Kadın Hakları ve cinsiyet eşitliği

By | 8 Aralık 2018

Çocuklarımızı terk edebilecek bir dünya yok’: Kadın hakları konusunda ilerleme hala devam ediyor, çalışma gösteriyor.

Araştırmacılar erken evliliğin önünü kesmek için çaba sarf ediyorlar, birçok ülkede yasalar erkeklerin sallanmasına izin veriyor.

Kadın hakları konusunda kaydedilen ilerlemenin dünya genelinde beklenenden daha yavaş olması, raporun reşit olmayan evlilik oranlarının bu on yılda neredeyse düştüğünü gösterirken, düzinelerce millet hala yasal olarak erkeğe öncelik veriyor.

Kırk bir ülke, yalnızca hane reisi olmak için bir erkeği tanır; 27 ülke hala kadınların kocalarına yasalara uymasını gerektiriyor; ve 24 ülke çalışmak için kadınların kocasının ya da yasal koruyucusunun (erkek kardeş ya da baba gibi) iznini almalarını ister.

Yeni bir küresel cinsiyet endeksine göre, dünya genelinde altı kişiden biri, 18 yaşını doldurmadan evvel hâlâ evlenmenin yasal yaşını her zamankinden daha fazla artırmasına rağmen, hala evli.

Sayılar, 2012’den bu yana, küresel danışmanların çocuk evliliğinin iyilik için ortadan kaldırılmasından önce bir asır süre alabileceği konusunda uyardığı kadar yavaş yavaş azaldı.

” Bazı Afrika ülkelerinde, kadınlar yemeklerini yakarlarsa iyi bir dayak atmayı haklı bulurlar.
Bathylle Missika, OECD geliştirme merkezi
Kadınlar hala, 2012’den bu yana düşük suç oranına sahip olan iki ülke ile birlikte, 119 ülkede istenmeyen gebeliklere karşı yasal kısıtlamalarla karşı karşıya kalmaktadır.

Toplumsal Kurumlar ve Cinsiyet Endeksi (S igi) Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) geliştirme merkezi için Örgütü tarafından Cuma günü yayınlanan, sıralaması listesi son yayımlandı beri bazı ilerlemeler gecikmiş 2014 Onbeş ülkede, yapıldığını gösteriyor evliliğin yasal yaşı; 14 ortak eş şiddetini suç haline getirmek için yasa çıkardı; ve üç ülke kadın sünneti (FGM) suçlu.

Küresel olarak, aile içi şiddetin toplumsal kabulü neredeyse yarı yarıya azalmıştır, bu oran 2012’de% 50 iken bugün% 27’dir.

“Camın yarısı dolu, ülkeler arasında daha önce olmayan yasaları uygulamak ya da onları geliştirmek için muazzam bir siyasi irade olduğunu, böylece kadınların haklarının daha iyi korunmasını sağladığını, ancak sosyal normların yapışkan bir nokta olduğunu ve çok ele alınması zor, ”dedi, OECD’nin gelişim merkezinde cinsiyet bölümü başkanı Bathylle Missika.

VERİLER

IMG_20181208_082956.jpg

“Aile içi şiddet söz konusu olduğunda, dünyadaki üç kadından biri aile içi şiddet mağduru olmuştur ve dünyadaki kadın nüfusun% 27’si belirli koşullar altında kocasından dayak atmak için kabul edilebilir olduğunu düşünmektedir.
Bana göre, bu en şaşırtıcı boyuttur: Bazı Afrika ülkelerinde kadınlar yemeklerini yakarlarsa iyi atmaları haklı bulurlar.”

Sigi endeksi, ayrımcı yasaların, sosyal normların ve uygulamaların dünya çapındaki kadın ve kız çocukların hayatlarını nasıl etkilediğini ölçer. Bir kadının hayatının dört boyutunu değerlendirerek 180 ülkeyi (her ne kadar 120 tanesi sıralamada yer alacak kadar veriye sahip olsa da) karşılaştırır: aile hakları (örneğin, erken evliliğe zorlanıyorsa), fiziksel bütünlük cinsel ve üreme sağlığı ve hakları), üretken ve finansal varlıklara (toprak ve işyeri hakları gibi) erişim ve medeni haklar (siyasi temsil).

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki ülkeler en yüksek ayrımcılık seviyesini gösterdi ve Yemen ikinci kez koşarken en kötü performansı gösterdi . Kamerun , Sahra altı Afrika’da, kadın ve kız çocuklarına karşı son derece ayrımcı olan ve Güneydoğu Asya’daki bazı ülkeler arasında en kötü suçlulardan biri olan Filipinler’in bir numarasıdır .

Kamerun kadın ve kızları çok sayıda zorlukla karşı karşıya. 15 yaşından küçük kızlar ebeveynlerinin izniyle evlenebilirler. Kürtaj yasadışı. Kadınlar, tecavüz tecavüzünden korunmuyor ve büyük ölçüde toprak sahibi olma şansını reddediyorlar. Raporda, FGM’nin “meme ütüsü” olmakla birlikte – kızların göğüslerinin ergenlik dönemini geciktirmek için sert veya ısıtılmış nesneler kullanılarak düzleştirilmesi – tecavüz, genç hamilelik ya da erken evliliğin üstesinden gelmek için popüler bir yöntem olduğu belirtiliyor.

Missika, “Çocukların evlilik konusundaki küresel rakamları, çeşitli nedenlerden dolayı daha hızlı bir oranda azalmayı başaramadıklarını söylüyor:“ Bazı ülkelerde sosyal olarak kabul görüyor ve buna karşı bir yasa olsa da, eğer gerçekten hapishaneye gitmeyecekseniz küçük evlenmek. ”

Missika , yasal rıza yaşının 18 olduğu ancak 16 yaşındaki çocukların ebeveyn izni ile evlendirilebileceği İngiltere’ye işaret etti . “Bu, kadınlara karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına ilişkin ana sözleşmeye aykırı” dedi.

Yurtdışı Kalkınma Enstitüsü’nün toplumsal cinsiyet eşitliği ve sosyal içerme ekibinde kıdemli bir araştırma görevlisi olan Rachel George, “Sigi’nin bize yardım edebileceği bu batı ülkelerini de hesaba katmaktır” dedi.

“Batı’ya, ABD’ye, İngiltere’ye, Avrupa’ya ve hatta İskandinav ülkelerine, her zaman toplumsal cinsiyet eşitliği için tüm hayranlıklarını elde edebilecek gibi görünmüyoruz; Her ülke bir şekilde devam eden bir ayrımcılığa ve yaygın olabilen bir ayrımcılığa sahiptir, bu yüzden herkesi kancada tutmak son derece önemlidir. ”

Missika, en son endeks tarafından gündeme getirilen birçok konuyu ele almak için çok ajanslı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Çocuklarımıza bırakmak istediğimiz dünya bu değil. Dünyadaki nüfusun yarısı (% 47), erkeklerin kadınlardan daha iyi politik liderler oluşturduğuna inanmaktadır. Bazı başarı hikayelerinin ve bazı endekslerin [endekste] ötesinde, savunuculuğun hala bir rol oynayabileceği bazı küresel sorunlar var ”dedi.

“Hepimiz biliyoruz ki, sosyal normların gelişmesi daha zor, ama farklı açılardan, kanun ve normlara göre iş alacak, ve diğerine sahip olduğunuzdan dolayı değil. İnsanların anlaması gereken şey şu: Sürdürülebilir kalkınma hedefi beşini uygularken işe yarayacak nihai bir yaklaşım yok [cinsiyet eşitliği]. Bütün bir toplum yaklaşımı ve müdahalelerin kadınların tüm yaşam döngüsünü hedeflemesi gerekiyor. ”

Bir Cevap Yazın