Araç kliması ısıtma yapar mı

By | 16 Mart 2018

Araç kliması ısıtma yapar mı ?

Sık sık duyduğumuz bir konu olan özellikle araç piyasalarında çoğu zaman gündem haline gelmiş bir konudur. Araç klimaları motora bağımsız bir şekilde ısıtma yapıp yapmadığı çoğu kişi tarafından tartışılır. Bu konu hakkında bazıları manuel klima ısıtma yapmaz sadece soğutma yapar

diye söylerken, araç klimaları, dijital klimaları ısıtma yaptıklarını ifade ederler. Bir başka kesim ise araç klimaları kesinlikle sıtma yapmayacağı ve sadece soğutma yaptığını söyler. Peki bunların hangisi doğru araç klimaları ısıtma yapar mı yoksa yapmaz mı.Öncelikle araç klimaları ile normal klima arasında ne fark var biraz bundan bahsediyorum.

Ev tipi klimalar ile araç klimaları arasındaki farklar.

Ev tipi klima sistemlerinde bildiğiniz üzere bir iç ünite bir de dış ünite bulunmaktadır. Ortamı soğutmanız gerektiğinde iç ünitede soğuk hava gelmekte ve dış ünite de sıcak hava gelmektedir. Bunun tam tersini düşünürsek ortam ısıtmak istendiğinde iç üniteden sıcak hava dış üniteler soğuk hava gelmektedir. Peki ev tipi klimalar bu işlemi çok rahat bir şekilde yapabiliyorsa araç klimaları neden yapamıyor.

Araç klimalarında soğutma işlemini başarılı bir şekilde yapılmakta. Bir aynı sistem araç ortamı soğutulması esnasında sıcak. Dışarı atılmaktadır. Bunun tam tersini istediğimizde kış aylarında aracın hemen ısınması için klimanın ısıtma fonksiyonu eğer olsaydı soğuk havanın dışarı atılarak ortam ısıtılması gerekiyordu. Fakat bu imkansız gibi görünüyor çünkü bu işlemi yaparken araç motoruna zarar verdiğinden dolayı mühendisler tarafından uygun görülmüyor. Bugün en lüks araçlar da dahil araç klimaları ısıtma yapmamaktadır.

Araç kalorifer sistemi nasıl çalışmaktadır.

Araç kalorifer sistemi kış aylarında araçlarda olmazsa olmaz bir sistemdir. Araç ortamının ısınması veya camlardaki buhu çözülmesi için mutlaka gereklidir. Çalışma sistemini biraz bahsetmek gerekirse, motor suyu ısındıktan sonra bu sıcak suyun kalorifer peteklerine iletilmesi sonucu ve kalorifer peteklerinden bir motor yardımı ile araç içine transferi gerçekleşmektedir. Bu sayede araç içi ısınarak ideal sıcaklığa getirilmektedir cam buhu yapma olayında tamamen ortadan kaldırdığını dan dolayı görüş mesafesini etkileyen ve güvenli bir sürüş için mutlaka gerekli olan 1 ekipmandır.

Klimada Isıtma sistemi olmaması olmayacağı anlamına gelmez çünkü teknoloji her gün gelişiyor burunda ve çözümü mutlaka bulmaca yukarıda yazdığım gibi araç klimaları kesinlikle ısıtma yapmamaktadır.

Okuduğunuz için teşekkür eder öneri ve düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak veya iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz yazarın yararlı olduğu düşünüyorsanız paylaşmayı unutmayınız iyi günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın