kırmızı ışıklarda servet ödüyoruz |kırmızı ışıkta yakınan yakıt

By | 14 Kasım 2018

kırmızı ışıkta veya başka bir şekilde arabanın çalışması, Türkiye’deki sürücüler için en büyük yakıt artışı ve atıkların tümü bizi hiçbir yere götürmemektedir. Aslında, zamanınızın% 25’ine kadar tekerlekler boşta geçiriyor olabilirsiniz. Aracınıza bağlı olarak, her 10 dakikada bir rölantide, 1/10 ile 4 / 10’luk bir litre yakıtın size maliyeti vardır.

Boşta kalmak, genellikle düşünmediğimiz bir şeydir – bilinçsizce yaptığımız bir alışkanlıktır. Rölantiyi azaltmak sadece paramızı değil, sera gazı emisyonlarını (CO2) ve sağlığa zararlı kirliliği de azaltır. Türkiye’deki motorcular rölantiyi günde sadece 3 dakika azaltırlar sa, tüm yıl boyunca yoldan 320 bin araç azalmasına eşdeğer olacaktı!

en çok nerelerde boşta duruyorsunuz ? ;

Çocuk okulula bırakıldığında mi ?
bir sürücüyü beklerken mi ?
benzin istasyonunda veya araba yıkamada sırada beklerken mi ?
kısa işler yaparken mi ?
soğuk havada arabayı ısıtmak için mi ?
demiryolu geçişlerinde mi ?
inşaat bölgelerinde durdurken mi ?
kırmızı ışıkta mı ?

şimdi;
İlk soru şu “değer yargısı” içerebilirken, cevap oldukça açıktır, rölanti yakıtı harcar ve sizi hiçbir yere götürmez! Gerçek şu ki:

10 saniyeden fazla bir süre rölantide, aracı kapatan ve yeniden başlatan daha az yakıt kullanılır.
Tasarruf yapmadığınız paranız, aracınızdaki aşınma ve yıpranma maliyetlerini dengeleyecektir.
Azaltılmış rölantinin en önemli nedenlerinden biri, boşa yakıtın maliyetidir. Günümüzde yakıt enjeksiyonu ve elektronik ateşleme ile çalışan araçlar daha kolay başlamaktadır ve motor parçaları üzerinde daha az aşınma ve yıpranma yaşamaktadır. Ulusal Kaynaklar, herhangi bir potansiyel bakım maliyetini dengelemek için kırılma noktasının 60 saniye olduğunu gösteriyor, ancak diğer araştırmalar 30 saniyenin daha doğru olacağını gösteriyor. Bazı kaynaklar, motorunuzun yeniden başlatılma maliyetinin, yılda yaklaşık 10.00 ila 15.00 dolar olacağı tahmininde bulunur ve bu da daha fazla yakıt tasarrufu maliyetiyle dengelenir.

Ve birçoğumuzun kış aylarında arabalarımızı ısıtmak için yaptığımız boşluğu unutmayalım. Kışın arabanızı ısıtmanın en iyi yolu onu sürmek. Aracınız en yüksek çalışma sıcaklığının dışında rölantide iken yakıt tamamen yanmadığı için aşırı rölanti aslında aracınız için daha zararlı olabilir. Bu yakıt kalıntısı silindir duvarlarına dayanır ve ayrıca motor yağını kirletebilir ve böylece yağlama kabiliyetini azaltabilir. Çoğu gün, araba kullanmadan önce 30 saniyeden daha fazla rölantiye ihtiyaç duymazsınız. Motorunuz ve rölantide ısınmayan diğer tüm bileşenler, daha hızlı ve daha verimli ısınır.

Yani, en alt sıra, eğer trafiğe girdiğinizde 30 saniyeden daha uzun bir süre rölantide kalacağınızı düşünüyorsanız, aracınızı kapatmak ve yeniden başlatmak en iyisidir. Aşırı rölanti, parayı harcar ve iklim değişikliğine katkıda bulunan gereksiz CO2 emisyonları üretir. Petrol rezervleri azalıyor, talep artıyor ve maliyetler artıyor, bu yüzden bu değerli kaynağın hiçbir yere gitmesine neden gerek yok. Şimdi tasarruf edin ve geleceği için çevreyi koruyun!

Bir Cevap Yazın