Bilim adamları vücudun herhangi bir kanserini yok edebilecek bir ‘öldürme anahtarı’ buldular

By | 12 Kasım 2018

Bir bilim adamları ekibi, insan vücudunda herhangi bir kanser türünü yok etmek için kullanılabilecekleri konusunda bir “öldürme anahtarı” buldular.

Amerika’daki Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, son sekiz yılını, karmaşık insan genlerini ve insan vücudunu oluşturan birçok düzenleyici molekülü analiz ederek incelediler.

Çalışmaları boyunca ekip, vücuttaki her türlü kanserli hücrenin ‘öldürüleceğine’ inandıkları bir yol buldu.

Bir adam bir kontrolden çıkıyor
Araştırmacıların keşfettiği mekanizma, ‘küçük müdahaleci Ribonükleik Asit’ anlamına gelen siRNA’lar olarak bilinen şeyin yaratılmasını içerir.

Bu küçük RNA molekülleri, normal ve sağlıklı hücreler üzerinde çok az etkiye sahip iken hızlı büyüyen malign hücrelerin hızlı yeniden üretimi için gerekli olan çeşitli genleri etkilemektedir.

Bu molekülleri iki yeni çalışma üzerinde inceleyen araştırma lideri Marcus Peter ve ekibi, bu siRNA’ların tetiklediği olay serilerini ve kaskatı tetiklemek için gereken altı nükleotit uzunluğundaki dizileri tanımladılar .

Daha sonra bu dizi olayları ‘Ölümle Kaynaklanmış Ölümcül Yaralanma Gen Eliminasyon’ ya da kısaca ‘DISE’ olarak adlandırdılar.

Araştırma sırasında, ekip, belirli insan RNA molekülleriyle tedavi edilen kanserli hücrelerin hiçbir zaman onlara direnç göstermediğini ve bu ‘öldürme mekanizmasının’ aslında insan vücudunun bağışıklık sistemini yüz milyonlarca yıl öncesine kadar önlediğini keşfetti.

Geçen yıl yayınlanan bir açıklamada Peter, bu moleküllerin bizi kansere karşı korumak için nasıl başarısız bir yol sağlayabileceğini anlattı.

Dedi ki:

Bu büyük bir atılım olabilir. Bunun, çok hücreli organizmaların, yaklaşık 500 milyon yıllık adaptif bağışıklık sisteminin gelişmesinden önce kanseri nasıl ortadan kaldırdığını düşündüklerini düşünüyoruz.

Sahtekâr hücreleri intihar etmeye zorlayan bir başarısızlık olabilir. Bizi kansere karşı koruyan her hücrede aktif olduğuna inanıyoruz.

Hayat iki milyar yıldan daha uzun bir süre önce ortaya çıkabilen çok hücreli hale geldiğinden beri, kanseri önlemekle ya da savaşmakla uğraşmak zorundaydı, bu yüzden doğanın kansere engel olmak için bir güvenli mekanizma geliştirmesi ya da onun oluştuğu an savaşması gerekiyordu. Aksi halde, hala burada olmazdık.

Bulmak çok zor olacağını biliyorduk. Öldürme mekanizması, sadece kanserli hale geldiği anda tek bir hücrede aktif olur. Samanlıkta iğne vardı.

bir laboratuvarda bilim adamıGetty
Bu hayalet molekülleri araştırmak için sekiz yılını harcayan Peter, katı kanser tedavisi söz konusu olduğunda, ilerlemenin eksikliği olarak gördüğü şey tarafından hayal kırıklığına uğramış olduğundan dolayı minnettardır.

Neden açıkladığını açıkladı:

Sorun, kanser hücrelerinin çok farklı olmasıdır ki, tek bir kanser sürüş genini hedeflemek için tasarlanan ilaçlar, genellikle başlangıçta etkilidirler, sonunda çalışmayı durdurur ve hastalar hastalığa yenik düşer.

50 yıl önce hastalığın agresif, metastaz yapan bir formu olsaydı, sen o zamanlar yakalandın ve bugün hala mahvoldun. İyileştirmeler genellikle daha iyi tespit yöntemlerinden ve daha iyi tedavilerden kaynaklanmaz.

Araştırmamız, doğanın orijinal öldürme anahtarlarından birine girmek olabilir ve bu etkinin birçok kanseri etkileyeceğini umuyoruz. Bulgularımız yıkıcı olabilir.

Peter şimdi daha fazla araştırma yoluyla etkinliğini ve kapasitesini arttırmak için tedaviyi iyileştirmek için çalışıyor.

Bir Cevap Yazın