Fide nasıl ekilir

By | 14 Nisan 2018

Konu özeti

Bu makalede mavadan aldığımız veya bir ağaçtan kopardığımız meyve yada sebzelerin fideleri nasıl ekilir, hangi aşamalardan oluşur bunlardan bahsedeceğiz.

Fide nedir, fide çeşitleri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın

İçerik başlıkları

  • Fide toprağı
  • Fide ekipmanları
  • Nasıl ekilir
  • İlk sulama
  • Fide muhafaza
  • Rutin sulama

Fide toprağı

Fide ekimi için toprak hazırlama en temel faktördür. Çünkü fide bütün aşamalarını bu toprakta tamamlar. Fide toprağını ister kendiniz, ister satın almanız mümkündür. Bu seçeneği biz sizlere bırakıyor ve iki aşamayı da sizlere sunuyoruz.

Fide toprağı hazırlama

Fideler yaşamlarını sürdüreceği toprak çok önemlidir, bu toprak hem yumuşak olmalı hemde besleyici olmalıdır. Besleyici demek yani organik gübre kullanılmaktadır. 1 kilo toprak için 400 Gr gübre kullanımı uygun olacaktir. Gübrenin kuru ve eskimiş olması onemlidir. Gübre çeşitleri oldukça fazla olmasına rağmen en çok bulunana ve tercih edilen gübre inek ve koyun gubresidir. Son zamanlarda popüler olan solucan gübresi de kullanılmaktadır. Bir başka yazımda sizlere solucan gubresinide yazacağım. Gübre ve toprak karışımı staril bir ortamda yapılması önemlidir ve karışım az miktarda nemli olması gerekir.

Satın fide toprağı

Kendimiz bu toprak hazırlama işlemi ile uğraşmak istemiyorsanız fide toprağı satın alabilir ve fideleri bu toprağa ekebilirsiniz. Genelde bu toprağın adı torf olarak geçer fakat bir sürü çeşitleri vardır. Kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir durumdur fide toprağı satın almaniz. Çünkü satın fide toprağı daha staril ve daha besleyici olmaktadır yaptığım denemeler de satın fide toprağının daha başarılı olduğunu gözlemledim. Satın fide toprağı lt olarak satılmaktadır. Kalite kalite satılan fide toprağını en düşük kalitesi dahi daha yüksek verim sağlamaktadır. Ziraî bayii ve internet marketlerden satın almanız mümkündür. Daha yumuşak bir toprak yapısı ve su tutması nedeni ile fidelerde yara sağlamaktadır. Toprak hazır olduğuna göre artık bir diğer konuya geçebilirsiniz.


Fide ekipmanları

Toprak hazırlığı yaptıktan sonra fideleri nereye ekmemiz gerekiyor fide ekipmanları nelerdir. Fideleri viyol veya bardaklara, plastik kaplara ekmemiz gerekiyor bu tür malzemeleri ziraî bayii lerde internetten veya yapı market lerden sağlamanız mümkün. Kalitesi çok önemli değildir. Fakat ekilen fide ile orantılı olması gerekiyor eger büyük bir sebze veya meyve ağaçları ekilecekse viyol de buna göre seçilmelidir.


Fide nasıl ekilir

Asıl ana konumuz olan fide nasıl ekilir, nelere dikkat edilir. Fide ekimi için gerekli olan toprağı ve fide kapları hazır olduğununa göre fideleri ekmeye başlayabilirsiniz. Fide kaplarına %80 civarında toprak ile dolduruyor ve orta derecede sıkıştırma yapıyoruz. Bütün kapları doldurmadan ekme işine baslamiyoruz, kapları doldurma işlemi bittikten sonra çekirdek ekim işine başlıyoruz. Bunu sebebi ise toprak doldurma islemini el alışkanlığı olduğu için hepsini aynı ayarda yapmamız gerekiyor. Kapların hepsi doldurduğu zaman çekirdekleri kabın ortasına koyarak 7cm iç kısma bastırıyor ve gomuyoruz. Artık fidelerimiz ekildi ve sulamaya hazır halde.


İlk sulama

En can alıcı nokta olan ilk sulama çoğu kişi tarafından yanlış bilinmekte ve yapılmaktadır. Bütün kaplar hazır olduğunda bu ilk sulama işlemi yapılır. İlk sulamada bir fıskiye yardımı ile bol bir şekilde sulama yapılması gerekiyor yani kanların altı delik olduğu için fazla sulama yapma ihtimalimiz yok bu yüzden bol su vererek toprağı suya doyurmaniz sart. Bu ilk sulamada ziraî ilaçlarda veriliyor bu başka bir konu bu konuyu da daha sonra kaleme alıp link vereceğim.

Fide muhafaza

Bir başka önemli konuda ekilen fidelerin kapalı bir serada muhafaza etmektedir. Her ne olursa olsun bu konu çok önemlidir. Kendi yaptığınız bir ufak sera bile bu işiniz görecek ve sizlere fayda sağlayacaktır. Eğer sera içerisine koyma imkanı nız yok ise kapların üzerlerini streç bir film ile kapatmamız gerekiyor.

Rutin sulama

Artık herşey bitti ve fideler oluşumu için geçecek zaman bekleniyir. Rutin sulama işlemi toprak kontrolü yapılarak toprak nemli şekilde kalacak şekilde yapılır. Eğer toprak kurutulur ise fideler oluşumunu sağlamaz veya ölürler.

Sonuç olarak artı fide ekmeği bilir ve bu işlemi yapabilir duruma geldiniz

Yazımı okuduğunuz için teşekkür eder duygu ve düşüncelerinizi yorum kısmından belirtmek veya ilatisim formundan yazabilirsiniz iyi günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın