multipl skleroz hastalığı nedir- MS nedir

By | 17 Kasım 2018

İngiltere’deki multipl sklerozlu bir adam, çığır açan bir kök hücre nakli sayesinde on yıl içinde ilk kez tekrar yürüyebilir ve dans edebilir.

Roy Palmer 10 yıl tekerlekli sandalyeye mahkum edilmişti ve bacaklarında hiç his yoktu.

Bir televizyon programında gördüğü sonuçlardan esinlenerek, hematopoetik kök hücre transplantasyonu olarak bilinen bir prosedüre geçti.

İki gün içinde, 49 yaşındaki Palmer bacaklarındaki hissi yeniden kazanmıştı.

Multipl skleroz, vücudunuzu sağlıklı tutmak için tasarlanan sistemin, vücudunuzun günlük işlevlerinde hayati önem taşıyan parçalarına yanlışlıkla saldırdığı, ilerleyici, bağışıklık aracılı bir hastalıktır.

Sinir hücrelerinin koruyucu örtüleri hasarlıdır, bu da beyin ve omurilikte azalmış işleve yol açar.

Şiddetli olarak değişebilen öngörülemeyen semptomlara sahiptir. Bazı insanlar yorgunluk ve uyuşukluk yaşarken, ciddi MS vakaları felç ve görme kaybına neden olabilir.

MS mutlaka kalıtımsal değildir. Yine de, MS ile yakın bir akrabanız varsa, hastalığı geliştirme şansınız daha yüksektir.

Roy’un aldığı tedavi, Ulusal Multipl Skleroz Derneği tarafından hala riskli olarak kabul edilmektedir, ancak Gıda ve İlaç İdaresi, Insider raporları tarafından onaylanmıştır .

Tekerlekli sandalyede adamPA
Genel popülasyonun sadece MS geliştirmek için yüzde 0.1 şansı vardır. Ancak, eğer bir kardeşiniz veya MS’li bir ebeveyniniz varsa, bu sayı yüzde 2,5 ila 5’e çıkar.

MS’i belirlemede tek etken kalıtım değildir. Aynı ikizin, ikizleri hastalığa sahipse, sadece MS geliştirme şansı yüzde 25’dir. Genetik kesinlikle bir risk faktörü iken, sadece bir tanesi değildir.

Doktorlar, merkezi sinir sistemine zarar vermek için iki ayrı alanda bu testleri kullanırlar. Ayrıca, hasara neden olan bölümler arasında en az bir ay geçtiğini de belirlemelidirler. Bu testler ayrıca diğer koşulları dışlamak için de kullanılır.

MS çoğu zaman hem şiddetinde hem de insanı etkilediği yollarda ne kadar değişiklik gösterebileceğinden dolayı doktorları sıklıkla bilgilendirir. Saldırılar birkaç hafta sürebilir ve sonra ortadan kaybolur. Bununla birlikte, nüksetmeler giderek daha kötü ve daha tahmin edilemez olabilir ve farklı belirtilerle gelir. Erken teşhis, MS’in hızla ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir.

Kök hücre araştırması!PA
Ekledikleri:

MS zorlu bir hastalıktır, ancak araştırmacılar ilerlemesini yavaşlatabilecek birçok tedaviyi keşfetmiştir.

MS’e karşı en iyi savunma, ilk uyarı işaretlerini deneyimledikten hemen sonra doktorunuzu görmektir. Bu, özellikle ailenizde birisinin MS için anahtar risk faktörlerinden biri olduğu için bozukluğa sahip olması durumunda önemlidir.

One thought on “multipl skleroz hastalığı nedir- MS nedir

Bir Cevap Yazın