Para kazanmak geleneksel anlamıyla ‘’çevrimdışı’’ ortamda hizmet ya da mal satışı ile ilişkilendirilir. Oysaki günümüzde insanların yaşamının büyük bir bölümü internette çevrimiçi olarak geçiyor. Bu durumda da her geçen gün daha fazla insan internetten para kazanma yolları üzerinde bilgi sahibi olmak istiyor.
İnternet üzerinden para kazanmanın çeşitli yolları bulunuyor. Burada dikkat edilmesi geren en önemli nokta para kazanmak için birlikte çalışılacak platformun çok dikkatli seçilmesidir. Her konuda olduğu gibi bu alanda da dolandırıcılık yapan pek çok insan bulunuyor. Çalışılan platformlar sahte olabilir. Ya da sunulan işin ve/veya hizmetin karşılığı alınamayabilir.

İnternetten para kazanma yolları ile ilgileniyorsanız, bu işe atılır atılmaz çok büyük miktarlarda para kazanacağınızı düşünmeyin. Bu işte öncelikle sabrederek, emek vermeyi göze almanız gerekir. Online yöntemlerle para kazanmak daha çok, ek gelir elde etmek olarak kabul edilmelidir. Konu üzerinde yeterli birikimi ve deneyimi edindikten sonra çevrimiçi çalışmayı ek iş olmaktan çıkarıp, asıl iş olarak benimseyen pek çok insan bulunuyor.

Bu yazımızda internetten para kazanma yolları hakkında genel bilgi veriyoruz.
Serbest Freelance Çalışma

Serbest çalışan kişi, kısa vadeli süreler için, yaptığı iş ya da sunduğu hizmet başına para kazanan birey olarak tanımlanır. Serbest çalışan kişi, herhangi bir firmaya bağlı eleman statüsünde değildir. Bu nedenle de serbest çalışan birey kesin şartları belirlenmiş bir sözleşmeye de bağlı değildir. Çeşitli kişiler ya da firmalar tarafından aynı anda farklı işleri tamamlayarak, para kazanma hakkına sahiptir.

Serbest çalışma, çevrimiçi çalışmak isteyen kişiler için daima cazip bir özellik olmuştur. Bu konuda internet tarafından sunulan çeşitli seçenekler bulunuyor. Sanal Dünyada biraz araştırma yaptığınızda değişik becerilere sahip bireyler için serbest çalışabilecekleri iş imkanı sağlayan bazı siteleri bulabilirsiniz. Bu amaçla takip etmeniz gereken basamaklar şunlardır:

 • İlgili sitede kendinize ait bir hesap oluşturmak
 • Bulunduğunuz sitede size sunulan freelance iş listelerine göz atmak
 • Kendinize uygun bulduğunuz işe başvuru yapmak
 • Başvurunuz kabul edildikten sonra işveren ile anlaşılan ücret üzerinden ödeme almak üzere çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu siteler arasında uluslararası alanda başvurabileceğiniz güvenilir siteler şunlardır:

 • Outfiverr.com,
 • upwork.com,
 • freelancer.com.
 • worknhire. Com
 • bionluk.com
 • webly.com
 • pariyer.com

Bu sitelerle bağlantıda kalarak 5 dolardan 100 dolara kadar değişen aralıklarda para kazanabilirsiniz. Çevrimiçi serbest  çalışma yaparken ödeme almadan önce yaptığınız işi tamamlamanız ve müşteri tarafından işin tam ve eksiksiz olduğuna dair onay almanız gereklidir. Yani çevrimiçi serbest çalışma kuralları arasında peşin ödeme almak, sık rastlanan bir uygulama değildir.

Online Çeviri (Tercüme)

Eğer ana diliniz dışında bir başka dili de iyi derecede biliyorsanız, o zaman çeviri yaparak ekstra para kazanabilirsiniz. İnternet üzerinde bir belgenin bir dilden bir başka dile çevrilmesini içeren projeler için istek yapan pek çok web sitesi vardır.

Çoğu tercüme şirketi için bu tür işler çok fazla zaman alıcı olabilir. İş yüklerini hafifletmek için Dünyanın her yerinden çevrimiçi olarak ulaşabilecekleri çevirmenler ile çalışmayı tercih ediyorlar. Bu alanda uluslararası ün yapmış güvenilir siteler şunlardır:

 • Freelancer.in
 • Fiverr.com
 • Worknhire.com
 • Upwork.com

Bu konuda ciddi çalışmalar yapan bazı Türk siteleri de şunlardır:
 • Bionluk.com
 • Armut.com
 • Protranslate.net

Bu siteler ile birlikte bir süre çalışarak profesyonel bir çevirmen olabilirsiniz.

Tamamlamaları gereken projeleri kendi kendine tamamlayacak kadar bilgisi ve/veya vakti olmayan kişiler bahse konu platformlarda çeviri yapılmasını istedikleri metinleri sergilerler. Kendinize uygun olan projelere teklif vererek,  çalışabilirsiniz. Genellikle bu platformlarda çeviri işlemleri kelime başına fiyatlandırılır.  Bazı diller için kelime başına verilen fiyatlar çok yüksek olabilir. Sözgelimi Çince vb. çok az kişinin bildiği diller için daha yüksek ücretler ödenir. İnternetten para kazanma yolları arasında çeviri yapmak oldukça geniş kapsamlı ve karlı bir alandır.

Online Eğitim

Belirli bir konuda uzmanlığınız varsa bu alanda çevrimiçi ders vererek de para kazanabilirsiniz. Sizin uzman olduğunuz konularda ev ödevlerine yardımcı olunmasını isteyen öğrenciler bulunduğu gibi, doğrudan doğruya uzmanı olduğunuz konuda ders almak isteyen bireyler de bulanabilir.  İnternet sayesinde her ülkeden, her yaşta öğrenci ile çevrimiçi bağlantı kurarak  ders verebilirsiniz.

Bu konuda uluslararası platformda güvenilirliğini kanıtlamış başlıca siteler şunlardır:

 • Vedantu.com
 • MyPrivate Tutor.com
 • BharatTutors.com
 • Tutorindia.net

Türkçe olarak eğitim verebileceğiniz başlıca siteler şunlardır:

 • Ozeldersalani.com
 • İnekle.com
 • Udemy.com
 • Onlineders.com

Bu siteler yardımı ile çevrimiçi ders vermek için izleyebileceğiniz basamaklar şunlardır:

 • İlgili web sitesinde profil oluşturmak
 • Profilinizde öğretmek istediğiniz konuları, kaç kişilik sınıfa ders verebileceğinizi, uzmanlık alanınızda ne kadar deneyiminiz olduğunu ve yeterliliklerinizin ne olduğunu belirtmek
 • Bahse konu siteye çevrimiçi öğretmen olarak kaydolmak

Pek çok sitede çevrimiçi çalışan öğretmenler için uygun zamanlar, esnek olarak ayarlanabilmektedir. Platformların hemen hemen hepsi yukarıda yazılı basamakları takip etmeniz için sizden öncelikle basit bir başlangıç formu doldurmanızı, daha sonra da bir eğitim demosu yollamanızı isterler. Bazı sitelerde de eğitim demolarının nasıl hazırlanması gerektiği ders olarak öğretilir.

İlgili web sitesine kabul edildikten sonra, site tarafından sizin için profil oluşturma, eğitim ve tanıtım   semineri düzenlenebilir. Web seminerine katılmanızı takip eden aşamada, siz de bu sitenin eğitimci kadrosu arasına kabul edilirsiniz. En son aşamada da çevrimiçi oturumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konuda deneyim sahibi oldukça elde edeceğiniz kazanç artacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi de internetten para kazanma yolları arasında çok tercih edilen bir yöntemdir. Arkadaşlarınızla ya da yabancılarla etkileşimde bulunmanıza ek olarak Facebook, Twitter, Instagram ya da Snapchat gibi sosyal ağ platformları da bireylerin para kazanmasına da hizmet edebiliyor. Pek çok firma ve markalar sattıkları ürünlerin daha iyi tanınması ve tercih edilebilir olması için sosyal medya yöneticilerine para ödüyor.
Bu alanda çok ciddi bir rekabet ortamı vardır. Sosyal medya yöneticiliği konusunda çalışmanın bir başka zorluğu da çevrimiçi izleyicilerin bu tip reklamlara ya da tanıtımlara gittikçe daha kısa süre ayırmak istemeleridir. Bu nedenle sosyal medya yöneticisinin mutlaka yaratıcılık özelliğinin gelişmiş olması gereklidir. Sosyal medya stratejisi konusunda çalışan kişilerin çok kısa ve etkileyici videolar ve/veya gönderiler hazırlayabilmeleri istenir.

Sosyal medya yönetimini üstlendiğiniz şirketlerle düzeli olarak planlanmış toplantılar yapmanız gerekebilir. Böylece şirketin pazarlama stratejisini hazırlarken, kuruluşta yaşanan gelişmeler konusunda güncel kalabilirsiniz. Bu sayede iş hedeflerini destekleyen yeni kampanya fırsatları oluşturmanız daha kolay ve güvenilir olur. Çalışma sırasında, kampanyaları yürürlüğe koymadan önce müşteri onay sürecine dikkat etmeniz de çok önemlidir. Müşteri onayı almadan hiçbir gönderinin videonun ya da kampanyanın yayına alınmaması konusunda dikkatli ve uyanık olmalısınız.

Sosyal medya yönetimi konusunda kendinizi geliştirmek için Google Dijital Atölye’deki derslere katılabilirsiniz.

İnternetten para kazanmak her geçen gün daha popüler ve kazançlı hale geliyor.

Bir Cevap Yazın