Yağmura dayanılmaz mı? Yağışlı hava insan davranışını nasıl etkiler?

By | 6 Mart 2019

Yağışlar ruh halimizi, suç işleme eğilimimizi ve ne kadar aç hissettiğimizi etkiler – ama neden?

Yağmur yağıyor, yağıyor, yaşlı adam horluyor. Yatmaya gittiğinde kafasını çarptı ve sabah kalkamadı. Bunun nedeni muhtemelen güneş ışığının yokluğunda vücudunun hala sizi uykulu kılan melatonin hormonunu üretmesiydi. Yağışın insan davranışını etkileyen birçok yolu var. Gökler açıldığında neden suç seviyeleri düşüyor? Yağmur gerçekten insanların ruh hallerini ve davranışlarını ne kadar etkiler?

2008’de üniversite araştırmacıları , antik Çin’deki üç hanedanın çöküşünde zayıf yaz musonlarının etkili olduğunu öne süren bir bildiri yayınladı . Sarkıtları bir mağaradan analiz ederek, önemli ölçüde azalmış yağış dönemlerini sosyal kargaşa dönemleriyle ve Tang, Yuan ve Ming hanedanlarının ölümüyle eşleştirebildiler. Bunun azaltılmış pirinç ekimi ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Fakat yağmur, modern dünyadaki sosyal davranışı nasıl etkileyebilir? 2009 New York Times araştırması New York’ta cinayet oranlarının yağmurlu günlerde önemli ölçüde düştüğünü buldu. Bu arada, İngiltere’de, Büyük Manchester polisinin Dr Peter Langmead-Jones’u, 2015’te Manchester’da 10 yılda 6,6 milyon polis kaydının analizini ayrıntılandıran bir çalışma yayınladı . Suçun, sıcaklık 18 ° C’ye kadar arttığında arttığını, daha sonra cıva arttıkça yeniden uçmaya başladığını tespit etti.

Ancak yağış belirli tür suçların yaygınlığını etkiler mi?

“Araştırmalar yağış miktarının arttığını, kaydedilen suçun azaldığını gösterdi” dedi. “Bu, şiddetli yağmurun suçu azalttığı veya bastırdığı bir polis gemisinin temel taşı olduğunu doğruluyor. Bu genellikle PC Yağmur olarak adlandırılır. Şiddetli yağmur ile aile içi istismar da dahil olmak üzere şiddet arasında güçlü bir ilişki vardır, ancak aile içi istismarın sıklıkla alkolden kaynaklandığını biliyoruz. Şiddetli yağmur, insanları alkol almaya ve alkol tüketmeye zorluyor olabilir ve alkol tüketimi azalır, daha az suçla sonuçlanır. ”

Şiddetli suçlularla başa çıkma deneyimi olan Psikolog Dr Keri Nixon, insanların “çaresiz olmadıkça, kötü havalarda dışarı çıkıp suç işlemek istemediklerini” söylüyor. Ayrıca bireylere yönelik fırsatçı suçlar için daha az insan var. ”

Yine de hepsi iyi haber değil. 1997’deki bir çalışma , çocukların davranışlarının yaklaşan fırtınaları tahmin edebileceği sonucuna vardı – barometrik basınç düştüğünde en kötü davranışlarını sergiledikleri gözlemlendi. Bunun neden olduğuna dair bir teori, atmosferdeki pozitif iyonların kan basıncını ve huzursuzluğunu artırdığı yönündedir. 2012 yılında yapılan bir başka çalışma , kadınların orantısız bir şekilde psikolojik olarak yağmurdan olumsuz etkilendiğini ve yağmurlu günlerde erkeklerden çok daha düşük yaşam doyumu düzeyleri rapor ettiklerini ortaya koydu. Ayrıca, yoğun yağışlar sizi de aç yapabilir; Gökyüzü kapalı olduğunda veya güneş ışığı engellendiğinde, serotonin hormonu azalır, bu da karbonhidrat isteklerini arttırır ve sizi aç yapar.

Yağmura dair tüm şikayetler için temyiz niteliğinde bazı özellikler vardır. Yağmur damlalarının sesi çok rahatlatıcı olabilir ve genellikle uykuya neden olan gevşeme CD’lerinde bulunur. Bu arkasındaki teori olan yağmur damlalarının pitter-pıtırtı “bir tür olduğu pembe gürültü , beyin aktivitesini azaltır ve sonuç olarak uyku kalitesini artırır”,. Öyleyse bulunduğunuz yerde yağmur yağıyorsa, yapılacak en iyi şey kıvrılmak ve kestirmek olabilir.

Bir Cevap Yazın