E-devlet miras sorgulama

By | 6 Mart 2018

MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIR

E-devlet her geçen gün sisteme bir yenilik eklemeye devam ediyor. Son yenilik olma, e-devlet miras sorgulama sistemi bugün itibariyle yani 6 Mart 2018 tarihinde bilgi vermeye başlayacak. Son zamanlarda yaptığı  soy ağacı ve şehit sorgulama hizmetleri büyük talep görmüş ve kısa süreli sistem kitlenmesi olmuştu fakat kısa zaman içerisinde sistem düzeltilip normal hale getirildi ve hizmet vermeye devam etti.


Miras sorgulama işlemi, yıl ile sınırlı olacak, yani ölüm tarihi 1990 yılından sonra olan kişilerin miras sorgulama bilgileri UYAP işbirliği ile paylaşılacak.

Bu işlemi yapmak ve miras sorgulama işlemine ulaşmak için TC. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi olmak zorundadır.

E-devlet şifresi nasıl alınır

E-devlet şifresini almak miras sorgulama çok kolay bir işlemdir. Önceleri çok zor olan bu işlem artık, basit bir şekilde yapılmaktadır. e-devlet şifre çıktığı ilk zamanlarda herkes tarafından tam anlamı ile bilinmeyen bir sistem olduğu için, insanlar bu konu ile çok sıkıntı yaşıyorlardı. Fakat e-devlet sistemi bunun için bazı konularda düzenleme  yaparak, çoğu problemin önüne geçti diyebiliriz.

örneğin; e-devlet sistemi ilk çıktığı zamanlarda 3 ayda bir zorunlu şifre değişikliği (güvenlik için) insanları zora sokuyor ve şifreleri unutmaları sonucu şifreleri kayboluyor ve giriş yapmak için ptt den tekrar para ödeyip şifre almak zorunda kalınıyordu,artık böyle bir sıkıntı yok şimdi yapmanız gereken tek şey  Size en yakın PTT şubelerinden ulaşabilirsiniz


Yazıyı okuduğunuz için teşekkür eder, soru ve düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak bana ulaşabilirsiniz iyi günler

Bir Cevap Yazın