Tarih nedir

By | 13 Mart 2018

YarihTarih nedir

Tarih her şeydir, uzay ve zaman da yaşanmış ve şu an hala yaşanan olgular tarihi kapsar. Şu an benim yazdığım yazı bile bir tarihtir. Tarih kelimesi o kadar büyük bir kelimedir ki 5 harfi ile ifade edilemeyecek kadar büyüktür. Her şeyin olduğu gibi tarihinde kolları vardır. Tarih tek başına hiçbir şeydir bilgiler tarih kitaplara yazılmış Hatta taşlara deri üzerlerini yazılmıştır bilinmeyen tarih sadece tahmin edilen bir varsayımdan ibarettir.


Bilinen tarihi

Bilinen tarih, tarih kitaplarında yazıldığı gibi değildir aslında biz her zaman Bize öğretilen leri okuduk ve anladık. Gerçekten öyle mi Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Yazılan ilk yazıtlar ilk yazı ne zaman yazıldı kim yazdı bunları sizin gibi ben de merak ediyorum. Fakat tarihin ne kadar büyük olduğunu burada bir daha anlıyoruz. Sizlere bilinen tarih ilk bilinen tarih gibi şu zaman yazılmıştır şöyle olmuştur gibi sözler yazmayacağım çünkü bunları yazanlar da İnanın ki birçok tarihçi bu konularda birbirlerini yalanlamaktadır bir tarihçi başka bir tarih verirken diğer tarihçi başka bir tarih ve olgudan bahsetmektedir.

Yani anlayacağınız bilinen tarih dede yalanlar, siyasetler ve politikalar dönmektedir. Bunu en iyi yapan Amerika bazı. Tarihi olayları saptırmak da ve insanları yanlış bilgiler vermektedir bir tarih araştırması yaparken kendi dilinizde değil birçok dilde tarih araştırması yapınız göreceksiniz ki ülkeler arası tarih farkları olacaktır. Bu sadece ülkeler arası değil dinler arası da tarihi farklılıklar çok büyük bir şekilde farklılık gösterir. Örnek vermek gerekirse biz Müslümanlar ilk insanları Hz Adem, Hz Havva diyoruz bu bizim Müslümanlık tarihimizdir. Peki ya Hristiyanlıkta böyle mi Tabii ki de hayır onlar insanoğlunun maymundan geldiğine savunuyorlar. Darwin Teorisi gerçekten çok büyük bir kitleyi etkisi alanında almıştır. Bu konuyu özetlemek gerekirse tarih sizin bildiğiniz tarihtir geçmiş tarihler her zaman için şahibeli olmaya devam edecektir. Bunları örnek vermeye kalkarsam yazı hiçbir zaman bitmeyecektir. Çünkü bazı toplumlar bizlerin atası uzaylılar diye savunuyor. Peki ya tarih gerçekten bize doğru anlatıyorum bu konuyu burada kapatıp bilinmeyen tarihe geçiyorum.

Bilinmeyen tarih

Arkadaşlar bilinmeyen tarih bütün tarihçilerin en tutkulu rüyasıdır. Çünkü hiçbir kanıt hiçbir ölçek yoktur ve birçok tarihçi kendilerine göre bu konu ile ilgili teoriler bilimsel makaleler yayınlamaktadır. Özellikle buzul çağı, dinozorlar, ilk insanlar, homosapiensler, ilk uygarlıklar ilk tarım ilk tekerlek bunun gibi birçok kesin tarihi belli olmayan konulara kendi yorumlarını getirerek insanlara lansa etmektedir. Bu biraz da hayal işidir tabii ki de bilim ve o tarihin yaşandığı yerlere gidip oralarda analizler yapmaktır, oturduğumuz yerden tarihi yazmamız imkansızdır. bu işi gerçekten layıkı ile yapan tarihçiler vardır. Burada tarihçilere laf söylerken bütün tarihçilerden bahsetmiyorum tabii ki en kısası. Atatürk’ün tarihi bile kısa bir zamanda olsa farklı tarihçiler tarafından farklı yorumlanmaktadır tutun ki 30 milyon bir milyon 2000 3000 gibi yıllar iki tarih yazanlar bu konuya çok hakim bu konuda çok tecrübeli olmalıdır konudan kastım.

Hani demiştim ya tarihin kolları var diye bir volkan’ın yaşı ne zaman patlayacağı geçmişte ne zaman patladı. Bunu sadece o konu ile uğraşanlar bilir. Yada Mısırlıların tarihini bu işe kendini adamış Mısır tarihçileri bilir. Bugün Amerika’daki bir tarihçi eline kağıt kalemi alıp hiç gitmediği Mısır’ın tarihini yazıp insanlara sunuyorsa, bu işte bir yanlışlık vardır. Eğer Mısır’ın tarihini yazacaksan ve bana bunu soracaksan, gideceksin Mısır’da piramitlerin etrafında döneceksin Sfenks in gözlerin içine bakacaksın. Oturduğun yerden tarihi yazmayacaksın, Yani demek istediğim tarih göreceli kavram olarak karşımıza çıkmaktadır bazı okulların buna itiraz edebilir fakat bu gerçekten de böyledir.

Bugün hala ilkokulda en büyük yıldızın güneşin en büyük yıldız olduğu öğretilmektedir bu Siz de çok saçma geliyor değil mi fakat biraz araştırma yaparak onun gerçek olduğunu anlayacaksınız. Şimdi bu çocuklar öğretmenlerinin ve kitaplarında yazdıklarımı inanacaklar yoksa sizlere hangi tarihçi seni anlatıyor buna bir bakın

Okuduğun için teşekkür eder soru ve düşünceleriniz için yorum kısmından bana ulaşabilir iletişim kutusundan iletişim sağlayabilirsiniz iyi günler diliyorum unutmayın Ben de buraya bir şeyler yazdım Bana da inanmak zorunda değilsiniz Siz kendinizsiniz

Bir Cevap Yazın