Antarktika Altında 1KM Göl Kaplı Bir Gölde Yaşam Bulunmuştur

By | 23 Ocak 2019

Bilim adamları, Antarktika’nın derinliklerinde bir gölde keşfedilen eski yaşam belirtileri karşısında şaşırdı.

Ne düşündüğünü biliyorum; Antarktika, basitçe etrafta dolanan bazı penguenlerle, büyük bir kar ve buz kütlesi değil mi? Evet, çoğunlukla evet, ama aynı zamanda buzun altında gizlenen bazı ilginç şeyler var.

Batı Antarktika buz tabakasının çok altında, jeotermal ısıtma sayesinde bir kilometrenin üzerinde bir buz tabakasının altına yerleştirilmiş olmasına rağmen donmamış halde kalmayı başaran bir göl var.

Bilim adamları 2016 yılında Mercer Gölü’nün keşfini ortaya çıkardılar ve IFL Science’a göre şerit şeklinde, yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda ve 10 kilometre genişliğinde. Bunun perspektif olarak ortaya konmasına yardımcı olmak için, göl New York’taki Manhattan’ın iki katından fazladır.

AntarktikaGetty

Yeraltı gölünün yüzeyinin altında ne saklanabileceğini merak eden bir kutup bilimci ekibi, geçen yılın sonunda, orada yaşamın çeşitliliğini belirleme umuduyla, Mercer Gölü’ne doğru 1000 metre derinliğinde bir sondaj yaptı.

Canlı Bilim ile konuşan keşif lideri John Priscu, ekibin bulgularını açıkladı:

Çok sayıda bakteri gördük – ve [göl] sistemi daha yüksek yaşam formlarını desteklemek için yeterli organik maddeye sahipti.

Örnekleri daha da analiz ettikten sonra, bilim adamları kabuklu karkaslar ve bir tardigrad bulmaya şaşırdılar, hepsi haşhaş tohumundan daha büyük değildi. Tardigrade, “su ayısı” olarak da bilinen sekiz bacaklı bir mikro-hayvandır.

Bulguları daha da ilginç hale getiren şey, tardigrade dahil olmak üzere küçük yaratıkların bir kısmının toprak sakinleri olacağı ve bilim adamlarının subglascial Mercer Gölü’nde nasıl sonuçlandıkları konusunda kafasını karıştıracakları.

Doğaya göre , bilim insanları Transantarktika Dağları’ndaki göletlerde ve akarsularda binlerce yıl önce daha kısa bir süre boyunca daha sıcak bir hava koşullarında yaşadıklarından şüpheleniyorlardı.

Bu keşif gezisinin bir parçası olan Nebraska-Lincoln Üniversitesi’ndeki mikro-paleontolog David Harwood, bulguları ‘beklenmedik’ olarak nitelendirdi.

Mercer Gölü’nde bulunan bakteri ve yaratıklar, yaşamın dünya dışı yaşam arayışında çok büyük önemi olabilecek bir gerçekte düşman şartlarında yaşayabildiğini göstermektedir.

Bir Cevap Yazın