Çin Filiz Tohumları Ay’da, İlk Kez Biyolojik Madde Orada Büyüdü

By | 23 Ocak 2019

Ay’daki adamı duydun – peki ya Ay’daki bir bitki?

Şey, belki de değil. Çünkü daha önce hiç yapılmadı. Şimdiye kadar. Chang’e 4 adında Çinli bir ay ülkesi, Ay’da bir bitki yetiştirme görevinde başarılı oldu.

Bitkiler daha önce Uluslararası Uzay İstasyonunda büyütülmüş, ancak hiçbir zaman Ay’da yetişmemiştir.

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından Çin Ay Keşif Programı (CLEP) ile birlikte bugün (15 Ocak) yayınlanan bir fotoğrafta, 3 aydaki Chang’e 4’e dokunduktan 12 gün sonra pamuk filizlerinin diğer filizlenmiş bitkilerle birlikte iyi büyüdüğü gösterildi. , 2019, yüzey jeolojisini analiz etmek için aletler taşıyor.

Ay’ın bitki büyümesini kolaylaştırabildiğini görmek misyonu, diyorlar ki, Dünya’nın tek doğal uydusu üzerine bir temeli atmanın temelini atıyorlar.

Herhangi bir biyolojik maddenin Ay’da ilk kez büyüdüğünü gösteriyor ve uzun süreli uzay araştırmalarına doğru önemli bir adım olarak görülüyor.

Denemenin baş tasarımcısı Prof Xie Gengxin, Güney Çin Sabah Postası’nda şunları söyledi:

Uzayda gelecekteki hayatta kalmayı dikkate aldık. Bu bitkilerin alçak yerçekimli bir ortamda büyümelerini öğrenmek, gelecekteki uzay üssünü kurmamızın temelini atmamızı sağlayacaktır.

Avustralya Astronomik Gözlemevi’nin büyük astronomu Fred Watson, BBC’ye gelişimin ‘iyi haber’ olduğunu söyledi.

Watson ekledi:

Gelecekte astronotların, ayları kendi mahsullerini kontrollü bir ortamda yetiştirmeye çalıştıklarında aşılmaz bir sorun olmayabileceğini öne sürüyor.

Ay’ı sahneye koyma yeri olarak kullanmanın, özellikle de Mars’a olan uçuşlarda kesinlikle büyük bir ilgi olduğunu düşünüyorum, çünkü nispeten Dünya’ya yakın.

MarsOne projesinin, sıradan insanların teknolojik yardımla gezegende yaşamaya çalıştıklarını göreceği Mars gibi diğer gezegenlerde doğal ve desteksiz bir hayatta kalma mümkün olmadı.

Bununla birlikte, Çin ayın uzak tarafındaki başarılı misyonunun ardından gelecek yıl Mars’a bir uzay gemisi göndermeyi hedefliyor.

Ay’a ilk olarak Eylül 1959’da, insansız bir uzay aracı olan Sovyetler Birliği’nin Luna 2’si ulaştı.

Buzz Aldrin ve Neil Armstrong 1969’da Ay’daki ilk insan adımlarını attığından beri, Apollo 11 misyonunun bir parçası olarak, uydunun sahip olduğu gizemlere oldukça takıntılı olduk.

Aslında, 25 milyon insan iki astronotu izledi ve avcı pilotları Amerika’da sadece Amerikan ayındaki insan etkisinin ilk örneği olan uyduya Amerikan bayrağını yerleştirdi.

Televizyonda yayınlanan etkinlik dünya çapında 33 ülkeye ışınlandı ve bir milyon kişi, Kennedy Uzay Merkezi’nin fırlatma tesisinin çevresindeki otoyol ve plajlardan bir Saturn V roketi ile Apollo 11’in lansmanını izlemek için geldi.

Bu önemli olaydan bu yana, uzay araştırmaları ve Güneş Sistemindeki beşinci en büyük doğal uydu olan ve Dünya’dan yaklaşık 4.51 milyar yıl önce meydana gelen, ayın anlaşılmasında daha fazla ilerleme kaydettik.

Chang’e 4, Ay’ın karanlık tarafını Dünya’ya bakan karaya inen ve keşfeden ilk görevdir. İnsanlık için başka bir küçük tohum.

Bir Cevap Yazın