Nasa nedir, neden ve ne zaman kurulmuştur

By | 15 Mart 2018

NASA nedir ?

Herkesin bildiği bir cümle olan nasıl kelimesi, insanlar çok cazip gelen bir kelimedir. NASA dendiğinde insanlar pür dikkat dinlemeye başlar. Çünkü o kadar büyük bir kurumdur ki bu kelimeyi duyan insanlar konuyu dikkate alarak dinlerler.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, açıklama yapmış, şöyle demiş, böyle demiş, gibi cümleler İnsanlara çok dikkatini çekmektedir. aslında ne iş yapar. Evren’i yani onların dileğiyle Cosmos u inceleyen güneş sistemi gezegenler, galaksiler, Yıldız kümeleri ve bunun gibi uzayın derinliklerinde neler olup bittiğini inceleyen bir kurumdur. Dünyanın uzay dışında en yüksek kaliteli en teknolojik teleskobun sahip olan NASA herkes den bir adım öndedir. Kullandığı teleskobun adı Hubbel olan ve galaksileri çok rahat bir şekilde gözlemleyen bir teleskop dur yaptığı girişimlerle adını sık sık duyduran NAŞA bu işi gerçekten çok iyi yapan bir kurumdur Bugün Dünya yuvarlak diyorsa bunu nasıl borçluyuz ne kadar uluslararası uzay İstasyonu olarak bilinse de NAŞA Amerika’nın bir kurum mudur şimdi aşağıda yazdıklarımdan daha iyi anlayacaksınız.

NASA ne zaman kurulmuştur ?

1958 yılında kurulan NASA o dönemin Amerikan başkanı tarafından kurulmuştur. İlk başlarda askeri araçla kurulan şirket daha sonralarında siviller için hizmet vermeye başlamıştır. Nasa’da şu an itibariyle bütün büyük milletlerden bilim adamları çalışmaktadır adından da Anlaşılacağı gibi uluslararası uzay istasyonu olarak geçen bir kuruluştur ne kadar söz hakkı Amerika ait olsa da hala Türk mühendisleri de görev yapmaktadır. Şu an dünyada roket Sanayii’nde bir numaradır bilim adamlarının. Çoğu bu roketleri üzerinde çalışarak en iyi şekilde dünya dışına fırlatmaya başlamaktadır ve NASA’nın şu an dünyada hiçbir rakibi yoktur Onlara kim olacak veya olmak isteyen Spacex firması yaptığı füze denemeleriyle son zamanlarda gündeme gelmiştir ama bütçe olarak hiçbir zaman NASA kadar güçlü olmayacaktır Bunu neden söylüyorum çünkü NASA ya birçok ülkeden para akışı mevcuttur bunun için hiçbir zaman bütçesi azalmaktadır.

Okuduğunuz için teşekkür eder. Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı alttaki yorum kısmına yazarak veya iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz iyi günler diliyorum

One thought on “Nasa nedir, neden ve ne zaman kurulmuştur

Bir Cevap Yazın