Depremde neler yapmalıyız

By | 31 Ocak 2020

Depremde nerede durmalı ?

1) ‘ yapılar yıkılır iken basitçe ‘ yere kapanan ve korunan’ insanlar istisnasız her zaman ezilerek ölüyorlar. Masa, araba gibi maddelerin altında olan  insanlar çoğu zaman ezilerek ölür.

Deprem anında yaşam üçgeni/cenin pozisyonu

Bütün hayvanlar kediler, köpekler, maymunlar ve bebekler ana karnında nasıl bir pozisyon alırsa yani cenin pozisyonunda sizlerde aynı şekilde bu pozisyonu almanız gerekmektedir. Bu doğal bir  olaydır ve tehlike anında içgüdüsel olarak yapmanız sağlar ve güveli bir şekilde sizleri korur . bu sayede kendinize daha küçük bir alan yarattığıniz için bu boşlukta hayatta kalma şansınız daha yüksektir . sağlam bir eşyanın yanıda bu pozisyonda kalmanız sizleri hayatta bağlayabilir ve kurtarabilir.

Depremde en güveli yapı hangisidir.

deprem sırasında keresteden yapılan yapılar diğerlerinden daha güvenlidir. Sebebi basittir; ağaç esnektir ve sallatı sırasında hareket eder ve direnç göstermez. deprem esnasında keresteden yapılan bina çöker ise içerinde sizlere daha fazla sığınma yeri kalır . Ayrıca, keresteden yapılan binalar diğer betondan yapılan binalardan daha az ağırdır ve sizin üzerinizde fazla ağırlık yapmazlar. tuğla olan binalar yıkım sırasında tuğlalar kurulacağı için bu Ufuk parçalar ayriyeten sizlere zarar verebilirler.

Depreme uykuda yakalanmak.

deprem sizi en korumasız zamanımıza uykuda kalkarsa, uyanır uyanmaz hiç panik yapmadan yatağın yanındaki boşluğu kullanın ve cenin pozisyonunda belleğin. oteller, moteller, ve ücretli kalınan yerler depremde yapılması için müşterilerine bir not yazarak deprem anında yatağın yanındaki boşlukta cenin pozisyonu oluşyurmalarını söylemeli ve belirtmelidir.

Depreme uyanık yakalanmak.

evde istirahat halindeyken veya televizyon izlerken sizi deprem yakalarsa , kendinizi dışarıya çıkacak vaktiniz yoksa , dayanıklı bir malzemenin yanıda hemen cenin pozisyonun oluşturarak bekleyiniz. bu yaptığınız hareket sizi hayata bağlayabilir.

Depremde kapı kirişi

deprem olurken sakın kapı kirişi altında durmayın, nedeni ise kapı kirişinin nasıl yıkılacağını tespit etmek zor, yani öne yada arkaya devrilirse sizi korumayacaktır ve tavanın altında ezilerek öleceksiniz, kapı kirişi eğer yana doğru yıkılır ise bu sefer yine sizleri korumayacaktır. deprem olunca çok yaygın bir bilgi olan kapı kirişinin altına geçmek çok sakıncalıdır ve sizleri depremden korumaz.

depremde merdivenleri kullanmak, tehlikeli midir?

deprem anında hiçbir zaman merdivenden inmek aklınıza gelsin çünkü mediven binanın en dayanıksız yeridir. sağlam olsa bile sallatı ile beraber ve insanların bir anda merdivenlere çıkması bina yıkılmasa dahi merdivenlerin yıkılmasına sebep olabilir. deprem esnasında merdiven ve merdiven boşlukları en güvensiz yer olarak adlandırılır.

Depremde nerede durulmalı

deprem esnasında eğer mümkünse binanın dış kısımlarına yönelin ve hayat üçgeni kurun eğer göçük altında kalır ve yaşarsanız sizi kurtarmak daha kolay olacaktır. binanın ne kadar iç kısımlarında olursanız kurtarma işlemi o kadar zorlaşır.

eğer deprem anında araç içinde yakalanırsanız ve üzerinde köprü yada iki yanınızda binalar var ise
arabaların içinde çıkıp, arabanın  yanına yatıp.

Deprem çantası ve deprem düdüğü

deprem çantası zaten çok önemli fakat en önemli olan şey deprem düdüğü enkaz altında iken bağırma ihtiyacı duymanız normal fakat en fazla 1 saat bağırdıktan sonra sesiniz mutlaka kısılacaktır. fakat deprem düdüğü sizi hayata döndürecek bir alet olduğunu unutmayın.

Bu yazdıklarım benim şahsi ve araştırarak esinlendiğim bilgilerdir. unutmayın deprem öldürmez cehalet öldürür

Bir Cevap Yazın