Mars’tan ilk fotoğraf paylaşıldı

By | 1 Aralık 2018

Bugün daha önce

NASA, InSight gezgininin

Mars yüzeyine inişinden sonra aldığı ilk görüntüyü yayınladı.

 

Uzay ajansının zanaatı, 26 Kasım Pazartesi günü, Kızıl Gezegen’e dokunduktan sadece bir kaç dakika sonra Dünya’ya bir görüntü geri göndermeye başladı.

Bir milyar dolara mal olan InSight gezici, son yedi ay içinde 300 milyon milden fazla bir mesafe kat ettikten sonra hedefine ulaştı.

NASA’nın “Marsquakes” olarak adlandırdığı şeyi dinleyen Mars yüzeyinin altında ne olduğunu incelemek için büyüleyici görevinden yola çıkan gezici , Elysium Planitia olarak bilinen gezegenin bir bölgesini gösteren bir görüntüyü geri gönderdi .

Fotoğrafı Twitter’da paylaşan NASA şunu yazdı:

Keşke burada Olsaydın! NASA InSight, Mars Landing’in ardından ilk fotoğrafını gönderdi.InSight’ın görüşü, Elysium Planitia adı verilen düz ve pürüzsüz bir genişliktir, ancak çalışma alanı, Mars’ın derin iç mekanını inceleyecek yüzeyinin altındadır.

Marco-A ve B olarak bilinen iki mini uydu aracılığıyla Dünya’ya geri gönderilen görüntü, iniş sırasında ortaya çıkan enkaz sayesinde toz kaplaması tarafından kısmen gizlenmiş olduğu için gerçekten fazla bir şey göstermiyor.

Yakında bu toz kapağı, gezginin daha net görüntüler göndermesine izin vermesine rağmen ortadan kalkacak, ancak şimdilik Mars’ın ufkunu uzaktan görebiliyoruz.

Bölge, aynı zamanda NASA’nın tweet’lerinde bahsettiği gibi çok ‘düz’. Bu da hepimizin ne olacağını bildiğimiz anlamına geliyor – merhaba komplo teorisi!

Yüzlerce yıldır kabul edilmesine rağmen, Pisagor’dan beri, Dünya gezegeni küresel olduğundan, pek çok insan buna inanmıyor.

Düz Dünya komplo teorisyenleri gezegenimizin düz bir disk olduğuna ve NASA ve diğer hükümet kurumları tarafından bir ‘yuvarlak Dünya komplo’ oluşturulduğuna ikna olmuştur.

Ve şimdi, Mars’ın roverinin çektiği fotoğrafın gezegenin de düz olduğunu gösterdiğini öne sürdüğünü söylüyorlar.

Yani sanırım bu insanlar artık ‘Düz Marslılar’ın yanı sıra’ Düz Topraklar ‘

NASA’nın gezgini gezegenin iç kısmını incelerken, tıpkı gezegenin Dünya gezegenimiz gibi Mars’ın gerçekten neden yuvarlak olduğuna dair daha fazla kanıt sunana kadar uzun sürmeyeceğine eminim.

Ama sonra tekrar Düz Marslılar’ın bunun hepimizi kandırmak için başka bir hükümet komplosu olduğunu iddia edeceğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın