FİDE NEDİR ?

By | 9 Nisan 2018

Konu Özeti

Öncelikle herkese selamlar. Fide dendiği zaman akla ilk gelen, toprak olur sanırım. Çünkü fidenin yetiştiği yer topraktır. Bu konuda sizlere fide nedir? ve fide çeşitleri nelerdir. hangi sebzenin veya meyvenin fidesi olur, yada olmaz bunlardan bahsedeceğim. Keyifle okumanız ümidi ile.

FİDE NEDİR ?

Fide toprak, su, ve tohumun bir araya gelmesi ile meydana gelen bir oluşumdur. Genelde ticari olarak yapılan fide işlemi günümüzde hobi olarak ta yapılmakta ve kullanılmaktadır. Son yıllarda çoğalan nüfus artışı ile tüketim artmış ve üretim düşmüştür. Bunun sebebi ise yaygınlaşan sanayi ve fabrikalar gösterilmekte peki ya bu konunun fide ile ne alakası var der gibisiniz. Fide de artık günümüzde bir ticari meteryal olarak karşımıza çıkmakta ve satış ve geliştirme aşamalarını sizlere anlatacağım.

TİCARİ AMAÇLI YETİŞTİRİLEN FİDE

Son zamanlarda tarın işçileri azalmış ve toprak ile uğraşan kişiler tarla ekim işlerinde sıkıntılar yaşamaya başlamıştır. Bu durum ise fide ile tarla ekimini arttırmış ve bu alanda fide sektörü oluşmuştur. Çünkü fide ile yapılan tarın her zaman daha kolay ve az kişi ve az insan gücü ile yapılır. Çoğu çiftçi hale çekirdekten ekim yapsa da ülke genelinde ticari tarımın %85 li bir kısmı fide ile yapılmakta ve ürünlerin erken hasat edilmesi sağlanmaktadır.

Neden fide ile tarın yapıldığı ise tarının daha kolay olmasından ziyade ticari amaçlı mahsulün erken çıkarılması amaçlanmaktadır. Normal iklim koşullarında örnek verilmesi gerekirse karpuz marmara bölgesinde mayısın ilk haftası ekilir, Fakat bu işi ticari yapanlar mayısın ilk haftasında fide ile ekim işlemi yaparak normal hasadın 15 ile 25 gün önünde hasat yaparak çıkardıkları mahsullerin satışlarını daha rahat bir şekilde yapmakta ve kar elde etmektedir.

Genelikle ak deniz gölgesinde ticari olarak yapılan fide yetiştiriciliği seralar yardımı ile yapılmaktadır. İsteğe ve talebe göre yapılan fide yetiştirme işleme türkiyenin her bölgesine kargolar yardımı ile sevki yapılmakta ve hizmet sağlanmaktadır.

HOBİ AMAÇLI YETİŞTİRİLEN FİDE

Günümüz şartlarında topraktan uzak kalmış bir durumdayız. Bu da bizi ufak da olsa bahçemizde veya balkonumuzda toprakla iç içe olmayı ve bir şeyler yetiştirmeyi etmektedir. Yukarıda yazdığım gibi ticari amaçlı ikiler fidelerde az miktarlarda, alıp hobi olarak ufak bahçenizde veya balkonunuzda fide ekebilir ve biraz da olsa kendinizi huzura kavuştu verirsiniz.

Günümüzde birçok kişi hobi olarak ufak bir bahçesi olmasa da balkonunda bu tarz meyveler ve ya sebzeler etmektedir. Bunun en kolay yolu yapı marketlerinde bir saksı alarak veya evde bulduğunuz bir kap yardımı ile çok kolay bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu mutlaka fide nereye gideceksiniz kabın alt kısmında su delikleri olması gerekiyor. Eğer saksının veya evde bulduğunuz kabın altında su delikleri yok ise ektiğini siteler kısa bir süre içerisinde su dışarı tahliye edilemediğinden dolayı ne yazık ki çürüyecektir. Bu konuya mutlaka özen gösteriniz çünkü hiçbir zaman emeğinizin boşa gitmesine istemeyiz.

Artı olarak fideyi kendinizde evde yetiştirebilir ve bu işi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz. Bir sonraki yazımda fide nasıl yetiştirilir, bundan bahsedeceğim ve linkini buraya yapıştıracağım. Şimdi gelelim hangi sebzelerin fidesi olur hangi sebzeleri fidesi olmaz.

Fidesi olan sebzeler

Karpuz fidesi

Şu an günümüzde belki de en çok kullanılan fidelerin başında Karpuz fidesi gelmektedir ticari amaçlı ekilen istenenlere gönderilen karpuz fidesi en popüler sebze fidelerinden bir tanesidir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber karpuz fideleri de kendi içerisinde 3 ayrı kategori ayrılmıştır. Bunlardan biraz bahsetmek istiyorum.

Kabak aşısı genellikle Adana bölgelerinde yaygınlık ve kullanılan kabak aşısı karpuzun daha sağlam ve zararları karşı daha korumalı olmasını sağlamaktadır. Normal fideyi kabak fidesi ne aşılayarak yapılan kabak aşısı çoğu tüketici tarafından tavsiye edilmemektedir. Nedeni ise karpuzda kabak tadını aldığını söylemiştir bir karpuza kabak aşısı olup olmadığını anlamak o kadar da kolay değildir. Fakat size bir tavsiye vermek istiyorum karpuzun kökünde iki doğru bir basıklık var ise o karpuz büyük bir ihtimalle kabak fidesi ile yapılmış bir karpuz dur. Zaten eve gittiğinizde karpuzu keser kesmez bunu anlayacaksınız. Çünkü kabuğu çok kalın ve çekirdekleri büyüktür, kabuğunun kalın olması kesinlikle ticari amaçlı ve karpuzun ağır çekmesi amaçlanmıştır.

Hibrit tohum olarak bilinen ve yurt dışından getirilen karpuz tohumları tane ile satılmaktadır 2000 lik paketler halinde getirilen hibrit tohumlar yerli Karpuza göre daha fazla karpuz vermekte. Fakat yerli karpuzun hiçbir zaman aynen lezzette olmamaktadır. Ticari amaçla kullanılan hibrit tohumlar genetiğiyle oynanmış ve tüketiciler tarafından tavsiye edilmeyen karpuz türleridir. Dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde anlaşılmayan hibrit çekirdekli karpuzlar lezzetinden kendine ele vermektedir.

Yerli karpuz çok lezzetli harika bir tadı vardır yerli karpuzu anlamak için elinize karpuza vurursanız tok diye bir ses gelecektir ve yerli karpuzu bıçağı dokun durduğunuz gibi çatlamalar meydana gelir ve karpuz parçalanır. Eğer bıçakla kestiğiniz karpuz çatlamıyor ise o karpuz yerli karpuz değildir. Yerli karpuz genelde Marmara Bölgesi’nde yetiştirilmektedir.

Diğer fideleri saymak gerekirse domates fidesi, biber fidesi, Kavun fidesi, lahana fidesi, salata fidesi, patlıcan fidesi

Fidesi olmayan sebzeler

Fides olmayan sebzeler genellikle çekirdekten veya sert nasıl ekilir bunların en başında ıspanak durum havuç gibi sebzeler gelmektedir. Bunlar genellikle tarla hazırlandıktan sonra serpme bir şekilde ekilir kendi başına çıkması beklenir.

Karpuz fidesinin açılımını yaptığım gibi diğer fidelerinde açılımını yapmamı isterseniz lütfen yorum kısmına belirtiniz elimden geldiği kadar sizlere yardım etmek için bu yazdığım yazıyı daha geniş kapsamlı bir yazı haline getirebilirim fide nedir yazısına burada son veriyor. okuduğunuz için teşekkür ediyorum yorumlarınızı bekliyorum, iyi günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın