İngiltere duyurdu, vapingin(likit), sigaradan % 95 daha az zararlı olduğunu belirtti

By | 31 Aralık 2018

İngiltere likit daha sağlık dedi işte detaylar.

Hükümet, İngiltere’deki sigara içenleri, bazı bilimsel araştırmalar ve medya başlıkları tarafından oluşturulan şüphecilikle mücadele etmek amacıyla, sigara içmenin zararsız olmadığı ve sigarayı bırakmanın iyi bir yolu olduğuna ikna etmek için yeni bir kampanya başlatıyor.

Vapingin tütünden% 95 daha az zararlı olduğunu savunan Public Health England (PHE), bir sigara tiryakisi ciğerlerinde biriken ve siyah bir kabın içinde toplanan yapışkan siyah katran miktarını ortaya çıkaran bir deney videosu yayınlıyor. . Buna karşılık, buharlaştırma yoluyla aynı nikotin alımı, yalnızca bir kalıntı izi bırakır.

PHE’deki sağlık iyileştirme direktörü Prof John Newton, “Bir e-sigara yardımı ile sigarayı bırakabilecek binlerce sigarayı, güvenlik konusundaki yanlış korkular nedeniyle ertelemek trajik olur” dedi.

“Sigara içenlerin bir e-sigaraya geçmenin sigaradan çok daha az zararlı olacağına güvenmeliyiz. Bu gösteri, her sigaranın neden olduğu yıkıcı zararları vurgulamakta ve insanların vapingin riskin yalnızca bir kısmını oluşturabileceğini görmelerine yardımcı olmaktadır. ”

PHE, vaping risklerinin sigaraya kıyasla çok küçük olduğunu söyledi. Yayınlanan bazı çalışmalar sigaraya bakmadan risklere odaklanmaktadır. Örneğin Ağustos ayında Birmingham Üniversitesi’nden yapılan bir laboratuar çalışması, buharlaşmanın akciğerlerdeki hücrelere zarar verebileceğini iddia etti. Yazarlar, e-sigaraların sıradan sigaralardan daha zararlı olduğuna inanmadıklarını söylerken, 20 ila 30 yıldan fazla bir süre içinde bir etki olabileceğini öne sürdüler ve vapingin güvenliği konusunda “ihtiyatlı şüphecilik” yapılmasını istediler.

Dockrell, sahadaki tüm bilim adamlarının sağlığı geliştirme hedefleri olduğunu söyledi. “Bilim adamlarımızın bu konular hakkında kopuk olduklarını düşünmekten hoşlanıyoruz, ancak aslında bu alanda yer alan bilim insanları bu konuda derinden tutkulu” dedi.

E-sigaralarda kimyasalların riskleri ile ilgili çalışmalar medyada belirgin bir şekilde devam etmektedir. Dockrell, bazıları yanıltıcı, bazıları ise çelişkili idi. “İnsanlar kime inanacaklarını bilmiyor ve kendilerine en çok uyan şeye inanıyorlar” dedi. Sigarayı bırakmakta zorlanan bir sigara tiryakisi, e-sigaraların çok daha az zararlı olduğuna inanmak istemeyebilir.

Sigara içen insanlar.
Sigara içen insanlar. Fotoğraf: Kyodo Haberleri / Getty Images’den Kyodo Haberleri

Turları yapan öykülerden biri, vapingin “patlamış mısır ciğerine” neden olduğu – insanları e-sigaralarda da bulunan patlamış mısırın tadına bakmak için kullanılan kimyasalın neden olabileceği öksürük ve nefes için mücadele eden bir durum. Ancak kimyasal, diasetil, sıradan sigaralarda da 100 kat daha yüksek seviyelerde bulunur.

E-sigaralarla ilgili endişe, ABD’de okulu öğrencileri arasında boşa harcanan Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek. Birçoğu , bir USB çubuğunun boyutu olan Juul adında küçük bir cihaz kullanır . Tütün karşıtı kampanyacılar, e-sigaraların sigara içmenin “geçidi” olacağı konusunda endişe duyuyor ve bazı çalışmalar bunun olabileceğini gösteriyor.

Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü’nün Aralık ayında yaptığı bir anket , gençlerin sayısında büyük bir sıçrama buldu. Üç lise son sınıf öğrencilerinden birinden fazlası, geçen yıl sigara içtiğini, sigara içenlerin sayısının 10 katı ve yılda% 10’luk bir artış olduğunu söyledi. Birkaç ay önce, Gıda ve İlaç İdaresi, gençleri buharlaşma riskleri konusunda uyarmak için bir bilgilendirme kampanyası başlattı .

PHE, İngiltere’deki gençler arasında e-sigara kullanımının 2015 yılına kadar artmasına rağmen, rakamların o zamandan beri düzleştiğini söylüyor. ABD’nin aksine, İngiltere’nin sıkı düzenlemelere sahip olduğunu ve e-sigaralarda nikotin seviyesinin bir sınırının olduğunu – ABD’de Juul’da İngiltere’de olduğundan daha yüksek olduğunu söylüyor. Dockrell, “İngiltere’de gençler arasında buharlaşmanın tütün kullanımını artırdığını gösteren hiçbir çalışma yok” dedi.

PHE, e-sigaraların daha fazla insanın sigarayı bırakmalarına yardım edebileceğini söylüyor – bu da sigara kullananların yarısını öldürüyor. Sigara bırakma programından elde edilen veriler, nikotin yerine koyma tedavilerinin yanı sıra e-sigara kullananların% 65-68’inin bırakma konusunda başarılı olduğunu göstermiştir.

“Daha fazla sigara içen kişinin bir e-sigara yardımı ile tamamen ya da sigarayı bırakmalarını ya da yamalar veya sakız gibi diğer nikotin yerine koymalarını kullanarak, başarı şanslarını önemli ölçüde artıracağı için teşvik etmek istiyoruz. Sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız, ücretsiz çevrimiçi kişisel bırakma planımız sizin için doğru olan desteği bulmanıza yardımcı olacaktır ”dedi.

Videoda yer alan University College London’dan Dr. Lion Shahab, şöyle dedi: “Vapingin sigara içmek kadar zararlı olduğu inancı, sigara içenlerin sigarayı bırakmalarına yardım etmek için e-sigaraya geçmelerini engelliyor olabilir.

“Umarım bu açıklayıcı deney, insanların bir e-sigaraya geçerek kaçınılabilecek sigaraların yol açtığı büyük hasarı görmelerine yardımcı olur. Biz ve diğerlerinin yaptığı araştırmalar, buharlaşmanın sigaradan çok daha az zararlı olduğunu ve e-sigaraların uzun süreli olarak kullanılmasının, nikotin yamaları veya sakız gibi lisanslı nikotin ürünlerinin kullanılmasına benzer şekilde nispeten güvenli olduğunu göstermektedir. E-sigara veya yamalar ya da sakız gibi nikotinlerin değiştirilmesi, bırakma şansınızı başarıyla artıracaktır. ”

• Bu makale, 28 Aralık 2018 tarihinde, Halk Sağlığı İngiltere’nin vaping güvenliği konusundaki tavsiyelerini daha doğru yansıtacak şekilde değiştirilmiştir.

kaynak ; The Guardian

Bir Cevap Yazın