NASA acıkladı; uzaylılar dünyaya gelmiş olabilir

By | 4 Aralık 2018

Size bir sürpriz olarak gelebilir ya da gelmeyebilir, ancak bazı bilim adamları zeki uzaylı yaşamın Dünya’yı zaten ziyaret etmiş olabileceğini düşünüyor.

Yani aramızda yürüyen uzaylılar mı? Çok muhtemel. NASA’nın Akıllı Sistemler Bölümünde çalışan Silvano P. Colombano’ya göre, gezegenimizi daha fazla ziyaret etmiş olabiliriz.

Colombano’ya göre, dış mekândan ziyaretçi kabul etmenin ardındaki şu anki düşünce çok dar. Karbonlu olmayan diğer yaşam formlarının zaten Dünya’ya gelmiş olabileceğini öne sürüyordu, biz de fark etmedik çünkü karbonlu olanları aramakla meşguldük

“Alien Intelligence Workshop’u Çözme” başlıklı bir makalede , Colombano şunları yazdı:

Evren boyunca yaşamın kökeni içinde yer alabilecek unsurların oldukça yaygın bir şekilde varlığına bakıldığında, hayatın “bildiğimiz gibi” en azından ortak bir başlangıç noktası olduğu, ancak bizim yaşam ve zeka biçimimiz olabileceğine dair makul bir varsayımdır. Sadece bizimkinden daha üstün olan ve artık karbon “makinelerine” dayanmayan zekâ biçimlerini üretebilen sürekli bir evrimin ilk adımı.

Ekledi:

Sadece bizim bulmamızı sağlayabileceğimiz ve bizi bulmayı tercih edebilecek (zaten değilse) bizim gibi karbon bazlı organizmalar tarafından üretilmeyebileceğine işaret etmek istiyorum.

Colombano, insanların bilgisayarlarda ‘süper-zeka’ geliştirmeye ve onlarla simbiyotik olmaya nasıl başladıkları gibi, yabancı yaşam biçimlerinin de orijinal biçimlerini geçtikten sonra bir noktaya evrilmiş olabileceğini öne sürüyor.

Ayrıca, yıldızlararası seyahat bilgisiyle, tipik bir yaşam süresinin artık bir sınırlama olmayacağını ve “Dünya’yı daha önce ziyaret etmiş olan kaşiflerin” büyüklüğünün son derece küçük bir süper-zeki varlık olabileceğini ileri sürer.

Colombano, kendi başımıza benzer (örneğin karbon bazlı) uzaylı yaşamı ararken, “varsayımlarımızda daha esnek hale gelmemiz gerektiğini” düşünür.

Diyor:

Bunun nedeni, hayatın büyük olasılıkla bizimkilere benzer koşullarda ortaya çıkmış olduğunu varsaymak için hala makul ve muhafazakâr olsa da, potansiyel evrimlerdeki engin zaman farkları, teknolojilerin “eşleştirme” olasılığını çok zayıf kılmaktadır.

NASA bilim adamı, insanların gelecekte uzay ve uzay araştırması çalışmalarına nasıl yaklaştıklarını yeniden düşünmeye çağırdı.
Örneğin, fizikçiler hala mevcut teorilere dayanırken, ‘uzay-zaman ve enerjinin doğasıyla ilgili olasılıkları genişletmeyi’ amaçlayan ‘spekülatif fizik’ ile meşgul olabilirler.

Ayrıca, teknolojinin evrimini, özellikle Yapay Zeka’yı ve ‘makineyle biyolojinin simbiyozunu’ keşfetme ihtiyacına işaret ediyor.

Bilim adamı ayrıca, nasıl iletişim kurmayı seçecekleri de dahil olmak üzere, uzaylı yaşam formlarının varsayılan anlayışımızı yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini de ileri sürüyor. Radyo dalgaları, örneğin, fazladan bir kara toplumu için eskimiş olabilir.

Öyleyse, uzaylılar Dünya’yı çoktan ziyaret etmiş, bize bir bakmış ve tekrar vurulmuş olabilir. Ya da hala buradalar, onlarla iletişim kurabilecek yetenek veya teknolojiye sahip değiliz … henüz.

Bir Cevap Yazın