coronavirüs nedir, covid-19 nedir, nelere dikkat edilmeli

By | 16 Şubat 2020

Çinli yetkililer, yüzlerce insanı hasta eden ve yoğun ay yeni yıl seyahat döneminde dünyanın diğer bölgelerine yayılan ölümcül yeni virüs salgınını kontrol altına almak için eşi görülmemiş bir şekilde beş şehre kilitleme önlemleri uyguladılar.

Yetkililer, Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’dan Perşembe sabahı otobüsleri, metroları, feribotları askıya alarak ve giden yolculara havaalanı ve tren istasyonlarını kapatan ulaşım bağlantılarını yasakladılar. Günün ilerleyen saatlerinde, yakındaki merkezi Çin şehirlerinden Huanggang ve Ezhou da benzer önlemler aldı. Daha küçük Chibi ve Zhijiang şehirlerine de seyahat kısıtlamaları getirildi.

Yerel hükümetin bir bildirisine göre, gece yarısından başlayarak, Huanggang’daki uzun mesafeli otobüsler, hızlı transit sistemi ve tren istasyonu kapatılacaktı. Sinemalar, internet kafeler ve diğer eğlence mekanlarının tümü durur. Sakinler, “özel nedenler” haricinde şehri terk etmemelidir.

Ezhou’daki bir hükümet uyarısı, kentin demiryolunun Perşembe akşamı çalışmasının durduğunu söyledi. Yakındaki Chibi’de yetkililer, otobüslerin ve kırsal ulaşım bağlantılarının durdurulacağını söyledi. Yetkililer ayrıca tur operatörlerine operasyonları iptal etmelerini emretti ve daha büyük ölçekli kültürel etkinliklerin yapılmayacağını söyledi.

Sars’a yol açan aynı virüs ailesinden 633 doğrulanmış coronavirüs vakası olmuştur . Çinli yetkililer 95 hastanın kritik durumda olduğunu söylüyorlar.

Perşembe günü Hebei eyalet sağlık otoritesi, enfekte bir hastanın öldüğünü, salgının başladığı Hubei eyaleti dışında ilk teyit edilen ölümü işaret ettiğini ve toplam ücretin 18’e düştüğünü söyledi.


ABD , Tayvan, Güney Kore, Tayland, Japonya, Hong Kong, Vietnam ve Singapur’da da davalar teyit edildi .

Yetkililer, Cumartesi günü başlayan ve genellikle yüz milyonlarca Çin’i ülke genelinde çapraz gören Çinli bir yıl tatilinin endişesini, ülkenin neredeyse tüm illerine ulaşan bir salgını daha da kötüleştirecek.

Devlet tarafından işletilen Beijing News, başkentin iki tanınmış ay yeni yılı tapınak fuarı da dahil olmak üzere olayları iptal ettiğini söyledi. Pekin’de şu anda bir müze olan saray kompleksi olan Yasak Şehir, Cumartesi günü süresiz olarak kapanacağını duyurdu.

Ülkenin demiryolu işletmecisi China State Railway Group, yolcuların Cuma gününden itibaren ülke çapında biletlerde tam para iadesi alabileceklerini söyledi.

Süpürme tedbirleri Çin’in komünist hükümetine özgü olmakla birlikte, büyük çaplı karantinalar, ölümcül salgınlarda bile, insanların özgürlüklerini ihlal etme endişeleri nedeniyle dünya çapında nadirdir. Ve bu tür önlemlerin etkinliği belirsizdir.

Associated Press’e , Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin temsilcisi Gauden Galea, “Bildiğim kadarıyla 11 milyon kişilik bir şehir barındırmaya çalışmak bilime yenidir” dedi. Daha önce bir halk sağlığı önlemi olarak denenmemiştir. Bu aşamada işe yarayıp yaramayacağını söyleyemeyiz. ”


Perşembe günü geç saatlerde Wuhan şehir yetkilileri, araba seyahatiyle ilgili sınırların ilk kez Cuma günü öğle saatlerinde uygulanacağını söyledi.

Wuhan’da süpermarket rafları boştu ve yerel pazarlar, konut sakinleri malzemeleri istiflediklerinden ve kendilerini evde izole ettikleri için ürünlerden satıldı. Benzin istasyonları, sürücülerin yakıtla dolup taşırken rezervlerin tükendiği söylentileriyle boğulmuştu. Yerel sakinler, eczanelerin yüz maskelerinden satıldığını söyledi.

“Uyandığımda haberleri görünce çıldırmış gibi hissettim. Bu şimdi biraz geç. Hükümetin önlemleri yeterli değil ”diyor Wuhan’daki ilkokul öğretmeni tam adını vermemeyi isteyen 26 yaşındaki Xiao.

Barikatlar Wuhan'daki kapalı Hankou tren istasyonuna erişimi engelliyor.
FacebookTwitterPinterest
 Barikatlar Wuhan’daki kapalı Hankou tren istasyonuna erişimi engelliyor. Fotoğraf: AP

Wuhan’daki kaygı, hastanelerin hastaları geri çevirdikleri için yeterli yer olmadığı için şiddetlendi. Perşembe günü Guardian ile temasa geçen bir hastane, 500 ila 600 arasında hasta olduğunu ve bunun yerine hastaların bir toplum sağlık merkezine gitmesini önerdiğini söyledi. Çin medyasına göre, Wuhan’daki sekiz hastane koruyucu ekipman bağışları çağrısında bulundu.

Yetkililer , Sars salgını sırasında Pekin’de inşa edilen bir izolasyon tesisinden sonra modellenen hastaları ağırlamak için altı gün içinde yeni bir hastane inşa edeceklerini söylediler

coronavirüs nedir ve endişelenmeli miyiz?

Hubei yetkilileri, bahar festivali tatili için ara veren okulların bahar döneminin başlamasını geciktireceğini söyledi.

Yeni tanımlanan koronavirüsün hastalıkları geçen ay Çin’in merkezindeki bir sanayi ve ulaşım merkezi olan Wuhan’da ortaya çıktı. Anakaradaki vakaların büyük çoğunluğu kentte olmuştur.

Analistler, bildirilen vakaların çoğalmaya devam edeceğini tahmin ettiler. Galea, “[Dava sayısı] binlerce olsa bile, bu bizi şaşırtmaz” dedi. Yetkili, vaka sayısının salgının şiddetinin bir göstergesi olmadığını, ölüm oranının düşük kaldığı sürece sözlerine ekledi coronavirüs ailesi, Çin’den 2002-03’te bir düzineden fazla ülkeye yayılan ve yaklaşık 800 kişiyi öldüren Sars salgını gibi daha ciddi hastalıklara neden olan soğuk algınlığı ve virüsleri ve gelişen Orta Doğu solunum sendromunu içerir. develerden.

Çin, Sars’ı ele alırken hataları tekrarlamaktan kaçınmaya istekli. Aylar boyunca, hastalık dünyaya yayıldıktan sonra bile, Çin hastaları otellere park etti ve gerçek vaka sayısını gizlemek ve DSÖ uzmanlarından kaçınmak için onları ambulanslarda sürdü.

Mevcut salgında Çin’e hızla bilgi paylaşımı yapıldı ve Başkan Xi Jinping bunu öncelikli olarak vurguladı.

DSÖ Perşembe günü, salgının küresel bir sağlık acil durumunun ilan edilip edilmeyeceğini önerecek olan ikinci bir bilimsel uzmanlar toplantısı düzenliyor.