NASA’nın mars açıklaması

By | 27 Kasım 2018

NASA, yedi ay boyunca uzayda yolculuk yaptıktan sonra Mars’a başarıyla ulaştı.

InSight inişçisi tehlikeli bir şekilde hayatta kalmayı başardı ve resmi “bip” ‘i NASA’ya göndererek her şeyin yolunda olduğunu gösterdi.

Lander, iniş sırasında Mars yüzeyinin bir fotoğrafını da gönderdi.

Bağımsız tarafından bildirildiği gibi , bir Mars iniş uzay gemisinde en tehlikeli operasyonlardan biridir; İnsanların gezegenin yüzeyine iniş yapmaları için 17 girişimde bulunuldu ve bunlardan 10 tanesi başarısız oldu.

InSight Lander, ‘yedi dakika süren bir bariyere’ maruz kalırken, Mars atmosferi boyunca yüzeyine dokunduktan sonra çöktü.

Önceki başarısızlıklardan dolayı, mühendisler Mars’ın zor atmosferi nedeniyle bu inişe geçerken gergindiler.

Ancak, iniş, ümitle çalışarak, Dünya’ya iletişimi gönderen kara ve uydular ile ‘tamamen mükemmel’ idi.

CNN , Marco denilen iki küp uyduyu takip ederken, arazinin 6.200 mil / saat hızla 300 milyon milden fazla yolculuk yapması gerektiğini bildirdi. Bunlar derin uzaya uçabilen ilk küp uyduları.

NASA’nın Bilim Misyonu Direktörlüğünde Gezegen Bilim Bölümü oyunculuğu direktörü olan Lori Glaze şunları söyledi :

Mars’ı 1965’ten bu yana yörüngeden ve yüzeyden inceledik, hava durumunu, atmosferini, jeolojisini ve yüzey kimyasını öğreniyoruz. Şimdi nihayet Mars’ta keşfedeceğiz ve NASA’nın insan kâşiflerini güneş sistemine daha derinden göndermeye hazırlandığı için karadaki komşumuzun anlayışını derinleştireceğiz.

Ve NASA’nın yoğun bir yılı varmış gibi görünüyor ; Independent’in bildirdiğine göre ekip haziranda ‘organik madde’ bulduğunu bildirdi.

Bilim adamları, NASA’nın Curiosity gezgininin eski bir Marslı lakebed’deki potansiyel yaşamı boyunca en iyi kanıtı bulduğunu bildirdi.

Gale Krater’deki 3,5 milyar yıllık anakayada muhafaza edilen organik moleküller – bir zamanlar Florida Gölü Okeechobee Gölü’nün sığ bir gölüne sahip olduklarına inanıyorlardı – o zamana kadar yaşam koşullarına uygun koşullar önerebiliyorlardı.

Bu, bir zamanlar mikroorganizmaların bir zamanlar gezegeni doldurma ihtimalini açığa çıkarır ve yine de olabilir.

Merak’ın proje bilimcisi NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı Ashwin Vasavada şunları söyledi:

Hayatın bugüne kadar var olsaydı, gelecekteki misyonları ile eski yaşam belirtileri bulma şansı, sadece yükseldi.

NASA’daki Bilim Misyonu Direktörlüğü yöneticisi Thomas Zurbuchen şunları ekledi:

Bu yeni bulgularla Mars bize derste kalmamızı ve yaşam kanıtlarını aramaya devam etmemizi söylüyor. Devam eden ve planlanan görevlerimizin Kızıl Gezegendeki daha nefes kesici keşiflerin kilidini açacağından eminim.

Curiosity gezici, iklim ve jeolojinin yanı sıra gezegenin yaşamı veya sıvı suyu sürdürme potansiyelini araştırmak için Kasım 2011’de Mars’a gönderildi.

Misyonun başlangıçta sadece iki yıl olması bekleniyordu, ancak başarısı nedeniyle, Merak’ın misyonu sonsuza dek uzatıldı.

NASA’nın hemen hemen her duyurusunda olduğu gibi, hevesli meraklılar, yabancı bir yaşam formu bulduğunun açığa çıkması için sabırla bekliyorlar.

Şimdilik, sanırım InSight’ın kırmızı gezegene başarılı bir şekilde ulaştığı bilgisiyle uğraşmamız gerekecek.

Bir Cevap Yazın