Akciğer Kanseri

By | 28 Kasım 2018

Genel bakış

Akciğer kanseri, akciğerlerde başlayan bir kanser türüdür. Akciğerler nefes aldığınızda karbondioksiti soluduğunuzda ve solunduğunda oksijen alan iki süngerimsi organdır.

Akciğer kanseri, Amerika Birleşik Devletleri’nde hem erkekler hem de kadınlar arasında kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. Akciğer kanseri her yıl kolon, prostat, yumurtalık ve meme kanserleri ile kombine olduğundan daha fazla yaşamı olduğunu iddia ediyor.

Sigara içen kişiler akciğer kanseri açısından en büyük riske sahiptir, ancak akciğer kanseri hiç sigara içmemiş kişilerde de olabilir. Akciğer kanseri riski, sigara içtiğiniz zamanın uzunluğu ve sigara sayısı ile artar. Sigarayı bırakıyorsanız, uzun yıllardır sigara içtikten sonra bile, akciğer kanseri gelişme olasılığınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

belirtiler

Akciğer kanseri tipik olarak en erken evrelerinde belirti ve semptomlara neden olmaz. Akciğer kanserinin belirtileri ve semptomları genellikle sadece hastalık ilerlediğinde ortaya çıkar.

Akciğer kanserinin belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

  • Gitmeyen yeni bir öksürük
  • Kanı öksürmek, küçük bir miktar bile olsa
  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı
  • Ses kısıklığı
  • Denemeden kilo vermek
  • Kemik ağrısı
  • Baş ağrısı

Ne zaman doktora görünmek

Endişelenen herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa doktorunuzla randevu alın.

Sigara içip vazgeçemezseniz, doktorunuzla randevu alın. Doktorunuz danışmanlık, ilaç ve nikotin replasman ürünleri gibi sigarayı bırakmak için stratejiler önerebilir.

Nedenler

Sigara içmek, hem sigara içenlerde hem de sigara dumanına maruz kalan insanlarda akciğer kanserlerinin çoğuna neden olur. Ancak akciğer kanseri, sigara içmeyenlerde ve sigara dumanına uzun süre maruz kalmayanlarda da ortaya çıkar. Bu durumlarda, akciğer kanserinin açık bir nedeni olmayabilir.

Sigara içmek akciğer kanserine nasıl sebep olur?

Doktorlar sigara içmenin akciğerleri etkileyen hücreleri tahrip ederek akciğer kanserine neden olduğuna inanırlar. Kansere neden olan maddelerle (karsinojenler) dolu sigara dumanını soluduğunuzda, akciğer dokusunda değişiklikler hemen başlar.

İlk önce vücudunuz bu hasarı onarabilir. Fakat her tekrarlanan maruziyetle, akciğerlerinizi hizalayan normal hücreler giderek daha fazla zarar görür. Zamanla, hasar hücrelerin anormal davranmasına neden olur ve sonunda kanser gelişebilir.

Akciğer kanseri çeşitleri

Doktorlar akciğer kanserini mikroskop altında akciğer kanseri hücrelerinin görünümüne göre iki ana türe ayırırlar. Doktorunuz, hangi ana akciğer kanseri türüne bağlı olarak tedavi kararları verir.

İki genel akciğer kanseri türü şunları içerir:

Küçük hücreli akciğer kanseri. Küçük hücreli akciğer kanseri neredeyse sadece ağır sigara içenlerde görülür ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserine göre daha az görülür.
Kucuk hucreli olmayan akciger kanseri. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, benzer şekilde davranan çeşitli akciğer kanserleri için bir şemsiye terimidir. Küçük hücreli olmayan akciğer kanserleri arasında skuamöz hücreli karsinom, adenokarsinom ve büyük hücreli karsinom bulunur.
Risk faktörleri
Bir dizi faktör, akciğer kanseri riskinizi artırabilir. Bazı risk faktörleri, örneğin sigarayı bırakarak kontrol edilebilir. Ve aile geçmişiniz gibi diğer faktörler kontrol edilemez.

Akciğer kanseri için risk faktörleri şunlardır:

Sigara içmek. Akciğer kanserine yakalanma riskiniz her gün kullandığınız sigara sayısı ve içtiğiniz yıl sayısı ile artar. Her yaştan çıkmak akciğer kanseri gelişme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.
Sigara dumanına maruz kalma. Sigara içmese bile, sigara dumanına maruz kalırsanız akciğer kanseri riskiniz artar.

Radon gazına maruz kalma. Radon, uranyumun, sonunda soluduğunuz havanın bir parçası haline gelen toprak, kaya ve sudaki doğal çöküşüyle üretilir. Güvenli olmayan radon seviyeleri, evler de dahil olmak üzere herhangi bir binada birikebilir.
Asbest ve diğer kanserojenlere maruz kalma. Asbest ve arsenik, krom ve nikel gibi kansere neden olduğu bilinen diğer maddelere karşı işyeri maruziyeti de, özellikle sigara içiyorsanız, akciğer kanseri gelişme riskinizi artırabilir.

Akciğer kanserinin aile öyküsü. Ebeveyn, kardeşi veya akciğer kanseri olan çocuklarda, hastalık riski artmaktadır.
Komplikasyonlar
Akciğer kanseri gibi komplikasyonlara neden olabilir:

Nefes darlığı. Kanser büyük hava yollarını tıkadığında büyürse akciğer kanseri olan kişiler nefes darlığı yaşayabilirler. Akciğer kanseri de akciğerin etrafında sıvı birikmesine neden olabilir, bu da etkilenen akciğerin solunduğunuzda tamamen genişlemesini zorlaştırır.

Kan tükürme. Akciğer kanseri, hava yolunda kanamaya neden olabilir, bu da kanın öksürmesine neden olabilir (hemoptizi). Bazen kanama şiddetli olabilir. Kanama kontrolü için tedaviler mevcuttur.

Ağrı. Bir akciğerin veya bir kemik gibi vücudun başka bir bölgesine yayılan gelişmiş akciğer kanseri, ağrıya neden olabilir. Ağrınız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü ağrıyı kontrol etmek için birçok tedavi mevcuttur.

Göğüste sıvı (plevral efüzyon). Akciğer kanseri, göğüs boşluğunda (plevral boşluk) etkilenen akciğeri çevreleyen alanda sıvı birikmesine neden olabilir.

Göğüste biriken sıvı, nefes darlığına neden olabilir. Sıvıları göğsünüzden tahliye etmek ve plevral efüzyonun tekrar meydana gelme riskini azaltmak için tedaviler mevcuttur.

Vücudun diğer bölgelerine yayılan kanser (metastaz). Akciğer kanseri genellikle beyin ve kemikler gibi vücudun diğer bölgelerine yayılır (metastazlar).

Yayılan kanser, hangi organın etkilendiğine bağlı olarak ağrı, bulantı, baş ağrısı veya başka belirti ve semptomlara neden olabilir. Akciğer kanseri akciğerlerin ötesine yayıldığında, genellikle tedavi edilemez. Tedaviler, belirtileri ve semptomları azaltmak ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olmak için kullanılabilir.

önleme

Akciğer kanserini önlemenin kesin bir yolu yok, ama eğer riskini azaltabilirsiniz:

Sigara içme. Hiç sigara içmediysen, başlama. Çocuklarınızla sigara içmemek için konuşun, böylece akciğer kanseri için bu önemli risk faktörünü nasıl önleyebileceklerini anlayabilirler. Çocuklarınızla sigara içmenin tehlikeleri hakkında konuşmaya erken başlayın, böylece akran baskısına nasıl tepki vereceğini bilirler.

Sigara içmeyi bırak. Sigara içmeyi bırak. Sigara bırakma yıllarca içmiş olsanız bile akciğer kanseri riskinizi azaltır. Bırakmanıza yardımcı olabilecek stratejiler ve sigara içmeyle ilgili yardımlarla ilgili olarak doktorunuzla konuşun. Seçenekler nikotin yerine geçen ürünleri, ilaçları ve destek gruplarını içerir.

Sigara dumanından kaçının. Sigara içen biriyle yaşıyor veya çalışıyorsanız, onu istifaya çağırınız. En azından, dışarıda sigara içmesini isteyin. İnsanların sigara içtiği barlardan ve restoranlardan kaçının ve dumansız seçenekler arayın.
Radon için evinizi test edin. Özellikle radonun sorun olduğu bilinen bir bölgede yaşıyorsanız, evinizde radon seviyelerini kontrol ettirin. Evinizi daha güvenli hale getirmek için yüksek radon seviyeleri düzeltilebilir. Radon testi hakkında bilgi için yerel halk sağlığı departmanına veya Amerikan Akciğer Birliği’nin yerel bir bölümüne başvurun.

İş yerinde kanserojenlerden kaçının. İş yerindeki zehirli kimyasallara maruz kalmaktan korunmak için önlem alın. İşvereninizin önlemlerini takip edin.

Örneğin, koruma için bir yüz maskesi verildiyse, her zaman takınız. İş yerinde kendinizi korumak için doktorunuza neler yapabileceğinizi sorun. Sigara içiyorsanız iş yerindeki kanserojenlerden kaynaklanan akciğer hasarı riskiniz artar.

Meyve ve sebzelerle dolu bir diyet yiyin. Çeşitli meyve ve sebzelerle sağlıklı bir diyet seçin. Vitamin ve besin maddelerinin besin kaynakları en iyisidir. Zararlı olabileceğinden, hap formunda yüksek dozda vitamin almaktan kaçının.

Örneğin, ağır sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azaltmak isteyen araştırmacılar, beta karoten takviyeleri verdiler. Sonuçlar, takviyelerin sigara içenlerde kanser riskini arttırdığını gösterdi.

Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Düzenli egzersiz yapmıyorsanız yavaşça başlayın.

Bir Cevap Yazın