Kayak nedir – Kayak nasıl yapılır

By | 6 Mart 2018

Kayak nedir ? kayak nasıl yapılır

kayak nedir, kayak nasıl yapılır. bildiğiniz üzere ülkemiz kayak sporu için tam bir cennet, Kış aylarının en popüler tatillerinde olan kış tatili kayak severler için her sene kapılarını açmaktadır. kayak yapmak bir spor olmakla beraber eğlenceli bir aktivitedir. Türkiye’de Uludağ, Erciyes, Palandöken, Kartepe, Elmadağ gibi kayak merkezleri kış turizmi olarak kayakseverler için tatil merkezleridir. kayak yapmak tamamı ile bilgi gerektiren ve eğitim alınarak ve uygulamalı bir şekilde bir Eğitmen ile duruş, dönüş, düşme gibi Kayak sporunun içinde bulunan aktiviteleri öğrenmeliyiz Aksi takdirde ciddi yaralanma ve yaralanmalar olabilir.


kayak yaparken vücudumuzun hangi kaslar çalışır?

Hem bacak hem kalça hem karın kaslarını çalıştıran ve kondisyon gerektiren, tam anlamıyla bir spor olarak görülmektedir.

Peki ilk başlayanlar için Kayak nedir?

kayak nedir, kayak nasıl yapılır. kayak ne kadar zor bir spor dalı olarak görünse de eğitmenler tarafından o kadar da zor olmadı ifade edilir. ilk etapta kayak yapmaya başlayanlar, eğitmenler tarafından düz kar üzerinde eğitimler verilir, bunun sonrasında dönüşler ve durmalar nasıl olur Bunun eğitimleri verilir, akabinde yüksek bir mevki de Kaya kişi ile Hoca eşliğinde beraber kayak provaları yapılır. bu süre 15 ile 20 gün arası değişkenlik gösterir kontrolün tamamen sizde olduğu zaman eğitmenler tarafından serbest bırakılır ve serbest kayak için hazır olursunuz ne kadar tehlikeli olmadığı ifade edilse de hayatta her zaman tehlikeler vardır korkmayın ve cesaretli olun


Kayak malzemeleri

Kayak malzemeleri kişiden kişiye kilo, boy normal kayak ve performans kaynakları ile değişkenlik gösterir. normal bir kayak için 3 dip kayak kıyafeti vardır. kadınlar için daha hafif çocuklar için özel olarak tasarlanmış kayak kıyafetleri ve erkekler için özel olarak tasarlanmış kayak kıyafetleri bulunmaktadır. kendinize en uygun kıyafeti bularak boy kilo orantısı ve yeteneklerinizi sevgiliye bileceğiniz bir kayak kıyafeti almalısınız. vücuda tam oturmamış kayak kıyafetleri performans olarak ve kayak esnasında sizin dengenizi bozar ve yaralanmalara yol açabilir onun için size uygun bir kıyafet seçmelisiniz.


Kayak yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar

kayak nedir, kayak nasıl yapılır. Kayak yapmaya başlamadan önce mutlaka 15 -20 dakika kadar ısınma hareketleri yapmalıyız, su ihtiyacımızı ve yeterince beslenmemizi yapmalıyız, Bu da ortalama 2500 3000 kalori olmalıdır. kayak yaparken Eğer mümkünse yanımıza en az 1 kişi almalıyız ve kaybolma ihtimaline karşı gerekli cihaz ve ekipmanları mutlaka yanımıza almalıyız Unutmayın ki yorulduğunuzda mutlaka dinlenmeleri ve soluklarınız çünkü kan şekeriniz ve tansiyonunuz dengeli olmak zorunda yoksa denginiz bozulur düşebilirsiniz.


Ne kadar eğlenceli bir spor olarak görünse de her spor dalı gibi kayak yapmanın da birçok tehlikesi bulunmaktadır. Bu yüzden profesyonel eğitmenler tarafından eğitim alarak sizde bu sporu yapabilirsiniz eğitimine almadığınız bir spor Dalını yapmanızı tavsiye etmiyoruz.


Bu yazı Eğitim amaçlı değil, bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır gerekli eğitimleri profesyonel Eğitimciler tarafından alırız


Okuduğunuz için teşekkür eder, soru ve düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak bana ulaşabilirsiniz yazının yararlı olduğunu düşünüyorsanız lütfen paylaşınız, İyi günler..

Bir Cevap Yazın