Evde spor nasıl yapılır ?

By | 19 Mart 2018

Merhaba arkadaşlar son yıllarda çok popüler olan, popülerliğin dışında aslında gerçekten de hayatımızın bir parçası olarak kabul etmemiz gereken spor yapmak tamamı ile aslında bizim için olmazsa olmaz bir gereksinimdir. fakat spor yapmak bir gereksinim dışında tutularak kimileri hobi olarak, kimileri fazla kilolarından kurtulmak için, kimileri zayıf olduğundan dolayı, kilo almak için spor yapmaktadır. Tabii ki bunları yargılamıyoruz bunlar zaten olması gerekenler fakat spor yapmayı gerçekten hayatın bir parçası olarak görmeliyiz. Nasıl üç öğün yemek yiyorsak spor yapmak da bunun gibi olmalı. Çünkü sağlıklı bir yaşam için spor şarttır. Televizyonlarda

özellikle dizilerde gördüğümüz aktörler çoğu zaman spor salonlarına gidip spor yapmaktadır, çoğu insan bunları özenip spor salonuna gitmektedir ya da sadece özenip spor salonuna yazılıp benim 3 aylık ücretini ödedikten sonra spora gitmeyip parasını yapmaktadır. Şimdi arkadaşlar bu yazımda evde spor yapma ile spor salonlarında spor yapmanın arasındaki fark anlatacağım. Yazın bitirdikten sonra eğer ihtiyacınız varsa spor salonuna gideceksiniz ya da hiç para ödemeden evde günlük sporumuzu rahat bir şekilde yapacaksınız sırasıyla konularına başlıyorum. Öncelikle spor nedir bundan bahsedelim.


Spor nedir ?

Rutin giden hayatımızda yaptığımız aktiviteler normal yaşamın bir parçasıdır, 24 saatlik bir hayatta yürümemiz, çalışmamız hiçbir zaman için spor değildir. Spor rutinin dışında vücudum artı b. Efor sarf etmesidir. Yani bu ne demek oluyor çalışmanın dışında yani normal bir yürüyüşe dışında spor yapmak için yaptığımız aktiviteler spordur. Örneğin bir saat yürüyüş yapmak, yarım saat koşmak bunların hepsi spor kelimesinin içerisine girir.


Spor salonunda nasıl spor yapılır ?

İlk defa bir spor salonuna gidiyorsanız muhtemelen spor salonu içindeki aletler sizi cezbedecek tir ilk girdiğinizde yüksek sesli yabancı müzik insanın kulağına harika geliyor ve sizi bir hoca karşılayacak. Buyrun beyefendi veya hanımefendi nasıl yardımcı olabilirim, gibi sözler ile ilgilinir ve salona yazilmaniz, için sizi ikna etmeye çalışacaktır. Bunu örnek verirsek kişiye özel program yapıyoruz, vücut yağı oranın ölçüyoruz ve sürekli takipte kalıyoruz arkadaşlar bu gibi sözler bütün spor salonlarından bahsetmiyorum çoğunda sizden parayı alana kadar yapılan taktiklerdir. Parayı verdikten hemen sonra geldiğinizde ilk gün sizlere gösterilecektir şundan 10 tane yapıyorsun şu anda 20 tane yapıyorsun falan filan elinize bir kağıt tutuşturup bir daha yanınıza kimse gelmeyecektir. O Beklediğiniz ilgiyi göremediğiniz den dolayı büyük ihtimalle bir hafta içerisinde sporu bırakacaksınız ama bazı spor salonları var ki onları kesinlikle aynı kefeye koymuyorum bazı spor salonları bu işi gerçekten layiki ile yapmakta ve sizlere sporu sevdirmektedir.


Hangi durumlarda spor salonunda gitmeliyiz ?

Arkadaşlar spor salonlarında profesyonel bir yardım aldığınızdan dolayı evde kendiniz yapacağınız buradan çok daha iyi sonuçlar alırsınız. Yukarıda yazdığım yazıyı unutmayın. Kendinize çok güzel bir spor salonu bulunuz kilo alma gibi durumlarda diyetisyen ile kontrollü olarak spor salonlarına gitmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Çünkü kilo almak, alamayanlar için o kadar da kolay bir şey değil kesinlikle profesyonel bir yardım şarttır. Diyetisyene mi spor hocasını size verdiği programı düzenli bir şekilde uyguladığımız zaman mutlaka olumlu sonuçlar alacaksınız. Evde bu işlemi yapmanız biraz zor olacaktır nedeni ise kilo almak isteyenler genellikle programları ağırlık çalışma üzerine kurulmaktadır ev gibi ortamlarda bu tarz bir çalışmayı uygun görmüyoruz kesinlikle bir profesyonel hoca ve diyetisyen yardımı ile kesin bir çözüm alacaktır.

Spor salonu gitmeniz gerekiyor ise spor çantası nasıl hazırlanır yazımı okuyabilirsiniz.


Vücut geliştirmek için spor yapmayı düşünüyorsanız. Burada da sizlere spor salonunun yolu görünmektedir vücut geliştirmek kesinlikle bir profesyonel Hoca gözlemi ile yapılması şarttır evde kendiniz ne kadar uğrarsanız da o istediğiniz vücudu sahip olmanız gerçekten çok zordur. Tabii ki evde bir spor sonunuz yoksa. Çünkü vücut geliştirme tamamen ağırlık kaldırmaya, devam bir işlemdir. Eğer ağır vücut çalışmak istiyorsanız bunu evde değil mutlaka bir salonda yapmanız gerekiyor.


Evde spor nasıl yapılır ?

Geldik asıl konumuz olan evde spor nasıl yapılır. Öncelikle üstte yazdığım nedenler sizde yok ise spor salonuna gittiğinizde en azından ilk üç ay sizlere kardiyo yaptıracaklar. Kardiyo nedir. Kardiyo spora başlangıç ünitesi olarak görebilirsiniz yani spor salonuna gitmeden evde rahatlıkla yapmaz mümkündür. Çünkü kardiyoda ağırlık yoktur göbek bölgesi göbek kenarları baldırlar kalçalar omuzlar. Öncelikle bir şekile sokulmak için kardiyo ile başlanır evde kolayca temin edebileceğiniz aletler ile hiç para ödemeden kardiyo yapmanız mümkündür. Evet artık başlayabiliriz.


İnternet ten veya spor yapı marketlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz ve fiyatı da çok ucuz olan bel çevirme aparatı bel bölgenizi ve karın bölgenizi spor salonuna gitmeden evde yapmanızı sağlayacaktır. Isınma hareketinden sonra bunun üzerine çıkarak sağlam bir yere tutunarak günde 5 dakika belinizi sağa sola çevirmek size yeterli olacaktır.

Bir diğer aşama olan mekik çekme evde yapabileceğiniz en basit karın egzersizi hareketidir. Ayağınızı kanepenin altına sabit dediğinizde çok kolay bir şekilde mekik çekmeniz mümkün olacaktır bu hareketi ise gün geçtikçe arttırarak yapmazsınız.

Bir diğeri olan şınav çekme hiçbir aparata ihtiyaç duymadan ev ortamında çok rahat bir şekilde yaptığınız bir harekettir. Geniş bir yere uzanarak şınav çekme işlemini her gün arttırarak yapabilirsiniz.

Kardiyo asıl temeli olan koşu ve yürüyüş eğer koşu bandı var ise bunu evde yapabilirsiniz. Eğer koşu bandınız yoksa kendinizi dışarıya çıkarım bir parkta veya spor için ayrılmış yollarda yürüyüşü bir koşu yapabilirsiniz.

 

Bu hareketleri yapmadan önce mutlaka ısınma hareketlerini yaparak başlayınız. Spora başlamadan önce vücudumuzda satmak hem ağrılarınızı engellemekte hem de spor yapmayı sonrasında doğabilecek olan sakatlanmaları engellemektedir.


Dip bilgi

Spor salonunda yapılması gereken spor mutlaka spor salonu yapılmalıdır. Çünkü her işin bir uzmanı vardır onun için eğer biri profesyonel yardım almanız gerektiğini düşünüyorsanız bizim size tavsiyemiz konuyu iyice araştırıp spor salonlarına gidip konu ile ilgili bilgiler toplayıp bir değerlendirmeden sonra karar vermelisiniz ama ne olursa olsun sporu benimsemek hayatımızın bir parçası olarak görmeliyiz. Ulu Önder ATATÜRK’ümüzün şu söylediğin sözü söylemeden yazın sonunu getiremeyeceği sağlam kafa sağlam vücutta bulunur yani vücudumuz her zaman için sağlıklı ve sağlam olmalıdır.Siz siz olun sporu hayatımızın bir parçası olarak görün.

Yazımı sabırla okuduğunuz dan olayı size de teşekkür eder duygu ve düşüncelerinizi alttaki yorum kısmından veya iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz iyi günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın