Aracın kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız

By | 17 Mart 2018

Bir aracın kaliteli olduğunu nasıl anlarız ?

Günümüz dünyasında pek çok duyduğumuz kaliteli mal veya olmayan. Peki bu arabalarda yani araçlarda nasıl bir kalite çizgisi vardır, birçok defa duymuşsunuzdur bu aralar çok kaliteli ya da tam tersi bu ara çok kalitesiz. Peki kaliteyi nasıl anlarız, bir araç kalitelidir dediğimiz zaman o aracın hangi aksamlarını kontrol ederiz. Hangi neleri göz önünde bulundurunuz biraz bunları inceleyelim.

Öncelikle bütün algılarımızı ve ön yargılarımız bir kenara koyalım bu yazıyı okuduktan sonra bir araba kaliteli mi yoksa değil mi anlamak için birçok bilgiye sahip olacağız. Şimdi sırası ile kaliteli bir ağaçta olması gereken kriterleri yazacağım.

Kaliteli olduğu nasıl anlaşılır ?

  1. Öncelikle bir araç kaliteli ise yıllık üretimi düşüktür. Burada neyi anlatmak istiyorum bir yıl içerisinde o araçtan ne kadar düşük sayıda üretiliyorsa o araç o kadar kalitelidir. Burada görüyoruz ki bir araç üretimi gösterilen hassasiyet ve kusursuzluk direkt olarak kaliteyi doğurmaktadır. Bugün bildiğiniz üzere bazı araç firmalarında Bant sisteminde 5 dakikada bir 10 dakikada bir banttan araba çıkmaktadır. Arkadaşlar sizlere soruyorum bir banttan 10 dakikada bir çıkan araç mı daha kalitelidir, yoksa bir banttan 3 günde bir haftada çıkan araç mı. Bu konunun üzerinde durmak istemiyorum. Bir aracın kaliteli olup olmadığını üretim bandında ne kadar sürede çıktığını araştırarak bir test yapabilirsiniz.

motor sesi

  1. Şimdi ise bir diğer kriter olan motor sesi, kalıteli bir araçta motor sesini duymanız nerede neredeyse imkânsızdır. Peki araba bakarken bunu nasıl anlayacağız bunun tespiti yapabilmek için motor kaputunda, yani ön kaputta kaliteli bir kaliteden kastım kalın bir koruma olması gerekiyor. Bu artık çoğu arabalarda standart bir donanımdır ama bazı arabalarda halen kapağı kaldırdığınızda sadece metal görüyoruz. Eğer ön kaputta sadece metal varsa bu araba kalitesiz bir arabadır.
  2. Bir diğer kriterimiz olan ön konsol kaliteli bir araçla ön konsolda ve şoför kapısı kesinlikle yumuşak plastikten kullanılmıştır. Eğer plastik ne kadar yumuşak ise bu kalitenin o kadar arttığını gösterir günümüzde halen vurduğumuzda tahta gibi ses çıkaran hiçbir yumuşaklığı olmayan sert plastikler sıfır arabalarda kullanılıyor.Eğer ön konsol sert bir plastikten yapıldı ise bu araç kalitesiz bir araçtır ve uzun vadede rahatsız edici sesler duymanıza yol açacaktır. Aynı şekilde kontrol derimizi yaparken arka bagaj kontrollerini de gözden kaçırmamak gerekiyor. Bugün halen lüks kaliteli dediğimiz arabalarda bile arka bagaj çıplak bir şekilde bizlere sunulmaktadır. Ön kaputta olması gereken malzemeler aynısı sedan arabalarda arka bagaj kaputu da da mutlaka olması gerekiyor. Eğer arka bagaj kaputu çıplak ise bu o aracın kalitesiz olduğu anlamına geliyor. Kalıteli bir arabada mutlaka arka bagaj kaputunda iç döşemesi vardır
  3. Şimdi gelelim bir diğer kriterinize kapı fitilleri bildiğiniz üzere kapı fitilleri boru şeklinde yuvarlak içi boştur her arabada olan bu kapı fitilleri kaliteli arabalarda çift kat kullanılmıştır. Tabii bunu anlamamız çok da kolay değildir fakat bastırdığım zaman o yoğunluğu hissederiz kapı fitilleri ne kadar yoğun kullanıldıysa aracın o kadar kalıteli olduğu anlamına geliri.

Şimdilik açıklarım bu kadar sizler için araştırdım bu konu daha geniş bir kapsamlı olduğunu farkındayım, bu konu ile ilgili yeni bilgileri öğrendikçe aynı yazıya ekleyeceğim.
Yazımı sabırla okuduğunuz dan dolayı sizlere teşekkür eder, duygu ve düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak veya iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz iyi günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın