desteği için ayrılan bütçe 3 milyon lira olarak öngörülüyor. Doğalgaz yardım başvurusunda bulunmak isteyen tüm vatandaşların e-devlet üzerinden ya da kendilerine en yakın Sosyal Hizmet merkezleri aracılığıyla başvuru yapabilecekleri belirtiliyor. E-devlet üzerinden yapılan başvurularda her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının başvurusunun alınacağı ancak bu başvuruların bir değerlendirme aşamasından geçerek sonuçlandırılacağı açıklanıyor. Dolayısıyla başvuru yapan her vatandaş bu destekten faydalanabiliyor algısının yanlış oldu görünüyor. Her bir vatandaş başvuru yapabiliyor olsa da yapılacak olan değerlendirmelerin ardından doğalgaz desteğinden kimlerin faydalanacağı net olarak açıklanıyor.

 Doğalgaz destek başvurularının ardından yapılan değerlendirmelerin sonucu yine e-devlet üzerinden veya sizlere en yakın Sosyal Hizmet merkezleri üzerinden bilgilendirme yapıyor. Yapmış olduğunuz başvuru sonucunu bu platformlar üzerinden takip edebilirsiniz.

Başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde destek ödemelerinin yapılacağı ilk tarihi açıklandıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlikleriniz ile birlikte size en yakın olan PTT şubesine başvuru yapabilirsiniz. PTT şubelerinde adınıza yatırılan doğalgaz destek ödemelerini son aya ait olan doğalgaz faturanızı ibraz ederek alabilirsiniz.

Devlet tarafından yapılan doğalgaz destek paketinin üçer aylık dönemlerde ve Yılda iki kez yapılması planlanıyor. Mart ve eylül aylarında yapılması öngörülen bu desteklerin işleyişi her iki ödeme dönemi içinde aynı seyrediyor.

Bir Cevap Yazın