Para biriktirmek artık günümüzde daha kolay fakat insanların para biriktirememesinin sebebi internette ve televizyonda reklamlar yüzünden tüketim çılgınlığına kapılmalarından dolayıdır ve daha kötü bir problem daha var; karşılıksız para basılması. Merkez bankalarının karşılıksız para basmak enflasyona neden olur, diğer bir anlamı ise paranın değer kaybetmesidir. Örneğin ekonomik krizde olan bir ülkenin merkez bankası ülkenin ekonomisi canlandırmak üzere karşılıksız para basması diğer ülkelerin para birimlerine değer kaybetmesine ve ekonomik krizin daha da çözülemez bir problem olmasına neden olur. Burada yazan şey sadece karşılıksız para basmanın özetlemek içindi. Finansal ve teknik bilgiler için profesyonel yardım almaya tercih etmeyi unutmayın.

Para biriktirmek artık için altın, gümüş, kripto para ve daha çok finans araçları sayesinde fırsatlar çoğaldı. Ancak bireyler kısa yoldan büyük paralar kazanmak birikimlerini veya birilerinden borç alarak yüksek hacimli işlemlere giriyorlar. Yüksek hacimli işlemler sadece para tuzağıdır ve insanların hayatlarını karartmada büyük rol oynamaktadır ve yüksek hacimli işlemler insanların para kazanma hırsını besleyerek kumar alışkanlığı kazandırmaktadır. Yüksek hacimli işlemlerden uzak durmaya özen gösteriniz, özellikle bu konuda risk almaktan kaçının.

Paradan para kazanmak için inisiyatif kullanmaya ve uzun bir süre boyunca sabırlı olmak gerekir. Sabır bu noktada kilit noktasıdır fakat borsa veya değerli madenler üzerinden para kazanmak içinde zamanlamanın iyi olması gerekir. Kısaca sabırlı olarak piyasası gözlemlemek ve zamanlamayı tam tutturarak eyleme geçmek gerekir. Bu yüzden biriktirdiğiniz paranın değerinin kaybolmaması için yapmanız gereken şunlar…

1-%30 Birikim

İnsanlar ilk işe girdikleri zaman kazandıkları parayı etrafa yayma eğilimindedirler ve parasını ay sonunu getirmeden bitirdikleri için maaşlarının yatması için ay başını beklemektedir. Paradan para kazanmak için birikim yapmak şart, birikim yapmak üzere kazanılan paranın %30 unu her ay birikim yapmak üzere ayrılması gerekir. Bu oran insandan insan değişebilir. Çünkü herkesin kendisine kişisel bütçesi farklıdır. Ufakta olsa birikim yapmayı unutmayın, hayatta ne olacağı belli değil.

2-Gereksiz Para Harcamayı Kesmek

Tüketim çılgınlığı yüzünden insanlar ihtiyacı olmayan ürünleri alarak gerekli olan paralarını çöpe atmaktadırlar. Para artık günümüzde önemli bir araç ve satın alınan her gereksiz ürün insanın kendisine olan saygısını yitirmesine neden olur. Bu türlü durumlarda yapmanız gereken ilk şey durum değerlendirmesi yapmaktır, yani gereksiz eşya almayı kesmek gerekir ve gereksiz aldığınız ürünleri de satarak birikim yapmak üzere güzel fırsat sağlayacaktır. Zararın neresinden dönülürse o kadar kar olur.

3-Hedeflere Doğru İlerlemek

İnsanlar genelde zengin olmak için birikim yapmaya çalışıyorlar, ancak ne yazıktır bu tür zengin olmak gibi basit hayaller peşinde koşan insanlar hemen pes etmektedirler. Çünkü hayatlarında belli hedefleri yoktur. Bu yüzden de birikim yapmak için bir nedenleri yoktur. Günümüzde birçok insan zengin insan bulunmaktadır ve zengin olmanın temelindeki tecrübeleri genç insanlara aktarmaktadırlar, sadece söyledikleri şey insanın doğasında olan hedefler konusunu anlatmaktadırlar. Hedefler ve hedeflerin doğru adım atmak için insanın doğasında olan bir içgüdü. Hedefiniz olmadığınız sanıyorsanız biraz düşündükten sonra kendinize ait bir hedef olduğunu hatırlayacaksınız ve birikim yapmak üzere ilk adımı atacaksanız. Bu konuda azıcık sabırlı olmak yeter. Sonuçta hayatta her şey anında olmuyor.

Bir Cevap Yazın