Kadın ölü donörden nakledilen rahimi kullanarak doğum yaptı

By | 8 Aralık 2018

Rahimsiz doğmuş olan Brezilya’daki kadın hasta, bebeği doğurdu.

Brezilya’da bir kadın, böyle bir prosedürün başarılı olduğu ilk kez, ölü bir vericiden bir rahm aldıktan sonra doğum yapmıştı.

İsveç ve ABD dahil olmak üzere ülkelerdeki araştırmacılar, daha önce doğum yapan kadınlar için yaşayan donörlerden gelen kadınları nakletmeyi başarmışken , uzmanlar son gelişimin önemli bir ilerleme olduğunu söyledi.

“Ölen bir vericiyle, riski azaltırsınız, çünkü bağışçı için riskiniz yoktur – ve masrafları da azaltırsınız, çünkü hastaneye yatışınız ve vericinin çok uzun bir ameliyatı olmaz” dedi. Araştırmayı yöneten São Paulo Üniversitesi’nden Dani Ejzenberg.

Ejzenberg, koordine edici operasyonların lojistik açıdan zorlayıcı olmasına karşın, canlı bir bağışçı bulmak da zor olabileceğini söyledi.

Ölü bir donörden bir rahm nakli ilk kez denenmemiştir, ancak hiçbiri şu ana kadar canlı bir doğum ile sonuçlanmamıştır. Ekip, kız bebeklerin sağlıklı ve normal geliştiğini söyledi.

Lancet yazısında , Ejzenberg ve arkadaşları onlar beyinde bir patlama kan damarından öldüğünü ve kim daha önce üç kez doğurmuştu 45 yaşındaki kadından bir rahmi kaldırıldı nasıl rapor. Alıcı 32 yaşında bir kadındı ve bir rahmiz olmadan doğmuş olduğu halde, yumurtalıkları olmasına rağmen – yumurtaların IVF’de toplanıp kullanılabileceği anlamına geliyordu.

Ekip, 225 gr ağırlığında olan organı yerleştirmek için Eylül 2016’da 10-bir buçuk saatlik operasyonu gerçekleştirmeden önce vericiden uterusu dikkatle ayırdı. Donörün vajinasının bir kütüğünü, alıcınınkine bağlamasının yanı sıra kan damarlarını ve bağları birleştirdiler.

Kadına, rahmin reddini önlemek için immünosupresanlar verildi, ekip retinasyon belirtilerini kontrol etmek için düzenli aralıklarla serviks biyopsileri aldı.

Transplantasyondan bir ay sonra, kadın dönemleri başladı ve operasyondan yedi ay sonra ekip, IVF tedavisinden bir embriyoyu, daha önce yaşayan donörlerle daha önceki vakalarda denedikten birkaç ay önce rahmine aktardı. Hamilelik sorunsuz geçti ve 35 yaşın üzerinde bir kız bebek sezaryen ile doğurtuldu.

Bebek teslim edildikten sonra, ekip aynı operasyonda rahmi çıkardı. Ejzenberg, kadının bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar üzerinde tutmanın pahalı olacağından ve ekibin diğer kadınların prosedürden geçmesine izin vermek için kıt fonlar kullanmayı umduğunu söyledi.

Ekip, prosedürün, tıbbi nedenlerle histerektomi geçiren kişiler de dahil olmak üzere, bir dizi koşulla kadınlara doğurganlık umudu getirebileceğini söyledi. Ejzenberg, “Bu yöntemden [rahim naklinin] faydalanabilecek önemli sayıda hasta var” dedi.

Ekip, başarının, daha önce bir aileye başlamak için tek seçenek olan ya da daha önce evlat edinilmesi gereken kadınların, seçebilecekleri başka bir yola sahip olabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Bununla birlikte, beraberindeki bir yazıda, IVI-RMA Global doğurganlık şirketinin uzmanları, daha yaygın olarak kullanılmadan önce sürecin rafine edilmesi ve daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini belirtti.

Hammersmith hastanesinde en son çalışmaya katılmayan bir danışman jinekolog olan Stuart Lavery, doğumun “çok önemli bir adım” olduğunu söyledi. Lavery, en azından teorik olarak, trans kadınların bir bebeği taşımasına izin vermek için prosedürün kullanılabileceğini söyledi.

2015 yılında, bir rahim nakli için klinik denemede İngiltere’de bir ilk onay verildi . Womb Transplant UK yardımcılığına sahip bir cerrah olan Richard Smith liderliğindeki ekip, hayvan çalışmaları da dahil olmak üzere temel çalışmalarını atmış durumda ve şu anda hem yaşayan hem de ölen bağışçıları içeren nakilleri gerçekleştirmek istiyor.

Bir Cevap Yazın